Ergoterapiye Genel Bir Bakış

Ergoterapiye Genel Bir Bakış

Ergoterapistler, insanların mesleklerine tekrar katılımını kolaylaştırarak sağlık ve yaşam kalitelerini iyileştirmelerine yardımcı olurlar.

Ağır bir kaza geçirdiyseniz, ergoterapist günlük rutininizi geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bir engeliniz varsa ergoterapistiniz, ihtiyacınız olan ve yapmak istediğiniz faaliyetlere katılmak için sizinle birlikte çalışacaktır.

Ergoterapistlerin sizlere yardımcı faaliyetleri çok çeşitlidir. Bu anlamlı faaliyetler kahvaltı yapmaktan alışverişe yemek yemekten sevdiklerinizle buluşmaya ve baloya gitmeye kadar değişebilir.

Ergoterapistler, Günlük Rutininizde Size Yardımcı Olurlar.

Ergoterapinin kapsamı son derece çeşitli olsa da süreç aynıdır.

1. Ergoterapistler durumunuzu ve sizin için neyin önemli olduğunu anlamaya çalışırlar.

Ergoterapi, önce hastayı dinleme ile başlar. Ergoterapistiniz, ev ortamınız, destek sisteminiz ve sizin için hangi rollerin / faaliyetlerin önemli olduğu konusunda sizinle görüşecektir. Varsa, tıbbi raporlarınıza bakacaktır. Raporlarınız, hastalık sürecinizin sağlık durumunuzu ve günlük yaşamınızı nasıl etkilediğini ergoterapistinizin anlamasına yardımcı olacaktır.

Bu ilk görüşme değerlendirmenin parçasıdır. Ancak ergoterapistiniz, birlikte geçirdiğiniz süre boyunca en fazla yardımı nasıl sağlayabileceğini planlıyor olacaktır.

2. Ergoterapistler, bireyin kendisinden başlar, sağlığı ve iyileşme sürecini kolaylaştırır.

Ergoterapistler, vücudun doğal iyileşme süreçlerini kolaylaştırmak için çalışırlar. Sağlığın iyileştirilmesinin genellikle bireyin mesleğini geri kazanmasına bağlı olduğunu anlarlar.

Ergoterapistler fiziksel, bilişsel, psikososyal ve duyusal sağlığınızı etkilemek için terapötik aktiviteler kullanmak üzere eğitilmişlerdir. Pek çok terapist, bunlarla sınırlı olmamak üzere, belirli tedavi alanlarında uzmanlaşmaya devam eder. Bunlar:

 • El Terapisi
 • Lenfödem Yönetimi
 • Duyu Bütünleme
 • Pelvik Tabanı Sağlığı
 • Bütünsel Farkındalık Teknikleridir.

3. Ergoterapistler, faaliyetin değiştirilip değiştirilmeyeceğini belirler.

Bazen vücudun iyileşmesini beklerken, aktiviteler değiştirilebilir; bu arada olabildiğince bağımsız olarak çalışabilirsiniz. Engelliler veya kronik hastalığa sahip insanlar, önemli aktiviteleri gerçekleştirmek için uzun vadeli çözümler arayabilirler.

Faaliyet planlaması genellikle bir ergoterapistin yaratıcılığının öne çıktığı alandır. Temel bir aktivite değişikliği örneği, bir yerden bir yere gitmenize yardımcı olmak için tekerlekli sandalye kullanmak olabilir. Uzmanlık alanları şunlardır:

 • Atel İmalatı
 • Uyarlanabilir Teknoloji
 • Adaptif sürüş
 • Uyarlanabilir Ekipman
 • Tekerlekli Sandalye Modifikasyonu

4. Ergoterapistler, ortamın değiştirilmesinin gerekli olup olmadığını değerlendirirler.

Son olarak ergoterapistiniz, etkinliğin yapıldığı ortamı gözlemler. Faaliyetlere katılımınızı desteklemek için çevreye önerilerde bulunabilir. Bir evde, günlük görevlerde yardımcı olması için birden fazla bakıcı bulunmasını önerebilir. Bir akıl hastanesinde, hastaların kendilerini güvende hissedebilecekleri ayrı bir alan önerebilir. Bir okulda, oyun alanında yalnızca engelli bir öğrenciye değil tüm öğrencilere yardımcı olacak bir değişiklik önerebilir.

Çalışma alanı

Ergoterapistler, her ortamda, her yaştan insanla çalışırlar. Bir bakımevinde veya bir hastanede yatan hasta ile çalışan bir ergoterapist ile tanışabilir, son günlerinde hangi faaliyetlerin en önemli olduğunu belirlemesine yardımcı olabilir ve onunla nasıl başa çıkacağı konusunda beyin fırtınası yapabilirsiniz. En çalışma alanları:

 • Hastaneler
 • Poliklinikler
 • Rehabilitasyon Merkezleri
 • Evde Sağlık Hizmeti
 • Okullar
 • Akademik

Eğitim

Ergoterapi için ilgili bölümden lisans ve / veya yüksek lisans diplomasına sahip olmak yeterlidir. Bazı ergoterapistler doktora derecesine sahip olabilir. Genellikle her ülkede ergoterapistlerin lisanslı veya kayıtlı olmaları gerekir. Böylece alacakları eğitim ve konferanslar karşılanır.

Kaynakça: https://www.verywellhealth.com/occupational-therapist-overview-2510014