Ergoterapi Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Ergoterapi Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Ergoterapi bir sağlık mesleğidir. İnsanların günlük yaşamlarında istedikleri ve yapmaları gereken her şeyi yapmalarına yardımcı olmaya odaklanır.

Bunlar şunları içerebilir:

 • okul
 • hobiler
 • sosyal durumlar
 • ev işleri

Bir doktor, bir sakatlık geçirmişse, felç gibi tıbbi bir olaydan iyileşiyorsa veya bir ameliyat geçirmişse, birini bir ergoterapiste yönlendirebilir.

İnsanların günlük aktivitelerini gerçekleştirmelerine yardımcı olarak ergoterapi sağlığı geliştirmeyi ve yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlar.

Ergoterapistler, yaşamlarını yaşamaları için ihtiyaç duydukları becerileri korurken insanların gelişmesine, iyileşmesine yardımcı olmak için çalışır.

Ergoterapistler ne yapar?

Ergoterapistler, insanların günlük aktivitelerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için pratik tavsiye ve destek sunar.

Çalışmaları, bir kişinin çevresini, onlara ve istedikleri ve yapması gerekenlere daha uygun olacak şekilde uyarlamaya odaklanır. OT’ler (ergoterapistler) her yaştan birçok insanla çalışır.

Yaptıkları şeylerin yaygın örnekleri şunları içerir:

 • Fiziksel değişikliklerden geçen insanlara çalışmaya devam etmelerine yardımcı olma
 • Çalışmaya devam edecek şeyleri düşünme veya hatırlama biçiminde değişiklikler yaşayan insanlara yardım etmek
 • Engelli çocukların okula tam olarak katılmalarına yardımcı olmak
 • Engelli kişilerin sosyal ortamlara, hobilere veya sporlara katılmalarına yardımcı olmak

Amerikan Mesleki Terapi Derneği’ne göre, terapistler:

 • Hedeflerini belirlemek için kişi ve ailesi ile birlikte çalışın
 • Kişinin günlük faaliyetlerini gerçekleştirmesine ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak özel bir müdahale veya plan tasarlayın
 • Kişinin hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını kontrol edin ve planda gerekli değişiklikleri yapın

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ergoterapistlerin yaklaşık yarısı uzman merkezlerde veya hastanelerde çalışıyor. Diğerleri okullarda, bakımevlerinde veya sağlık hizmetlerinde çalışıyor.

Ergoterapistlerin çoğu bu konuda yüksek lisans derecesine sahip olacak ve hepsi çalışmak için bir lisans almalıdır.

Ne Beklemeliyiz?

Bir ergoterapi randevusu sırasında, ergoterapist, kişinin yeteneklerini ve hedeflerini değerlendirmek isteyecektir. Bunu nasıl yapacakları büyük ölçüde kişiye ve ihtiyaçlarına bağlı olacaktır.

Bununla birlikte, ergoterapist genellikle kişinin tıbbi geçmişini gözden geçirerek ve günlük yaşamlarında ne yaptıklarıyla ilgili bazı sorular sorarak başlayacaktır. Daha sonra kişinin belirli görevleri yerine getirmesini izlemesini isteyebilirler.

Terapist ayrıca, onu iyileştirmenin herhangi bir yolunu bulup bulamayacağını görmek için kişinin evini, okulunu veya işyerini değerlendirebilir. Örneğin, yaşlıların mutfak dolaplarını hafıza kaybı ile etiketlemeyi veya hareket etmekte zorlanan insanlar için banyoya bir küpeşte takmayı önerebilirler.

Terapist, kişinin koşulları ve hedefleri hakkında net bir fikre sahip olduğunda, bu bilgiyi bir tedavi planı geliştirmek için kullanacaktır. Yemek yeme yardımcıları veya tekerlekli sandalye gibi özel ekipman önerebilirler ve insanların onu kullanmayı öğrenmelerine yardımcı olabilirler.

Ergoterapist, genellikle kişinin ilerlemesini birkaç hafta veya ay sonra değerlendirir. Kişinin hedeflerine ulaşmak için ne yaptığını sorabilir ve ayrıca gerekirse bu aşamada tedavi planında değişiklik önerebilirler.

Ergoterapi, insanların günlük yaşamlarında istedikleri ve yapmaları gereken şeyleri yapmalarını sağlamaya odaklanan bir sağlık mesleğidir.

Kaynakça: https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-is-occupational-therapy#summary