Erkeklerde Anksiyete ve Depresyon

Erkeklerde Anksiyete ve Depresyon

Erkekler, geçmişten günümüze kalıplaşmış ‘erkeklik’ kavramı ve bu kavramın onlara dayattığı sorumluluklarla her gün boğuşmakta. Peki kişi, bu kalıplarla başa çıkmak için ne yapmalı?

 • Erkeklerin, öfkenin ötesinde duygulardan yoksun, kararlılığın takipçisi olduklarına dair yanlış bir varsayım var.
 • Erkek kaygısı, depresyon ve intihar sessiz bir krizdir, ancak erkeklere geleneksel yöntemlerle ulaşmak zordur.
 • Kişinin ruh sağlığını iyileştirmek, yaşamı yaşam şartlarına radikal bir şekilde kabul etmek ve değiştiremeyeceği şeylere direnmemekle başlayabilir.

Erkeklik Standartları Beni Hasta Ediyor 

Erkekleri daha güçlü cinsiyet olarak gösteren kendi kültürümüzdür.  Fakat zihinsel sağlığımız söz konusu olduğunda, erkekler erkeklik standartlarının bizi tam anlamıyla hasta ettiği bir kültüre maruz kalırlar. Erkekler intiharların çoğunu ve ruh sağlığı hizmeti kullanıcılarının azınlığını oluşturur.

Erkeklerin sadece iki hissi olduğu yanlış bir inanç: aç ve azgın. Erkek kaygısı, depresyon ve intihar birlikte sessiz bir krizdir ve erkeklerde ruh sağlığı bozukluklarıyla mücadelede en büyük zorluklardan biri, doktorlar veya ruh sağlığı uzmanları gibi geleneksel yöntemlerle ulaşılmasının zor olmasıdır. Dahası, durum genellikle riskli davranışlar, kendine zarar verme ve madde bağımlılığı ile maskelenir.

Anksiyete ve depresyon her yerde erkeklerin içinde şiddetli ve gizlidir. Çoğu, bireysel olarak yorgunluk veya ilgisizlik biçimleri olarak gösterirken onu kanalize eder veya bölümlere ayırır; uykusuzluk veya uyuşukluk; madde bağımlılığı; sinirlilik; çatışma ve öfke; izolasyon; dürtüsellik ve riskli davranışlar; ruh hali değişimleri; ilişki ve iş sorunları; inkar; özeleştiri; ağrılar, ağrılar veya sindirim sorunları; kararsızlık ve intihar düşünceleri ara ara görülür.

Duyguların Cinsiyeti Yoktur

Çoğu erkek, başkalarıyla ilgili herhangi bir şey için yardım istemekte çok inatçı veya utanıyorlar. Ne yazık ki, erkekler baskı altında hissettiklerinde cephelerin arkasına saklanıyorlar. İnsanlar birçok şeyi kabul etmeye geldiler, ama zayıf sayılmak onlardan biri değil. Yine de kaygı ve TSSB(Travma sonrası stres bozukluğu) biçimlerinin zor görüşlülüğün sonuçlarıdır. Herhangi bir yaşta veya cinsiyette herkesin başına gelebilirler. Ve bu sadece “hepsi senin kafanda” değil. Akıl hastalığı, başka herhangi bir organdaki diğer rahatsızlıklar gibi 7/24 hasara yol açabilecek tıbbi bir sorundur. Bununla birlikte, size avantaj sağlayacak yöntemler var.

