Ergoterapinin Temel Faydaları Nelerdir?

Ergoterapinin Temel Faydaları Nelerdir?

Beklenmedik bir şey oldu…

Yaşlı babanız sabah erkenden annenizin yataktan düştüğünü ve kalkamayacağını söylemek için sizi çağırır. Ona iyi olup olmadığını sormaya çalıştığında konuşması hafifliyordu neyse ki 112’yi aradınız.

Hastanede iyi olması için dua ediyorsun. Bir acil servis ziyaretinden sonra annene inme teşhisi konur. Annen sonunda acilden çıkıp nöroloji ünitesine yerleştirildi. Ertesi öğleden sonra, bir terapist kapıda belirir. O an içinden Tedavi? Şimdi mi? Elbette yataktan kalkmak için henüz çok erken diye düşündün.

Terapist bir ergoterapist olarak kendilerini tanıtır ve annenizin mevcut yetenekleri hakkında hızlı bir değerlendirme yapmak için annenizi ziyaret eder.

Ve böylece süreç başlar.

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca tüm yerlerde yapılan tedaviyi öğrenirsiniz- akut hastane odasında, bir rehabilitasyon hastanesinde, evde veya bir poliklinikte. Ve yolun sonunda, temas kurduğunuz her terapiste teşekkür ediyorsunuz. Annen o ilk günlerden beri çok gelişmiştir.

Yaralanma veya hastalık tedavisini takiben bireyin işlevsel yeteneklerini geliştirebileceği bir sır değildir. Ancak ergoterapiyi yeni bir teşhisin ardından bir kişinin geleceği için özellikle bu kadar önemli ve değerli kılan faydalar nelerdir?

Ergoterapi Bireyin Bağımsızlığını Geliştirir

Ergoterapinin faydalı olmasının en büyük nedeni budur. İnsanlar kendi kendilerine bakmak istiyorlar. Banyo yapmak, giyinmek ve tuvalete gitmek gibi kişisel görevleri mümkün olduğunca az yardımla tamamlamak istiyorlar.

Ergoterapinin asıl odağı belirli kişisel bakım becerilerini geliştirmek olan tek terapidir. Bu beceriler şunları içerir: yeme, giyinme, tuvalet, banyo, hijyen görevlerini tamamlama, küvete girme, tuvalete gitme ve yemek düzeltme gibi diğer gerekli görevler.

Ergoterapinin Faydaları

Bir ergoterapist bu becerileri sadece iyileşme sırasında herhangi bir noktada uygulamakla kalmaz, aynı zamanda terapist, bireyin fonksiyonel yeteneklerindeki bir değişikliği takiben bu kişisel bakım görevlerini tamamlama yeteneğini geliştirmek için telafi edici teknikler (gerektiği gibi) sağlayacaktır.

Ergoterapi Fonksiyonel Görevler için Gücü ve Dayanıklılığı Artırır

Tipik egzersiz ve dayanıklılık (veya aktivite toleransı) aktiviteleri terapide yaygın olsa da ergoterapiyi diğer terapi türlerinden gerçekten ayıran şey, günlük görevlerin hareketini veya bilişsel gereksinimlerini analiz etme ve bireyin mevcut yeteneklerini geliştirmek için tasarlanmış aktiviteleri ve egzersizleri yaratıcı bir şekilde uygulama becerisidir. Bu becerilerin temel amacı günlük bağımsızlığı arttırmaktır.

Tedavide yaratıcılık, göreceli görevlerin sürekli olarak yükseltilmesi veya fiziksel veya bilişsel talebin arttırılması için tutarlı yeni faaliyetler sağlayarak tedavide küresel etkinliği artırabilir. Ve daha da önemlisi, bireyleri ilgilendirir ve bireylerin bağımsızlığını arttırır.

Ergoterapistler Fonksiyonel Biliş ve Görsel Eksiklikler Üzerinde de Çalışabilir

Ergoterapistler fonksiyonel zorunluluk ile ihtiyacı olan bilişlere hitap ederler. Fatura ödemek, çevrimiçi ürün siparişi vermek, günlük takvim düzenlemek veya işe dönmek için hangi bilişsel beceriler gerekir? Ergoterapi bu becerilerin uygulamaya odaklanması veya gerekli fonksiyonel görevleri tamamlamak için gereken bilişin geliştirilmesi için organizasyon, dikkat, problem çözme ve akıl yürütmeyi gerektiren aktiviteleri kullanmaya odaklanmasını sağlar.

Görsel işleme de neredeyse sadece ergoterapistler tarafından ele alınmaktadır ve nörolojik tanıları takiben daha zor olan zorluklarla ilgili bilgi sağlayabilir. Ergoterapistler ayrıca klinikteki sürüş öncesi becerilerini de ele alabilir ve sürüş değerlendirmeleri yapabilir (sürüş değerlendirmeleri sertifikalı bir ergoterapist tarafından tamamlanır ).

Ergoterapi Tedavilerinin Yararları

Hastalar özellikle akut bakım veya rehabilitasyon hastanesinden ayrılmaya hazırlanırken, ergoterapist bir hasta ve bakıcılarını günlük yaşamın tüm yönleri boyunca mecazi olarak yürütecektir- ne kadar yardım gerekli, mutfak ve banyoda nasıl güvenli bir şekilde gezinileceği ve hangi ekipmanların faydalı olacağı bireyin yeteneklerine ve önlemlerine bağlı olarak bağımsızlığı geliştirmek üzerine çalışır.

Ergoterapistler Uyarlamalı Ekipman ve Ev Modifikasyonlarında Uzmanlardır

  • Ergoterapistler, hastalarına düzenli olarak uyarlanabilir ekipman önerileri sunar. Bireyin kalça protezi veya sırt cerrahisi sonrası nasıl giyinileceğini öğrenmesi ya da banyoda güvenliği korumak için seçenekler gerektirmesi olsun, daha bir sürü konuda bu tarz sorunları ele alırlar.
  • Uyarlanabilir ürünlerin miktarı her yıl artmaya devam ediyor ve hangi ürünlerin belirli durumlar için en iyi seçenek olduğunu belirlemek zor olabilir. Bir ergoterapist en etkili ve en uygun olanı belirlemenize yardımcı olabilir.
  • Ergoterapistler ayrıca ev içindeki ve dışındaki potansiyel güvenlik tehlikelerini ele almak için ev değerlendirmeleri (Evde Sağlık terapisi yoluyla veya yatalak bir hastanın rehabilitasyon süresince) sağlayabilirler. Tutunma çubuğu yerleşimleri, rampalar, mutfak ekipmanı organizasyonu ve banyo ile güvenliği arttırmaya yardımcı olmak için küvet tezgâhları gibi banyo önerileri hakkında tavsiyelerde bulunabilirler.

Kaynakça: https://www.myotspot.com/benefits-of-occupational-therapy/