Endişelenmeyi Bırakamayanlar İçin Meditasyonla Rahatlamak

Endişelenmeyi Bırakamayanlar İçin Meditasyonla Rahatlamak

Düşüncelerinizi durdurmakta zorlanıyor musunuz? Zihninizi huzurdan alıkoyan müdahaleci huzursuz düşünceleri kafanızdan atamıyor musunuz? Dinlenmek için zaman ayırdığınızda bile, bir düşünce ifadesi sizi sık sık endişeler denizine sürüklüyor ve anı kaçırdığınızı fark ediyor musunuz?

Zihni susturma ve meditasyonda mutluluk duyma fikri harika bir şekilde gençleştirici görünse de, aslında meditasyon durumuna ulaşmak, aşırı aktif düşünceleri olan bizler için zorlu bir savaş olabilir. Aşırı düşünen bir biriyseniz, meditasyonun size göre olmadığına inanmaya başlamış olabilirsiniz. Ancak uzmanlara göre, meşgul zihinleri olan insanlar için bile başarılı meditasyon teknikleri mümkündür.
 
İşte deneyebileceğiniz dokuz strateji.
 

Tutarlı Bir Program Oluşturun

Bir programınız olması iyi alışkanlıklarda olduğu gibi, pratik düşüncelerimizi sakinleştirme konusunda da bizleri mükemmelleştirir. Günün düzenli bir saatini seçmek, beyninizi düşünme, endişelenme zamanının geldiği konusunda eğitmek için atılan basit bir adımdır. LCSW’den psikoterapist Haley Neidich, “Tutarlı günlük uygulama, meditasyondan en büyük zihinsel sağlık yararlarını görmenin bir yoludur” diyor.

Elbette bu, meditasyon seansınızı her gün 06: 00’da planlamak konusunda militan olmanız gerektiği anlamına gelmez. "Meditasyonun kuralları olmamalı. Sezgisel olmalı ve her bir uygulayıcıya iyi hissettirmeli ”diyor Neidich. "Pratik yapmak için günün en iyi zamanı, aslında ona bağlı kalacağınız zamandır.”

Meditatif Bir Alan Yaratın

Çamaşır yığınlarıyla çevrelenmişken veya sızlanan çocuğunuzdan bir buçuk metre uzakta iken meditatif bir duruma girmek kolay değildir. Fiziksel çevreniz, özellikle meditasyon pratiğinizin ilk aşamalarında önemlidir. Evinizde sadece meditasyon için bir alan hazırlamayı düşünün. Belki de bu, belirli bir sandalyeyi belirlemek, hoş bir koku ile bir mum yakmak veya favori bir tablonun, fotoğrafın önünde oturmak anlamına gelir. Zamanla, bu huzurlu noktayı kafanızı boşaltmakla ilişkilendirmeye başlayacaksınız.

Ne kadar çok deneyim kazanırsanız, rahat yastığınızda evde olmadığınız zamanlarda meditasyon halinin dinginliğinden o kadar çok yararlanabilirsiniz. Neidich, "Meditasyon, ruhani bir araç olduğu kadar pratik bir araçtır" diyor. "Nereye gidersek gidelim onu ​​yanımızda getirebilmeliyiz.”

 

Başkalarıyla Meditasyon Yapın

Meditasyon son derece kişisel bir hareket gibi gelebilir, ancak sayılarda şaşırtıcı bir güç vardır. Los Angeles merkezli nefes ve meditasyon eğitmeni Candice Fairoth, "Kolektif enerji güçlü bir şey ve bir partnerle veya bir sınıfta meditasyon yapmanın deneyiminizi güçlendirebileceğine şüphe yok" diyor. Meditasyonu bir arkadaş aktivitesi yapmak sadece kendi düşünce döngülerimizden kurtulmamıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tek başımıza devam ederek elde edemeyeceğimiz sorumluluğu da sağlar.

Fairoth, "Başkalarıyla birlikte bir konteynere adım atmanın bizi zihnimizden çıkarıp deneyimin içine çekmemize yardımcı olduğuna inanıyorum" diyor. "Kendimizden daha büyük bir şeyin parçası olduğumuzu bildiğimiz için daha eksiksiz bir şekilde ortaya çıkma arzusu da var.”
 

Sanal Olarak Meditasyon Yapın

Meditasyon yapmak neredeyse basitçe, pratiğinize sürükleyici teknolojiyi dahil etmek anlamına gelir. Bu mantık dışı görünebilir. Harika sonuçlara odaklanmaya yardımcı olması için bir sanal gerçeklik gözlüğü kullanabilirsiniz. Bir cihazla huzurlu bir orman veya güneşli bir sahil gibi görseller seçmek, tüm dış dikkat dağıtıcıları etkili bir şekilde ortadan kaldırarak zihnimizi gerçekten susturmama olanak tanır.
 
Bir sanal gerçeklik gözlüğü bütçeniz dahilinde değilse, sanal olarak meditasyon yapmanın da ücretsiz yolları vardır. Örneğin, en sevdiğiniz doğal manzaranın bir YouTube videosunu izlemeyi deneyin.
 

Kendinizi Online Pencerenizdeki Güzellikle Çevrili Olarak Hayal Edin

Bir kayda meditasyon yapın ve YouTube uygulamasını kapatmayın. Önceden kaydedilmiş rehberli meditasyonlar, aşırı düşünen kişinin teşekkür başarısına açılan kapısı olabilir.

