Ergoterapi Disgrafisi Olan Öğrencilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ergoterapi Disgrafisi Olan Öğrencilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ergoterapi Disgrafisi Olan Öğrencilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

 

Bir ergoterapistsiniz ve disgrafiye sahip olan danışanlarınız mı var? Belki de disgrafisi olan öğrencilere sahip bir öğretmensiniz peki onlara nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

 

El yazısı ile mücadele eden öğrencilere yardımcı olmanın ilk adımları

 

 

Bir öğrenci el yazısı ile mücadele belirtileri gösterdiğinde, ilk adım genellikle el yazısı becerilerini geliştirmek için sınıftaki tüm öğrencilerle farklı stratejilerin denendiği müdahale aşamasına verilen yanıttır. Bu, belirli bir öğrenci için etkili değilse, ek el yazısı talimatı veya uygulama süresi gibi daha yoğun bir müdahale ortaya çıkabilir. Müdahalelerin devam etmesi halinde, el yazısı mücadeleleri devam ederse, ergoterapist değerlendirmesi için bir referans yapılabilir.

 

 

 

Ergoterapi değerlendirmesinin sonuçları ve önerileri

 

Ergoterapi değerlendirmesi tamamlandıktan sonra, öğrenciler yapı taşlarında okunaklı ve verimli el yazısı için gerekli olan eksiklikleri gösteriyorsa ergoterapi hizmetleri önerilebilir. Ergoterapist, el yazısı becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak için ince motor becerileri, ellerde, omuzlarda ve gövdede kas gücü ve görsel algısal beceriler üzerinde çalışabilir. El yazısının iyileşip iyileşmediğini belirlemek için müdahaleler yakından izlenmelidir.

 

Bazı genç öğrencilerin doğrudan ergoterapi hizmetlerine değil, daha fazla el yazısı alıştırma süresine ihtiyaç duyabileceklerini hatırlamak önemlidir.

 

 

 

Müdahaleler el yazısına yardımcı olmazsa ne yapmalısınız?

 

İki yardımcı teknoloji uzmanı olan Sue Ramin-Hutchison (Fiziksel ve Aksi Durumda Sağlık Engelli Öğrenciler için Sertifikalı Öğretmen Danışmanı, Yardımcı Teknoloji Destek Uzmanı ve Özel Eğitim / Bölüm 504 Avukat) ve Merri Domer (Özel İhtiyaç Teknoloji Danışmanı) ve sonrasında ne yapmalı? bir öğrenci hala el yazısı ile mücadele ediyor veya disgrafi teşhisi konuyor.

 

Bayan Ramin-Hutchison ve Bayan Domer, ergoterapi bir öğrencinin el yazısını LEGIBLE, TIMELY ve STRESSFUL olmayan bir şekilde geliştirmeye yardımcı olmak için yeterli olmadığında, Yardımcı Teknoloji (AT) dikkate alınması gerektiğini söyledi. El yazısı söz konusu olduğunda bu 3 temel şeyden biri veya daha fazlası (okunabilirlik, hız ve stres düzeyi) bir öğrenci için önemli bir sorun olmaya devam ederse, ödevin tamamlanması için Yardımcı Teknoloji düşünülmeli, öğretilmeli ve uygulanmalıdır.

 

 

 

Yazmaya yardımcı teknolojiyle hangi yaşta başlanabilir?

Bazı öğrencilerin yardımcı teknoloji’yi anaokulu kadar erken öğrenmeye başlaması gerekebilir (örn. Bazı fiziksel engelli öğrenciler, ADD / DEHB ve ASD), bazı öğrenciler ise 3. sınıfın başında “karışabilir” ve el yazısını kullanabilir veya yani. Çoğu zaman, bu öğrenciler el yazısı becerilerini geliştirmek için ergoterapi seansı alıyorlar.

