Ergoterapi ve Fizyoterapi: Hangisine İhtiyacınız Var?

Ergoterapi ve Fizyoterapi: Hangisine İhtiyacınız Var?

Bir yaralanma veya hastalıktan sonra muhtemelen ergoterapi, fizyoterapi veya her ikisine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Ergoterapiye mi fizyoterapiye mi ihtiyacınız olduğunu ve her bir hizmetin size tam olarak nasıl yardımcı olabileceğini anlamak zor olabilir.

 

Fizyoterapi Nedir?

Fizik tedavi veya FTR olarak da adlandırılan fizyoterapi, öncelikle yaralanma veya hastalıktan kaynaklanan hareketin fiziksel işlev bozukluklarının teşhisi ve tedavisi ile ilgilidir. Fizyoterapi, yaşam kalitesini iyileştirmeye kendini adamış birinci basamak, özerk, danışan odaklı bir sağlık mesleğidir: Fizyoterapistler aşağıdaki yöntemlerle hastalarının hayat kalitesini arttırmaya çalışır<strong>;

  • Optimal hareketliliği, fiziksel aktiviteyi ve genel sağlık ve zindeliği teşvik etmek
  • Hastalık, yaralanma ve sakatlığı önleme
  • Akut ve kronik durumları, aktivite sınırlamalarını ve katılım kısıtlamalarını yönetmek
  • Optimum fonksiyonel bağımsızlık ve fiziksel performansın geliştirilmesi ve sürdürülmesi
  • Terapötik egzersiz programları ve diğer müdahaleler ile yaralanmanın ve hastalığın veya sakatlığın etkilerinin rehabilitasyonu
  • Yeniden oluşmayı, yeniden yaralanmayı veya işlevsel düşüşü önlemek için bakım ve destek programlarını eğitmek ve planlamak

 

Ergoterapi Nedir?

Kanada Ergoterapi Derneği’ne göre, Ergoterapi (ERG) bir kişinin kendisi için önemli olan şeyleri yapma yeteneğine müdahale eden sorunları çözmeye yardımcı olan bir tür sağlık hizmetidir.

Bu genellikle kişisel bakım (giyinmek, yemek yemek), çalışmak veya okumak, spor yapmak, sosyal aktivitelere katılmak ve daha fazlası gibi günlük yaşam aktivitelerini içerir. Başka bir deyişle, bir ergoterapist neden yapmak istediğinizi ve neden yapamadığınızı anlamanıza yardımcı olur ve bu sorunu çözmeye yardımcı olacak çözümler sunar.

Ergoterapist hastanın kavanozun kapağının evde açılmasına yardımcı olur. Fizyoterapist fizyoterapi kliniğinde kol yaralanması olan hastaya yardımcı olur.

 

Fizyoterapistler ve Ergoterapistler Nerede Çalışır?

Hem fizyoterapistler hem de ergoterapistler, toplum bakım merkezleri, klinikler, hastaneler, okullar, araştırma merkezleri, devlet kurumları ve daha fazlası gibi çeşitli özel ve kamu ortamlarında çalışırlar. Hem fizyoterapi hem de ergoterapi, evde hizmet olarak da yaygındır.

Ergoterapi, işin doğası gereği evde bakım ortamında daha yaygındır. Bir ergoterapist fiziksel yeteneklerinizi, günlük yaşam aktivitelerinizde kullandığınız cihazları ve evinizin fiziksel kurulumunu değerlendirecektir. Probleme bağlı olarak, ergoterapistler yaşam alanlarınızda değişiklikler önererek bir çözüm tasarlayabilir.

Fizyoterapistler evde bakım ortamında çalışırken, hastaların fizyoterapi kliniğini ziyaret etmesi daha yaygındır. Bunun nedeni fizyoterapi tedavisi için gerekli ekipman ve malzemelerdir. Hastanın evindeki mobil cihazlarla önleyici ve rehabilitasyon desteği sağlamak mümkündür, ancak koşu bandı, hidrokollatör, tedavi yatakları ve ultrason ekipmanı gibi ekipmanlara erişim, bir klinikte fizyoterapi tedavisi almayı daha ideal hale getirir.

 

Bir Fizyoterapist ve Ergoterapist Arasında Karar Verme

Bir fizyoterapiste veya ergoterapiste ihtiyacınız olup olmadığına karar vermek zor olabilir. Çoğu durumda, tamamen iyileşmek için her ikisinden de yardıma ihtiyacınız olabilir.

Bir fizyoterapist, bir danışanının yaralanmasını tedavi etmeye ve insan vücudunun hareketini gerçekleştirme yeteneğini geliştirmek için çalışacaktır. Bu arada, bir ergoterapist yaralı kişinin bir fiziksel bozulma döneminden sonra bağımsız olarak günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Örneğin inmeli bir hasta, vücutlarının bazı kısımlarında kol fonksiyon kaybı veya felç yaşayabilir. Tamamen iyileşmek için, o vücut kısmındaki gücü ve hareketi yeniden oluşturmak için bir fizyoterapiste ihtiyaç duyabilirler. Aynı zamanda, yazmak için yeniden öğrenme gibi vücut kısmının işlevsel kullanımını yeniden kazanmak için bir ergoterapistten yardım almaya ihtiyaçları olabilir. Bir ergoterapist, hastaların yaşam ortamında değişiklikler yapabilir veya tedavi alırken hasta için aktiviteleri kolaylaştırmak için özel araçlar sağlayabilir.

Genel bir kural, bir yaralanmayı tedavi etmek ve belirli bir vücut parçasının gücünü ve hareketini yeniden kazanmak istiyorsanız, fizyoterapi muhtemelen doğru seçimdir. Günlük yaşam aktivitelerinizi kolaylaştırmak istiyorsanız, ergoterapi doğru seçim olacaktır. Fizyoterapiye ve ergoterapiye ihtiyacınız olup olmadığından emin değilseniz, doğru bir tanı ve sevk için doktorunuza danışmalısınız.

 

Kaynakça

Bu makale, Closing the Gap Healthcare tarafından yazılmıştır. Orjinal metni buradan okuyabilirsiniz.