Erken Çocukluk Gelişiminde 7 Temel Alan Nelerdir?

Erken Çocukluk Gelişiminde 7 Temel Alan Nelerdir?

Çocuğunuzu nazik, şefkatli, meraklı ve saygılı biri olarak yetiştirdiğinizden emin olmak için elinizden geleni yaptınız. Ve yakında çocuğunuz okul öncesi eğitime başlayacak, bu da onun istediğiniz kişi olmasını sağlamak için, gün boyunca onu gözlemleyemeyeceğiniz anlamına geliyor. Ama eğitim kurumlarında çocukların her şeyi dikkate alınarak eğitim süreci ilerletiliyor. Bu da, erken çocukluk gelişiminin yedi alanı dikkate alınarak yapılıyor. Bu alanların ne olduğunu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

 

Kaba Motor

Bu, çocuğunuzun hâlihazırda öğrendiği becerilerin en temellerinden biridir. En basit ifadeyle, çocuğunuzun büyük kas gruplarını ve bunları vücudunda nasıl kullanacağını öğrendiği becerilerdir. Çocuğunuz çoktan emeklemeyi bitirmiş ve yürüyorken, öğrenmesi gereken her zaman daha büyük motor becerileri vardır. Aktif oyunlara katılmak ve spor yapmak, çocuğunuz okul öncesi eğitimine devam ederken bu becerileri elde edebileceği yöntemlerden sadece birkaçıdır.

İnce Motor

Çocuklar, el-göz koordinasyonu ve daha fazlasını öğrenmek için ellerindeki kaslarını nasıl kontrol edeceklerini öğrenmek zorundadır. Bunu da, sınıfta makas kullanarak, boyama yaparak, legolarla oynayarak, resim çizerek ve daha fazlası ile öğrenir. Bu beceriler daha sonra çocuğunuzun enstrüman çalması gibi daha ileri becerilere dönüşebilir.
 

 

{!GALLERY}