Anksiyetenizle Baş Etmenin Sekiz Yolu

 1. Radikal kabul yeni inkardır. Herhangi bir sorun için sahip olduğunuz seçeneklerden biri radikal kabuldür. Radikal kabul, yaşamı hayatın şartlarına göre radikal bir şekilde kabul etmek ve değiştiremeyeceğiniz şeylere direnmemekle ilgilidir. Her şeyi kontrol edemeyeceğinizi radikal ve dikkatli bir şekilde kabul edin. Kendini kabul edilemez hissettiğinde bile kendini kabul et.
 2. Kahve ve içki sana yalan söylüyor. Kafein, günlük üretkenliğinizin gerçekçi olmayan beklentilerini belirler ve kaygıyı artırabilir. Düşük dozlarda (200 mg) kafeinin bilişsel performansı arttırdığı bilinmesine rağmen, çalışmalar orta ve yüksek kafein tüketicilerinde çekimserlere karşı daha yüksek kaygı düzeyleri ortaya koymaktadır. Alkol, beyni ve merkezi sinir sisteminin süreçlerini yavaşlatan ve stresi uzun vadede daha da zorlaştırabilen bir yatıştırıcıdır. ” Hayatını yaşamak” ve “içki” birbiri ile zıt anlamlıdır.
 3. Vücudunun konuşmasını duyun. Sinir enerjisini, stresi ve hatta depresyonu düzenli bir egzersiz programına yönlendirin. Fiziksel egzersiz beyindeki beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) ekspresyonunu arttırır. Birçok araştırmacı şimdi düzenli egzersizin, ruh halini doğal olarak değiştirmek ve kaygıyı azaltmak için BDNF üretmenin en iyi yolu olduğuna inanıyor.
 4. Yatağınızda keyif yapın. Seri katiller genellikle çok az uyuyan sıradan insanlardır. İyi uyku hijyenini teşvik edin. Her gece erken ve aynı saatte yatın. Beyninizi kapatmak için elektronik cihazları kapatın. Uyku sorunları stres ve kaygıyı büyük ölçüde şiddetlendirir. Araştırmalar, REM uykusunun duygusal refahın ve psikolojik dengenin korunmasında özellikle önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
 5. Sağlıksız beslenmen bir ay sürmemeli. Bazıları “üzgün” olduğunda “salata” yapamayacağını söylüyor.” Ancak sağlıklı bir diyet ile olumlu bir zihniyet arasında doğrudan bir ilişki var. Stres zamanlarında, genellikle halsiz hissetmemize ve stresle daha az başa çıkabilmemize neden olan hızlı veya işlenmiş gıdalara yöneliriz. Meyve ve sebzelerdeki antioksidanlar gibi beyin gıdalarının bilişsel işlevi iyileştirdiği ve stresle ilişkili birçok zihinsel bozukluğun önlenmesinde veya tedavisinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
 6. Burnunuzu tıkayın(yogik solunum). Alternatif burun deliği solunumunu deneyin. Bu, bedeni ve zihni bir denge ve tarafsızlık durumuna getiren doğal bir nefes alma tekniğidir. Baş parmağınızı hafifçe üzerine koyarak bir burun deliğini kapatın. Nefes verin; sonra açık olan burun deliğinden nefes alın. Her nefes sonra (bir nefes döngüsü), tarafları değiştirin. Ardından, nefesinizi tutarak, bir nefes verin ve ardından her burun deliğinden bir nefes alın. Her inhalasyondan sonra burun deliklerini değiştirerek bu seriyi tekrarlayın. Bir burun deliğinden nefes almak diğerinden daha kolay olacaktır.
 7. Doğayla iç içe ol. Bir Stanford çalışması, doğada yürümenin stresi azaltabileceğine ve daha düşük depresyon riskine yol açabileceğine dair ölçülebilir kanıtlar buldu. 2050 yılına kadar insanların yüzde 70’i kentsel alanlarda yaşayacak. Kentleşme, artan akıl hastalığı düzeyleriyle ilişkilidir, ancak bunun nedeni henüz net değildir. Şehirde yaşamak o kadar kolay değil.
 8. Zihinsel bir gözcü bul. Bir terapistle iletişime geç ve terapistten yardım al. Kullanımı en kolay endeks, duygularınız günlük yaşamın işleyişine müdahale etmeye başlıyorsa, profesyonel yardım almaktır. Daha iyi olmak için tedaviye ihtiyacınız olabileceğinden doktorunuzla veya bir akıl sağlığı sağlayıcınızla randevu alın. Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) anksiyete için etkili bir tedavidir. Bir terapist sizi fabrika ayarlarına döndürmenize yardımcı olacaktır.

Kaygı yaşayan bir erkek olmak tamamen kabul edilebilir. Önemli olan kaygı ile hayatımıza nasıl devam ettiğimizdir. 

Makalenin orijinaline buradan erişebilirsiniz.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.