Ergoterapinin Çocuklar İçin Önemi ve Yararları

Ergoterapinin Çocuklar İçin Önemi ve Yararları

Çocuklar için ergoterapi söz konusu olduğunda birçok yanlış anlama mevcuttur. Bu genellikle ergoterapinin ana amacini tam olarak anlamayan insanlardan gelir. Çocuklar ergoterapi alabilir ve bunlardan yararlanabilirler, çünkü bu terapiler çocukların becerilerini ve gelişimlerini geliştirmeye yardımcı olur. Bu tür terapiler, çocuğun normal bir yaşamın mümkün olduğu yerde gelişmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır, ayrıca terapiler her çocuğun özel ihtiyaçlarını karşılamak için bireyselleştirilir.

Çocuğunuz Ergoterapiden Nasıl Yararlanabilir?
Çocuklar ergoterapi seansına girdikten sonra oldukça fayda görmektedirler. Bu tür bir terapiden faydalanmak için çocuğunuzun bir gelişim geriliği olmasına gerek yoktur. Bununla birlikte, çocuğunuz herhangi bir gelişim aşamasında akranlarından geride kalırsa, özelleştirilmiş  ergoterapiden daha fazla fayda elde edecektir.

Çocuklar ergoterapi seanslarını ağır bir iş olarak görmezler. Bunun yerine, ergoterapiyi oyun oynamak gibi görürler. Yeni becerilere hakim olurken aynı zamanda eğlenirler. Ne kadar çok oyun oynarlarsa, o beceriler o kadar fazla gelişir ve o kadar ilerleme görülür. Ergoterapi her türlü beceriyi kapsar ve çocukların akranlarını yakalamalarına ve birçok durumda akranlarının önüne geçmelerine izin verir.

Ergoterapi Çeşitleri
Bazı terapiler, yaygın olarak kullanılan günlük görevlere yardımcı olmak için hazırlanmaktadır. Bunlar, giyinmeyi, hijyen kullarını uygulamalayı, yazmayı ve bilgi işlemeyi içerir. Bazı terapiler ise çocukların duyularını işlemelerine yardımcı olmak için hazırlanır. Bunlar ise, hissettiklerini, kokladıklarını, gördüklerini, dokunduklarını ve tatmalarını işlemeyi içerir. Bu, Otizm spektrum tanısı alan çocuklar için yaygındır, çünkü duyuları aşırı derecede hassastır ve bu da günlük görevleri yerine getirmeyi zorlaştırabilir.
Bazı terapiler tekerlekli sandalyeli çocuklara adanmıştır. Bu, tekerlekli sandalyelerinde nasıl daha iyi çalışacaklarını öğrenmelerini ve bağımsızlık sınırlamalarının ne olabileceğini öğrenmelerini sağlar. Motor beceriler ergoterapi seanslarının çoğunun büyük bir parçasıdır. Buna hem yazmak için ellerini kullanmak gibi ince motor beceriler, hem de bir topa vurmayı öğrenmek gibi kaba motor beceriler dahildir.
Çocuğunuzun günlük görevleri yerine getirmesine yardımcı olacak herhangi bir beceri için yardıma ihtiyacı varsa, deneyimli profesyonellerle iletişim kurun. Çocuğunuzun ortak günlük becerileri daha iyi kavramasına ve hayatını daha kolay ve daha tatmin edici hale getirebilecek yeni becerilere uyum sağlamasına yardımcı olmak için buradayız.

Kaynakça: https://www.speechandot.com/occupational-therapy-kids/