Egzersiz ve DEHB Arasındaki İlişki

Egzersiz ve DEHB Arasındaki İlişki

EGZERSİZ VE DEHB ARASINDAKİ İLİŞKİ

 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar için fonksiyonel sonuçları üzerinde yararlı etkiyi gösteren egzersiz ve DEHB konusunda birçok çalışma yapılmıştır. Yakın zamanda yapılmış bir meta-analiz araştırma çalışması tamamlandı ve Dikkat Bozuklukları Dergisi’nde yayınlandı.

 

 

Egzersiz ve DEHB Çalışmasının Sonuçları

Çeşitli veriler araştırıldıktan sonra DEHB olan çocuklarda fiziksel egzersizin motor beceriler ve yürütücü işlevler üzerine etkilerini bildiren çalışmalar belirlenmiştir. 10 yayın, egzersizler ve DEHB üzerine yapılan meta-analize dahil edilmek üzere seçilmiştir.

 

 

 

Veri analizinin ardından araştırmacılar şunları bildirdi:

 

-Egzersizin DEHB fonksiyonel sonuçları üzerine anlamlı bir etkisi vardı.

-Daha uzun egzersiz süresi daha büyük etki boyutları ile ilişkilendirildi.

-Etki büyüklükleri egzersiz yoğunluğu, katılımcıların ortalama yaşı veya cinsiyet dağılımı ile ilişkili değildi.

-Araştırmacılar, egzersizin DEHB’nin fonksiyonel işlevler ve motor beceriler gibi fonksiyonel sonuçları üzerinde gözle görülür bir şekilde olumlu etkisi olduğu sonucuna varmış ve daha uzun süreli egzersiz müdahaleleri daha iyi sonuçlar vermiştir.

 

 

 

Egzersize Başlamak için En İyi Zaman Ne Zaman?

 

Nörobilim , egzersizin DEHB belirtileri üzerindeki etkileri üzerine araştırma yayınlayınladı.

Egzersizin yararlı bir etkiye sahip olduğu dereceye aracılık eden bir gen tespit edilmiştir. Bunun, egzersizin akıl hastalığına bir müdahale olarak potansiyel kullanımı için sonuçları vardır.

*Araştırmacılar, “bunun anlamı, gelişim sırasında egzersiz yapmak, beyniniz büyürken, normal gelişimsel değişikliklerle uyumlu olarak beyni değiştiriyor ve böylesi şeyleri desteklemek için beynin daha kalıcı bir şekilde bağlanmasıyla sonuçlanıyor. Öğrenme ve hafıza. Hayatın erken dönemlerinde [egzersiz yapmak] önemli gibi görünüyor.”

 

Bu araştırma, çocukların genç yaşta fiziksel olarak aktif olmalarının faydalarını bir kez daha desteklemektedir. Bu, beynin gelişiminin gerçekleştiği zamandır, egzersizin öğrenme ve hafıza üzerindeki etkilerinin daha erken yaşlarda egzersizlere başlarken daha faydalı olacağı açıktır.

 

 

 

Kaynakça : https://www.yourtherapysource.com/blog1/2020/05/19/exercise-and-adhd/