Yol gösterici bir sesi dinlemek, beyne odaklanılması için bir yol sağlar ve müdahaleci düşünceleri uzak tutar. Rehberli bir yolculuk zihninizi tamamen sessizliğe sokmasa da, sessiz meditasyondan daha az yararlı olarak adlandırılmamıştır. Fairoth, "Rehberli meditasyonlar, kişinin meditasyonda aranacak tüm faydaları elde etmesini sağlamada çok güçlüdür" diyor. "Bu, sempatik sinir sisteminin aktivasyonunu, yatıştırıcı kaygıyı, ruh halini yükseltmeyi, kan basıncını düşürmeyi, kalp atış hızını düşürmeyi ve stres tepkisini azaltmayı içerir."

Endişe için meditasyon, daha iyi uyku veya daha fazla odaklanma gibi kişisel hedeflerinize uyan bir video veya kayıt seçin. Bunlara ek olarak internette ve meditasyon uygulamalarında seçenek sıkıntısı olmadığını belirtelim.

Önce Biraz Yoga Yapın

Yoga ve meditasyonun el ele gitmesinin bir nedeni vardır. Nefes alıp vermelerinizi fiziksel hareketlere koordine etmenin aslında zihinsel odaklanmanız üzerinde ölçülebilir etkileri vardır. 2018’de yapılan bir araştırma, hareket odaklı ve nefes odaklı yoganın stres parametrelerini azalttığını buldu. Özellikle nefes odaklı bir uygulama, sürekli dikkati geliştirdi.

Hareket eklemek, meditasyon sırasında basitçe “olmak” zorunda olduğunuz hissinin baskısını da kaldırabilir.

Fairoth, "Birçok insan boş bir zihinle oturmayı çok zor buluyor" diyor. "Tai chi, yoga veya yürüyüş gibi şeylerle hareket halinde bağlanmak, aynı duygulanımların çoğunu böyle bir zihinsel mücadele olmadan başarır."

Biraz Nefes Çalışmasıyla Başlayın

Kontrollü nefes çalışması, zihni sakinleştirmek için gizli bir silahtır. Aslında, birçok meditasyon uygulaması, zihinsel ve duygusal faydaların takip edeceği fikriyle yalnızca nefes almaya dayanmaktadır.

Nefesimizi yavaşlatmanın, sinir sistemini yatıştırmak ve kaygı duygularını azaltmak gibi kanıtlanmış etkileri vardır. Bu arada, nefesinize dikkat etmek, meditasyon sırasında sürekli bir odak noktası sağlar, bu işin içine giren düşüncelerden hoş bir rahatlama sağlar.

 

Meditasyonunuza Müzik Ekleyin

Müzik hemen hemen her şeyi daha iyi hale getirir ve meditasyon da bir istisna değildir. Bunun gibi 2012 Güvenilir Kaynak ve bu 2007’deki gibi çalışmalar, doğru müziğin beyni daha dikkatli olması için eğitebileceğini gösteriyor. Bazı araştırmalar,  sakin tarzda müzik dinlemenin kalp atış hızını sessizlikten daha fazla yavaşlatabileceğini bile gösteriyor.
Neidich, "Özellikle kaygısı olan veya meşgul bir zihin nedeniyle meditasyon yapmaya tereddüt eden kişiler için, müzik veya arka plan gürültüsü mükemmel bir araç olabilir" diyor. İdeal meditasyon müziğiniz, huzur ve odaklanma ile ilişkilendirdiğiniz herhangi bir şey olabilir. Size uygun olanı bulmak için farklı müzik tarzlarını deneyin.

 

Zihninizde Dolaşan Düşüncelerin Normal Olduğunu Unutmayın

Son olarak, çok düşünceli zihinle mücadele ediyorsanız, kendinize biraz dinginlik vermek en iyisidir. Zaten kendinizi zorlamak meditasyon heyecanı için pek iyi değildir. Gerçek şu ki, üzerine aşırı yoğunlaşılan düşünceler tamamen normaldir fakat uzun ve sürekli vadede zarar vericidir.

Fairoth, "Beynimizi ve duyularımızı 7/24 uyaran bir kültürde yaşıyoruz, bu yüzden bununla ilgili sorun yaşamamıza şaşmamalı" diyor. “Danışanlarıma her zaman kendilerine karşı bu kadar sert olmamalarını ve bunun nedeni sadece kendileri değil, toplum olduğunu anlamalarını söylüyorum."

Ayrıca, başarılı meditasyon versiyonunuz, dağın tepesindeki gurulardan tamamen farklı bir şey olabilir ve bu da sorun değil. Neidich, "Meditasyonun neye benzediğini normalleştirmemiz gerekiyor" diyor. Avuç içleriniz yukarı dönük ve zihniniz boşken belirli bir pozisyonda oturmuyorsanız da bedeninizi dinlemekte bir yoldur. Meditasyon, adanmış bir uygulama sırasında nerede olursanız olun kısa bir huzur ve dinginlik duygusu bulmaktır. “

Sizler de aşırı ve zihninizde sık sık dolaşan düşüncelerinizden rahatsızsanız meditasyon denemesinden önce psikolojik bir rahatsızlığınızın olup olmadığını teşhis etmek için web sitemizi ziyaret ederek alanında uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz.

 

Kaynakça:

Bu makale Sarah Garone tarafından yazılmıştır. Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.