Ergoterapi ve Duyu Bütünlemenin Kullanıldığı Hastalık Grupları Nelerdir?

Ergoterapi ve Duyu Bütünlemenin Kullanıldığı Hastalık Grupları Nelerdir?

Ergoterapi ve Duyu Bütünleme aşağıdakiler gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır:

• Duyu Bütünleme Bozukluğu

• Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

• Otizm spektrum bozukluğu

• Serebral palsi

• Down Sendromu

• Gelişimsel gecikmeler

• İnce ve kaba motor fonksiyon bozukluğu

• Zihinsel Engeller

• Psiko sosyal bozukluklar

Merkezimizde Ergoterapi Uygulama Alanları Nelerdir?

Bu alanlarda uzmanımızla (ergoterapist) birlikte terapi süreçleri takip edilmektedir. 3 ay ile 15 yaş grubundaki çocuklar duyu bütünleme kliniğinde detaylı bir değerlendirmeden sonra çocuklardaki duyusal- motor fonksiyonlar, dikkat dağınıklıkları, davranışsal problemler, akademik problemler gibi bir çok spesifik probleme yönelik çalışmalar uygulanmaktadır. Terapi alanı çocukların birçok fonksiyonu sergilemesi ya da kaçındığı veya daha iyi olduğu durumları ortaya çıkarmaları için ortam hazırlamaktadır.

Çocuklarda Yaşanan Ne Gibi Problemlerde Ergoterapi Uygulanmalıdır?

Çocukların günlük yaşamında yaşadığı tüm problemlerde ergoterapi tedavi programı uygulanır. Bunlar küçük gibi görünen aslında altında yatan diğer bozukluk durumlarına zemin hazırlayan ya da ileriye yönelik yaşının büyümesi ile ortaya çıkabilecek durumları ele almaktadır. Bu sebeple uzmanımız tarafından geniş̧ bir değerlendirme yapılarak çocuğun problemleri göz önüne alınarak geniş̧ bir analiz yapılır.

Örneğin; sakarlıklar ya da sürekli düşmeler yaşayan bir çocuk motor hareketlerde zorlanma ya da derinlik algısı dediğimiz duyusal problem yaşıyor olabilir? Banyo yapmaktan, tırnak kestirmekten, saçının kesilmesinden kaçınan ya da tokalaşmaktan, çime basmaktan, su ile oynamaktan hoşlanmayan çocuklarda duyusal problemler olabilir Bu gibi durumlarda durumun analizi bir uzman tarafından yapılmadığı zaman ilerleyen süreçte sosyal izolasyon dediğimiz sosyal çevreye katılım göstermekte zorluk yaşanmaktadır. Bu durum çevreyle iletişimleri etkilediği gibi özgüven problemleri ya da içe kapanıklık yaşanabilir. Örnekten anlaşıldığı üzere erken dönemde yaşanılan normalin dışında hareketler ve davranışlarda ergoterapiste görünerek durum hakkında bilgi alınabilir ve olası problem minimuma indirilip, ilerleyen durumda oluşabilecek problemlerin önüne geçilebilir.
 

Ergoterapist Zümrüt Cemre Özbek

 

Ergoterapist Zümrüt Cemre Özbek’ten Randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94