Epinefrin’in Stres Yanıtındaki Rolü

Epinefrin’in Stres Yanıtındaki Rolü

Adrenalin olarak da bilinen epinefrin, vücudun stres yanıtı sırasında kullanılan doğal olarak oluşan bir hormondur.
 

Savaş ya da kaçış yanıtı esnasında, adrenal bezi, kortizol gibi diğer hormonlarla birlikte kan dolaşımına epinefrin salgılar, bu kalbin daha sert pompalanması, kan basıncının arttırılması, akciğerlerde hava yollarının açılması, derideki kan damarlarının daralması ve ana kas gruplarının kan akışının arttırılması için bağırsakta kanın içine salgılanır. Ayrıca, bir tehditle karşılaştığında vücudun savaşmasını veya kaçmasını sağlamak için gereken işlevlerin yerine getirilimesini sağlar.

 

Algılanan Tehdidin Rolü
Algılanan tehdit terimi önemli bir ayrım yapar ve tehdite verilen tepkiler kritik bir noktaya gelebilir. Kronik stres durumunda olduğu gibi, vücudun stres yanıtı, gerçek fiziksel ve psikolojik tehditlerin yanı sıra algılanan psikolojik tehditlere yanıt olarak günlük olarak tekrar tekrar tetiklenir. Sonuç olarak, vücut tükenebilir ve epinefrin ve kortizolün fazlalığı ve vücudun stres tepkisinin diğer yönleri, bağışıklık ve diğer sağlık sorunlarına neden olarak, uyumsuz hale gelebilir.

İyi Stres
Epinefrin ve vücudun stres tepkisi hakkında hatırlanması gereken bir diğer önemli şey, heyecan veya östres gibi olumsuz strese tepki olarak tetiklenebilmesidir. Östres veya ‘pozitif stres’ canlılığın korunmasına yardımcı olabilirken, stres tepkinizin ne kadar tetiklendiğinin dengesini korumak ve toplam stresin önüne geçmek yine de önemlidir.

Stresi Gidermek
Vücudunuzun stres yanıtının çoğu zaman tetiklenmiş gibi göründüğünü fark ederseniz, sizin için iyi çalışan stres gidericileri bulmak önemlidir. Bunlar, genel olarak “en etkili” olduğu söylenen stres gidericileri olmayabilir, ancak yeterince iyi çalışan ve bunları düzenli olarak uygulayabileceğiniz, ayrıca zevkli olan stres gidericileri olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.

 

  • Kısa Süreli Stres Rahatlatıcıları: Vücudunuzu hızlı bir şekilde sakinleştirmenize yardımcı olabilecek birkaç stres gidericiye sahip olmak, stres yanıtınızı tersine çevirmenize ve bir stres etkeni ile karşı karşıya kaldıktan sonra devam etmenize yardımcı olabilir.
  • Sağlıklı Alışkanlıklar: Uzun süreli stresi azaltmanıza yardımcı olacak alışkanlıkları sürdürmek, stres konusunda direnç kazanmanıza yardımcı olabilir. Önemli olan, onları yalnızca stresli hissettiğiniz zamanlarda değil, düzenli olarak uygulamaktır.
  • Olaylara Bakma Şeklinizi Değiştirin: Bir duruma ilişkin algınızı değiştirmek, yaşamınızda ki stres sıklığını ve şiddetini değiştirebilir. Bazen zihnimiz bize oyun oynar ve işlerin gerçekte olduğundan daha kasvetli veya daha stresli gibi görünmesini sağlayabilir.

    Stres gerçek olduğunda bile, kendinizle konuşma şeklinizi, neye odaklanmayı seçtiğinizi ve çeşitli durumlara atfedilen anlamı değiştirerek, stresi en aza indirebilirsiniz.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/what-is-epinephrine-3145108