Eğlence ve Dinlenme Terapisi: Otizmli Çocuğunuzu Aktif Tutmanızı Sağlayacak Bir Kılavuz

Eğlence ve Dinlenme Terapisi: Otizmli Çocuğunuzu Aktif Tutmanızı Sağlayacak Bir Kılavuz

Çocukların, geliştikçe geleneksel terapiler dışındaki aktivitelere fiziksel olarak aktif ve dâhil olmalarının Otizm Spektrum Bozukluğunda çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Tüm gelişimsel alanların birbiriyle bağlantılı ve birbirlerini etkilediğini biliyoruz, motor gelişim sosyal iletişim becerileri için anahtardır, bu nedenle motor becerilerin arttırılması, özellikle yaşamın erken dönemlerinde, tüm gelişim alanlarında yardımcı olabilir. Spektrumda olan çocuklar için ihtiyaç duyulan esneklikte ayarlanmış programların varlığı son birkaç yılda muazzam bir artış göstermiştir. Ata binme, tenis ve futbol gibi tüm seçenekler bunların arasındadır. Siz ve çocuklarınız için doğru olan programı seçmek zor ve pahalı da olabilir.

Ek olarak, gelişimsel bozuklukları olan çocuklarda artan vücut kitle indeksi, çocuğun ve ailelerinin hayatını daha da zorlaştıran büyük bir sorun haline gelmiştir. Fiziksel aktivite bu büyüyen soruna bir çözümdür, ancak otizmli çocukları aktif tutmak pek kolay değildir. İşte aşağıda araştırıp faydalı bulduğum bazı ipuçları.

Otizm Spektrum Bozukluğu olan Çocukları Aktif Tutmaya Yönelik İpuçları:

Süreklilik – Düzenli aktiviteler dışında aile olarak eğlenebileceğiniz bir spor veya etkinlik seçin. Ebeveynlerin aktivitede içindeki coşkularının ve sevinçlerinin, çocuğun yeni bir aktiviteye nasıl tepki vereceği üzerinde derin etkileri vardır.

Ekipman – Bazı çocuklar için, yeni ekipman edinmenin heyecanı, onları meşgul tutmak için yararlı bir araç olabilir. Aktivite oturumları arasında bu ekipmanı kullanıp kullanamayacağınızı sormak, çocuğunuzun o aktiviteye olan ilgisini artırmaya yardımcı olur.

Bekleme Süresi – Çoğu çocukluk aktivitesinde bekleme davranışı çok fazla var ve otizmli çocuklar için bu aktiviteler sabır gerektiriyor. Göreve dikkat etme ve tekrarlayıcı davranışlar engelleyici hale gelebiliyor. Beklemenin gerekli olduğu süre boyunca fiziksel aktivitenin veya rutinin, çocukların bir sonraki göreve dikkat etmesini sağlamak için yararlı olduğunu bulduk. Mekik, şınav, yerinde koşma, atlama, ayak parmakları üzerinde durma veya çocuğunuzun hoşlandığı ve kalp atış hızının yükselmesine yardımcı olan herhangi bir şey kullanın.

Rekabet – Güvenli ortamlardaki dostça yarışmalar, çocukları aktif hale getirmenin kolay yolları olabilir. Rekabeti sağlayacak şeyler söylemek, fiziksel aktiviteyi günlük olarak artırabilir.

İletişim – Organize bir fiziksel aktivite programı seçerseniz, organizatörler ve herhangi bire bir antrenör ile iletişim esastır. Her çocuk için hedefler çok farklı olabilir ve program ve o programdaki ilerleme konusundaki memnuniyetiniz çok önemlidir.

Sizin ve çocuğunuz için işe yarayan bir eğlence programı bulmak finansal olarak mümkün olmayabilir veya aile programınıza başka bir şey eklemekte zorlanıyorsanız, evde fiziksel aktiviteyi artırmak kolay ve eğlenceli olabilir. Akşam yemeğinden sonra bir yürüyüş yapmak veya gün boyunca 15 dakika boyunca bir topa ayakla vurmak, ailedeki herkesin daha aktif olmasına yardımcı olabilir.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/healthtopics-and-conditions-database/autism-spectrum-disorder/recreational-therapies-a-guide-to-keeping-your-kids-with-asd-active/