 

Bir öğrenci hala 3. sınıfın ortalarında el yazısı becerileri ile mücadele ediyorsa ve el yazısıyla ilgili hiçbir gelişme olmadan en az 1-2 yıl ergoterapi seansı alıyorsa, Bayan Ramin-Hutchison ve Bayan Domer’ın ergoterapi olması gerektiğine inandıkları zamandır. Üretilmiyor ve yardımcı teknoloji kullanımı öğretilmeli ve uygulanmalıdır. 4. sınıf ve ötesindeki yazılı çalışma miktarında çok büyük bir artış var ve bu öğrencilerin bu ihtiyacı “başa” getirmeye hazır olmaları gerekiyor. Tekrar tekrar, profesyonellerin bu öğrenciler için yardımcı teknoloji kullanımını düşünmek için çok uzun süre beklediklerini görüyorlar, bu da hemen hemen her şekilde refahları için çok zararlı. Profesyoneller bu çocukların yardımcı teknoloji kullanmaları gerektiğini anlamak için çok uzun süre beklerse, onları gelecekteki, akademik, duygusal ve davranışsal başarısızlık için büyük bir risk altına sokuyorlar.

 

Harika haber şu ki, bu öğrenciler sınıf arkadaşlarıyla akranlarıyla aynı ödevleri, hatta ileri matematik ve fen bilgilerini tamamlamak için en son “en iyi uygulamayı” yardımcı teknoloji kullanarak başarılı olabilirler. Bu yardımcı teknolojinin çoğunluğu artık çok uygun maliyetli ve kullanımı kolay bir hale gelmiştir.

 

 

 

Bir öğrencinin yardımcı teknolojiye ihtiyacı varsa nasıl yardım edilir?

 

Okul personeli tarafından yardımcı teknolojinin görev tamamlanması için kullanılmasının öğrencilere öğretilmesi ve uygulanması gerektiği belirlendiğinde, ABD’de birçok kez ergoterapistler genellikle öğrencilere yardımcı teknolojinin nasıl kullanılacağını öğretme rolünü üstlenirler.

 

Ergoterapistlerin ve diğer okul personelinin yardımcı teknoloji kullanımının birçok durumda öğrencilerin el yazısı becerilerini tamamen terk etmesi gerektiği anlamına gelmediğini bilmesi çok önemlidir

 

Eğitsel açıdan önemli el yazısı zorlukları olan birçok öğrenci, el yazısını bazı şeyler için kullanabilir. Ama, bir öğrencinin yardımcı teknolojiyi ne zaman ve el yazısını ne zaman kullanabileceği konusunda okul personeli tarafından özel olarak yapılandırılması son derece önemlidir.

 

Bu “öğretmen yönlendirmeli ve öğretmen bekleniyor” olmalı ve karar vermek için öğrenciye bırakılmamalıdır. Eğer bu yapılmaz ise yardımcı teknolojinin “sözde” bitmesi ve öğrencinin her yıl daha fazla risk altında olmaya devam etmesi olasılığı çok yüksektir.

 

 

İnternette bu konuda bilgilerin çoğu güncel değildir ve aslında çok güncel olmayabilir. Mevcut olsa bile, yardımcı teknolojilerim hem öğrenciler hem de onlarla çalışan okul personeli için en iyi olanı bulmak çok zor ve sinir bozucu olabilir.

Deneyimlerine göre, geleneksel klavye becerileri üzerinde çalışmanın, bu öğrencilerin birçoğunun ince motor ve / veya dikkat eksikliği nedeniyle öğrenmesi çok zor veya imkânsız olabileceğini bulmuşlardır.

Buna ek olarak, öğrencilere ses tanımayı nasıl kullanacaklarını öğretmenin neredeyse tüm öğrenciler için en iyi ilk seçenek olmadığını bulmuşlardır. Ses tanıma, yazım becerilerini desteklemez, birden fazla ortamda kullanılamaz ve diğer şeylerin yanı sıra standart test için kullanılamaz. Ayrıca öğrencilerin çalışma sayfalarını ve matematiği tamamlama ihtiyacını da ele almaz.

 

 

 

Kaynakça: https://www.yourtherapysource.com/blog1/2019/03/01/how-can-occupational-therapy-help-students-with-dysgraphia-2/