Ergoterapi Değerlendirmeleri

Ergoterapi Değerlendirmeleri

Ergoterapide tedavi süreci bir değerlendirme ile başlar. Değerlendirme süreçleri önemlidir. Bunlar, sertifikalı ergoterapistler tarafından gerçekleştirilir. Ergoterapi değerlendirmesinin uzunluğu, 20 dakika (hastane gibi bir ortamda) ile birkaç saat arasında (ayakta değerlendirme) değişebilir. Ergoterapi alanı son derece çeşitlidir.

 

Hasta ile Görüşme ve Bilgi Toplama

Tıbbi bir kayıt mevcutsa, ergoterapistiniz, siz ve tıbbi durumunuz hakkında temel bilgileri edinmeye başlamadan önce kayıtları gözden geçirecektir. Daha sonra boşlukları doldurmak için sizinle görüşme yapacaktır. Elde etmek isteyeceği basit bilgilerden bazıları aşağıdakileri içerecektir:

 

 • Yaş
 • Yönlendiren Hekim
 • Tıp Öyküsü
 • Sevk nedeni
 • Tanılar
 • Önlemler

Ayrıca, ergoterapi ziyaretinizi başlatan olaydan önce günlük yaşamınızın nasıl göründüğü hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmeye çalışacaktır. Bunun için önceki işlev düzeyinizi veya mesleki profilinizi bilmesi gerekecektir.

Bu bilginin anlaşılması önemlidir, böylece güvenli bir şekilde başlamayı kolaylaştırır. Bu bilgiler ayrıca ergoterapinin hedefi önceki işlev düzeyine geri dönmek olduğu için hedef belirleme sürecini de kolaylaştıracaktır.

Değerlendirme

Görüşmeden sonra ergoterapistiniz, genel sağlığınız ve aldığınız tanının günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğinizi nasıl etkilediğiyle ilgili somut bilgiler edinmek için değerlendirmeler yapacak. Ergoterapistiniz aşağıdakileri değerlendirmek üzere eğitilmiştir:

 • Yaşamsal değerler
 • Zihinsel durum
 • Cilt sağlığı
 • Ortak hareket aralığı
 • Manuel Kas Testleri
 • Günlük rutin aktiviteler için yardım düzeyi
 • Duygu
 • Koordinasyon

Terapistinizin kullandığı genç erişkinlerde duyusal işlemden sürüş güvenliğine kadar değişen performans gösterebileceği bir dizi standart değerlendirmeler vardır. Gerçekleştirilen spesifik değerlendirmeler, ortama ve özel ihtiyacınıza bağlı olacaktır.

Terapiye Karar Verme

Görüşme ve değerlendirme sürecinde, ergoterapistiniz size yardımcı olabileceğine inandığını düşündüğü sorunların bir listesini belirleyecektir. Bu problemler kendi başınıza çözebileceğiniz problemler olmayacak, profesyonel müdahale gerektiren problemler olacaktır.

Aynı zamanda, probleminizin terapistinizin yetenek seviyesine uygun olması da önemlidir. Örneğin, bir masaj terapisti veya spor koçu gibi daha az eğitimli bir profesyonel sorununuzu çözebilecekse, ergoterapistinizin sizi onlarla yönlendirmesi gerekir.

Hedef Belirleme

Ergoterapistiniz, tedaviniz için hedefler belirleme konusunda sizinle birlikte çalışacaktır. Hedefler ölçülebilir olmalı ve yönlendirilmenizin nedeni ile ilişkili olmalıdır. ergoterapistiniz uzun vadeli ve kısa vadeli hedefler belirleyecektir.

Bir Plan Oluşturma

Hedefler belirledikten sonra, ergoterapistiniz hedeflere ulaşmak için bir plan hazırlar. Genellikle plan doktor tarafından onaylanmalıdır. Plan, terapiden ne sıklıkta yararlanacağınızı, ergoterapi hizmetlerinden ne kadar yararlanacağınızı ve belirtilen hedeflere ulaşmak için hangi stratejileri kullanacağınızı içerecektir.

Ergoterapi Değerlendirme Sürecinde Neler Öğrenebilirsiniz?

Terapistinizin size soru sorması ne kadar önemliyse, hizmetlerinin uygun olduğundan emin olmak için onunla ilgili sorular sormanız da aynı derecede önemlidir.

Hayatınızda, terapistinizin size bahsetmediği ve iyileşmenizi etkileyeceğini düşündüğünüz bir alan varsa, onu gündeme getirdiğinizden emin olun. Anlamadığınız bir şey varsa, sorun ve önceden veya sonradan kafanıza takılan şeyler varsa, bunları not edin.

Kaynakça: https://www.verywellhealth.com/what-to-expect-during-an-ot-evaluation-2509998