Ergoterapi, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Bir Çocuğa Nasıl Yardım Edebilir?

Ergoterapi, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Bir Çocuğa Nasıl Yardım Edebilir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısı alan çocuklara ergoterapinin sağlayacağı yararları anlamak için, her ikisinin de ne olduğunu bilmelisiniz. Ancak o zaman çocuğunuzun terapiden nasıl faydalanacağını gerçekten anlayabilirsiniz.

 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

DEHB olan çocuklar, aşağıdaki ortak özelliklere sahiptir:

 

  • Ayrıntılara dikkat etmemek,
  • Düzensiz olmak,
  • Dinleme ve konsantrasyon sorunları,
  • Dikkatlerinin çabuk dağılması bu nedenle verilen görevleri bitirememeleri,
  • Sürekli bir şeyleri kaybetmek,
  • Sürekli unutmak,
  • Yerinde duramamak,
  • Aşırı konuşmak,
  • Sıralarını beklemede zorluk, diğerlerini rahatsız etmek.

Ergoterapi

Ergoterapinin öncelikli hedefi; DEHB olan çocukların, günlük yaşamla ilgili etkinliklere katılmalarına yardımcı olmaktır. Çocuğunuzun terapisti, çocuğunuza yardımcı olmak için, iki tür strateji sunar. Bunlar:

1. İyileştirme Stratejileri: Çocuğunuzun, bozulmuş olan herhangi bir becerisini kazanmasına yardımcı olanlardır. Bu, çocuğunuzun sınıftayken dikkat verememesi ve akademik olarak başarılı olmasına yönelik müdahaleleri içerir. Örneğin, bir ergoterapist; program oluşturmak, listeleri yapmak ve organizasyon araçlarını kullanmak için çocuğunuzla birlikte çalışabilir.

2. Uyarlanabilir Stratejiler: Bunlar, çocuğunuzun rutinlerini yeniden düzenleyen ve alışkanlık haline getiren veya günlük yaşamlarında karşılaşabilecekleri herhangi bir sorunla başa çıkma yollarını öğrenmelerine yardımcı olan stratejilerdir. Bunun basitçe bir örneği, görevleri adımlara ayırmaktır. Önemlidir, çünkü DEHB olan çocukların çoğu, göreve nerede ve nasıl başlayacaklarını bilmek konusunda zorluk çekerler.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisinde Ergoterapinin Faydaları

Artık DEHB olan çocuğunuzun neyle karşı karşıya olduğunu ve ergoterapist tarafından nasıl yardım edilebileceğini daha iyi anladığınızda, işte çocuğunuz ergoterapiden çeşitli faydalar görebilir.

Ergoterapi ile çocuğunuz iç çekirdek gücünü geliştirir. Böylece, hareketsiz oturabilmeyi ve uzun süre orada kalmayı öğrenirler.

Duyu bütünleme terapisi sayesinde çocuklar gelişimde problem yaşamazlar. Bu önemlidir, çünkü çocuğunuzun çevresindeki her şey (örneğin sesler, görsel yönler, kokular); konsantre olma ve vücutları ile hareketlerini düzenleme yeteneklerini etkiler. Bu terapi tekniği ile kontrollü hareket edecek kadar sakin ve uyanık kalabilirler.

Kaynakça: https://www.speechandot.com/how-can-occupational-therapy-help-a-child-with-adhd/