Ergoterapi ve Fizyoterapi Seansları İçin Beden Haritalama Yöntemi

Ergoterapi ve Fizyoterapi Seansları İçin Beden Haritalama Yöntemi

Birçok pediatrik ergoterapist ve fizyoterapist; vücut bilincinin azalması, motor planlama ve propriyosepsiyonu gibi duyusal işleme becerisi azalmış çocuklarla çalışır. Çocuğun nerede olduğunu algılamasının bu zorlukları motor beceri gelişimini, akran etkileşimini ve güvenliğini etkileyebilir. Propriyoseptif girdiye odaklanan ve çocukları bedenlerinin nerede olduğunu öğrenmeye teşvik eden duyusal motor aktivitelere katılan vücut haritalama ergoterapi veya fizik tedavi seanslarına aşinayız. Dikkate alınması gereken ek bir faaliyet, fonksiyonel becerilerin öğrenileceği ortamı tam olarak araştırmaktır.

Yeni Becerilerin Uzmanlaşılması Gereken Alanı Keşfedin
Örneğin bu hedefi ele alalım: Johnny, sınıfın0’ünü sabit nesnelere çarpmamaya çalışacak. Daha önce belirtildiği gibi, terapi vücut farkındalığı aktiviteleri, propriyoseptif girdi (ağır iş aktiviteleri) ve motor planlama becerilerinden oluşabilir. Tedaviyi çekin, tüm bunlar gerçek ortamın dışında gerçekleşir. Tedavide zorlanırsa, belki de tatiller, beden eğitimi veya bazen sınıfta beceriler uygulanır. Ama gerçek ortamdaki becerileri keşfetmeyi ve pratik yapmayı hatırlıyor musunuz?

Sadece aktiviteler yapmayı değil, “Johnny” nin zorluklar yaşadığı alanı gerçekten keşfetmeye ne dersiniz? Sınıf boş olduğunda içeri girin ve Johnny’nin masa ve sandalyelere girip dolaşmasını sağlayın. Johnny masaların altına girebilir, diz çökebilir ve sınıfın farklı yerlerine oturabilir. Oyunlara veya etkinliklere ekleyin. Johnny öğelere göre yürürken sözlü ipuçları verin. Bu masa geniş veya bu koridor dardır. Bu keşif, Johnny’nin içinde bulunduğu çevresi ile ilgili bir motor haritası geliştirmesine izin verir. Masaların ne kadar büyük olduğu, sandalyelerin ne kadar uzun olduğu, halı ne kadar geniş ve banyo ne kadar uzak olduğu konusunda daha iyi bir fikir geliştirebilir.

Farklı Ortamları Keşfedin
Bu, okulun veya evin farklı alanlarına uygulanabilir. Kafeteryaya ne dersiniz? Bir çocuğun kafeterya masaları arasında, kafeterya hattında ve çöp kutularının etrafında bir motor haritası tanımlamasına yardımcı olması için araştırmasına izin verin. Evde, mobilyalar değiştirilirse, farklı hedeflerin stres faktörlerini eklemeden yeni alanları ve engelleri keşfetmek için ona zaman tanıyın. Şimdi, gerçekleştirilmesi gereken gerçek fonksiyonel görevleri eklemeye başladığınızda, Johnny’nin ondan ne beklediğiniz hakkında daha iyi bir fikre sahip olması gerekir.

Başlamayı Basit Tutun
Özetle, bazen basit tutun ve güçlü bir temel oluşturmaya yardımcı olmak için başka herhangi bir işlevsel görev eklemeden sadece çevreyi keşfetmekle başlayın.

Olgun bir vücut şeması geliştirmekte zorluk çeken çocuklarla mı çalışıyorsunuz? Bu beceri, yanallık ve yönlülük, iki taraflı motor koordinasyon, motor planlama ve geri dönüşler dahil görsel-uzamsal beceriler kavramlarını anlamak için gereklidir. Taşınabilir ve küçük bir alanda kurulumu kolay bu benzersiz kaba motor aktivitelerine katılarak, terapistler, öğretmenler ve ebeveynler çocukların eğlenmelerine yardımcı olurken motor becerilerini de geliştirebilirler.

Kaynakça: https://www.yourtherapysource.com/blog1/2019/12/19/body-mapping-occupational-therapy/