El Yazısı

El Yazısı

E-postalara, kısa mesajlara ve anlık mesajlara bağlı olduğumuz, teknoloji odaklı bir dünyada yaşıyoruz. Ancak çocuklarımız okulda başarılı olmak için elle yazılmış çalışmalara bağlıdırlar. Okuldaki birinci sınıf olan öğrencinin bir gününü düşünün. El yazısı becerilerini kaç ders için kullanıyordur? Cevap, hepsi. Yazım listelerini tamamlamak, matematik problemlerini cevaplamak, sosyal bilgi olgusu yazmak ve bilim verilerini kaydetmek için el yazısını kullanır. Bu çocuk liseye ulaştığında SAT testinin el yazısı kısmı 800 puan değerindedir! Teknoloji odaklı dünyamıza rağmen, çocuklarımızın yazmayı öğrenmeleri bekleniyor.

İyi bir el yazısına sahip olmanın ilk adımı doğru tutuş tekniğini öğrenmektir. Bir müzik aletini bir çocuğun eline verirsek, ona öğreteceğimiz ilk şey enstrümanı nasıl doğru tutması gerektiğidir. Enstrümandan hoş bir ses çıkarmak için enstrümanı doğru tutması gerekmektedir. Bu, boya kalemleri ve kurşun kalemler için de geçerlidir. Herhangi bir yazı üretmesini istemeden önce çocuğa yazma aracını nasıl düzgün tutacağını öğretmemiz gerekmektedir.

4 yaşındaki çocuklar yazmaya hazırlık aktiviteleri için hazırdırlar. Bu aktivitlere, bir pastel boya tutmayı, basit kalem vuruşlarını, şekilleri taklit etmeyi ve renklendirme becerilerini içerir. Bu beceriler, harf ve rakam oluşturmayı öğrenmek için talimatlara hazırlanmalarına yardımcı olacaktır.

El yazısı, eğitim eksikliği, zayıf ince motor becerilerinden ve / veya zayıf görsel motor becerilerinden etkilenebilir. Kötü alışkanlıkların oluşmasını önlemek için erkenden müdahale edilmesi önemlidir. Çoğu durumda el yazısı becerileri oldukça kısa sürede geliştirilebilir.

İyi el yazısı becerileri okuldaki bir çocuğun performansı için hayati önem taşır.

Kaynakça: https://www.speechandot.com/handwriting/