Engelli Çocuklar İçin Fiziksel Aktivite- Kaynaştırma Sporları İçin İpuçlar

Engelli Çocuklar İçin Fiziksel Aktivite- Kaynaştırma Sporları İçin İpuçlar

ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE- KAYNAŞTIRMA SPORLARI İÇİN İPUÇLAR

 

 

Engelliler için fiziksel aktivitenin öneminin farkındayız, ancak araştırmalar çocukların kaynaştırma sporlarına bağlı kalmadıklarını gösteriyor.

 

Birçoğumuz engelli çocuklar için fiziksel aktivitenin öneminin farkındayız. Ne yazık ki, araştırmalar engelli bireylerin sık sık kapsayıcı sporlara katıldığını ancak katılım sporlarınına devam etmediğini göstermektedir. Ebeveynler personel ve diğer katılımcılar tarafından reddedildiğini bildirmektedir. Ayrıca, ebeveynler engelli insanlarla temas ve anlayış eksikliği olduğunu düşünmektedir.

 

 

Engelli Çocuklarda Katılımı ve Fiziksel Aktiviteyi Artırma Önerileri

 

Engelliler için fiziksel aktivite son derece önemlidir. Ebeveynlerin zihinsel engelli çocuklar için uygun olmayan kapsayıcı sporlar bulduğunu duymak hayal kırıklığı yaratıyor. Okul temelli ergoterapistler ve fizyoterapistler, engelli bireyler için fiziksel aktiviteyi geliştirmede etkili olabilir. Topluluğunuz veya okulunuz için kapsayıcı sporlar hakkında bir sunum planlamaya çalışın.

 

 Engelli çocukların kapsayıcı spor programlarına katılmalarına yardımcı olacak 8 ipucu:

 

1. Her şeyden önce spor programının çocuk için erişilebilir olduğundan emin olun. Değilse, programı erişilebilir hale getirebilecek bazı değişiklikler sunun.

 

2. Koçları ve gönüllüleri çocuğun engeli konusunda eğitin. Bir koç ne yapacağını bilmiyorsa, katılımı çok zorlaştırabilir.

 

3. Herhangi bir değişiklik uyarlanmış ekipman gerektiriyorsa, tüm spor personelinin nasıl kullanılacağını bildiğinden emin olun.

 

4. Talimatların veya kuralların sözlü olarak değil, farklı formatlarda nasıl sunulacağı konusunda önerilerde bulunun. Belki koç yazılı kurallar veya görsel sunumlar yapabilir.

 

5. Spor personeline çocuğun bir beceriyi tamamlamak için daha fazla zaman gibi konaklama ihtiyacı olabileceğini bildirin.

 

6. Bir çocuk ek yardım talep ederse, yardım için belki bir eş (akran veya yetişkin) atayın.

 

7. Bir çocuğun bir görev yapamayacağını varsaymayın. Mümkünse ve güvenli ise, bir şeyin gerçekleştirilemeyeceğini belirlemeden önce daima denemelerine izin verin. Büyük olasılıkla, spor personeli çocukların başarabileceklerine şaşıracak. Gerekirse, spora katılmak için gerekli becerileri önceden öğretin.

 

8. Personele görme veya işitme kaybı gibi belirli engeller için gerekli güvenlik önlemlerini hatırlatın.

 

 

 

Kaynakça: https://www.yourtherapysource.com/blog1/2019/10/20/physical-activity-for-children-with-disabilities/