Epilepside Ani Ölüm Nedir?

Epilepside Ani Ölüm Nedir?

 

Disney Channel yıldızı Cameron Boyce’ un ölümü, epilepsiye, nöbetlere ve epilepsili insanlarda görülen, Epilepside Ani Ölüm olarak bilinen duruma dikkat çekti. Ulusal Çocuk Sağlık Sisteminde epilepside uzmanlaşmış bir nöropsikolog olan Madison Berl, ani ölüm ile ilgili birkaç soruyu yanıtlıyor; çocuğunuzun ani ölüm ve diğer epilepsi komplikasyonları riskini azaltması için nöbet yönetiminin önemini açıklıyor.

 

Ani Ölüm Nedir?
Epilepside Ani Ölüm, epilepsili birinin bilinmeyen bir nedenden dolayı aniden ve beklenmedik şekilde öldüğü durumdur.

Ne Sıklıkla Görülür?
Ani ölüm hakkında daha fazla şey öğrendikçe rakamlar değişiyor ancak, şu anda her yıl epilepside beklenmedik nedenden dolayı ölmekte olan çocukların oranını 1/1000 olarak biliyoruz.

Ani Ölüme Ne Sebep Olabilir?
Neyin sebep olduğunu tam bilmiyoruz. Bazı araştırmacılar bunun kalp ritmi sorunlarıyla, nefes alma güçlüğüyle veya diğer nedenlerle ilişkili olduğunu düşünüyor. Hala doğrudan etkili olabilecek nedenleri araştırıyoruz.

Bildiğimiz şeyler, ani ölüm riskini artıran faktörlerin olduğu. Ana risk faktörü kontrolsüz nöbetlerdir. Özellikle kontrolsüz genelleşmiş tonik-klonik nöbetler, ani ölüm için bilinen bir risktir. Bu nöbetler kaslarda sertleşmeyi, sarsılmayı ve bilinç kaybını içeren konvülsiyonlardır.

Çocuğumun Ani Ölüm Riskini Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?
İyi haber şu ki, bir aile ve çocuğun ani ölüm risklerini azaltmaları için yapabilecekleri şeyler var.

 

  • En önemli şey, çocuğun ilaçlarını aynen doktorunun önerdiği şekilde almasıdır. Çocuğunuz ilaçlarını alırken hala kontrolsüz nöbetler geçiriyorsa, nöroloğunuzla görüşmeniz önemlidir. Epileptolog olarak da bilinen uzmanlara da danışabilirsiniz.
  • Tetikleyicileri bilin: Ani Ölüm riskini azaltmanın bir başka yolu da çocuğunuzun nöbetlerini neyin tetiklediğini bilmekten geçer. Tetikleyiciler, geceleri nöbet geçirme, uykusuzluk, stres, hastalık ve ateş olabilir. Çocuğunuz için tehlikeli bireysel tetikleyicileri bilmek ve onları olabildiğince iyi yönetmeniz gerçekten önemlidir.
  • Çocuğunuzu gözlemlemeyi, özellikle yüksek risk altında olduklarında artırmak isteyebilirsiniz. Gece boyunca nöbet geçiren çocuklar için, uyku monitörünün kullanılması yararlı olabilir.
  • Asıl zor olan durum ise, çoğu ebeveynin nöbet geçirme korkusundan dolayı her zaman çocuklarıyla birlikte olmak istemesidir ve yaşamı artan gözlemlerle dengelemek gerçekten zor olabilir. Ani ölümün var olduğunu bilmeniz, çocuğunuza etki edebilecek tetikleyicileri azaltmanız ve gerektiğinde hangi adımların uygun olduğu konusunda doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/what-is-sudep/