Ergoterapi Hakkında Neler Bilmelisiniz?

Ergoterapi Hakkında Neler Bilmelisiniz?

 

Çocuğunuz günlük aktiviteler yapmakta zorluk çekiyorsa bir ergoterapiste götürebilirsiniz. Çocuğunuzun zorlukları fiziksel, psikolojik ya da duygusal bir problemin, gelişimsel gecikmenin ya da zihinsel yetersizliğin bir sonucu olabilir.

 

Ergoterapistler Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Ergoterapistler, insanların istedikleri veya yapmaları gereken günlük işleri yapma yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olan, üniversite tarafından eğitilmiş sağlık uzmanlarıdır.

Ergoterapistler kişilerin;

 

  • Yemek yeme, giyinme veya kişisel hijyen görevlerini yerine getirme gibi kendilerine bakma yeteneklerini geliştirir.
  • İş ve okulda, görevlerde yer almalarını sağlar.
  • Boş zaman etkinliklerinin tadını çıkarmalarını sağlar.

 

Ergoterapistler yaralanma veya hastalık, psikolojik veya duygusal sorunlar, gelişimsel gecikme, zihinsel engellilik veya fiziksel engellilik nedeniyle güçlük çekebilecek kişilerle çalışırlar.

Neden Çocuğunuz bir Ergoterapist Tarafından Görülmeli?
Çocuğunuz fiziksel, psikolojik ya da duygusal sorunlar, gelişimsel gecikme ya da zihinsel yetersizlik nedeniyle günlük aktiviteleri yapmakta zorluk çekiyorsa, bir ergoterapiste görünebilir.

Ergoterapistler günlük hayatta tam olarak yer alamayan çocuklarla çalışırlar. Ergoterapistin işi çocuğunuzun bağımsız yaşam becerileri geliştirmesine yardımcı olmak ve günlük aktivitelerdeki yeteneğinin en iyisini yapmasını sağlamaktır.

Ergoterapistler düşünme, konuşma, dil, kaba motor becerileri ve ince motor becerileri dahil olmak üzere çocuğunuzun gelişiminin tüm alanlarını göz önünde bulundururlar. Ergoterapistler, çocuğunuz için hayatı zorlaştırabilecek fiziksel, sosyal veya yasal engeller dahil olmak üzere çocuğunuzun çevresine bakar ve çevreyi iyileştirmenin veya bu engellerin etrafında çalışmanın yollarını bulmaya çalışırlar.

Bir Ergoterapiste Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler
Doktorunuz çocuğunuzu ergoterapiste yönlendirirse, doktorunuzla bu konu hakkında konuşmak iyi bir fikirdir. Çocuğunuzu neden bir ergoterapistin görmesi gerektiğini ve randevuyu beklerken yapabileceğiniz bir şeyin olup olmadığına ilişkin olarak doktorunuzla konuşun. Örneğin bir özel hastane veya danışma odaları gibi ergoterapi hizmeti verilen yerler hakkında bilgi edinin. Randevunuzu alırken ergoterapistin eğitim ve yetkinlik bilgilerini de sorabilirsiniz. Sorularınızı bir yere yazmanız iyi bir fikir olacaktır, böylece onları unutmazsınız.

Kaynakça
https://raisingchildren.net.au/guides/a-z-health-reference/occupational-therapist

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94