Erken Doğmuş Olan Çocuğunuz Konuşmayı Ne Zaman Öğrenecektir?

Erken Doğmuş Olan Çocuğunuz Konuşmayı Ne Zaman Öğrenecektir?

Konuşmayı öğrenmek, birçok faktörden etkilenen karmaşık bir gelişim aşamasıdır. Tam dönemde doğan bebekler bile farklı yaşlarda konuşmayı öğrenirler. "Normal" veya "beklenen" aralığı oldukça geniştir. Genel olarak ebeveynler, bebeklerinin düzeltilmiş yaşları için normal gelişim kılavuzlarına veya dönem içinde doğacakları yaşlara göre konuşmayı öğrenmelerini bekleyebilirler:

  • 6 ila 9 Ay: Bir erken doğan düzeltilmiş olarak 9. ayına ulaştığında, ismine cevap vermeli ve yeni bir sese yönelmelidir. Ayrıca ünsüzleri ve ünlüleri birleştiren "bababababa" gibi sesler çıkarmaya başlamalıdır.
  • 10 ila 12 Ay: Erken doğanlar 12. ayda "anne" veya "baba" diyerek bir ebeveyni arayabilmelidir. Ayrıca basit talepleri (el sallama gibi) yerine getirebilmelidirler.
  • 13 ila 18 ay arasında: 18 ay itibariyle, bu bebekler gerçekten konuşmayı öğrenmiş olmalıdırlar. 4 ila 10 kelime söyleyebilmeli ve konuşma gibi görünen uzun "cümleler" ile gevezelik etmelidirler.

Gelişimsel çizelgeleri kullanırken, bu çizelgelerin ebeveynlere bebeklerinin ne zaman yeni beceriler öğrenecekleri hakkında bir fikir vermeyi amaçlayan, genel kurallar olduğunu unutmayın. İster erken, ister zamanında doğsunlar, bebekler çeşitli yaşlarda gelişimsel aşamaları karşılamaktadırlar.

Bazı Erken Doğanlar Konuşmayı Neden Daha Geç Öğrenebilir?

Çoğu erken doğan, düzeltilmiş yaşları için normal zaman dilimi içinde konuşmayı öğrenmektedir. Bazıları, beklenenden daha erken konuşmayı öğrenmektedir, belki de bu normal dönem bebeklerinden daha önce dile maruz kaldıkları için olabilir. Bazı erken doğanların ise, akranlarından daha geç konuşmalarına neden olabilecek sağlık sorunları vardır. Uzun süre solunum desteğine ihtiyaç duyan veya işitme kaybı olan bebekler özellikle risk altındadırlar. Şu durumlar çocuğunuzun dil becerilerini geciktirmiş olabilir:

  • Trakeostomi geçirmiş olması
  • Ventilatörde olması veya uzun süre ventilatörde kalması
  • İşitme kaybı olması
  • Sağlık sorunları olması
  • Bronkopulmoner displazisi (BPD) olması

Ebeveynler Ne Zaman Endişelenmelidirler?

Bebeklik döneminde erken bir dil gecikmesi gösteren bebekler, daha sonra çocuklukta dil gecikmeleri riski altında olurlar. Bebeğinin zamanında konuşmayı öğrenemeyeceğinden endişe duyan ebeveynler, özellikle bebekleri 9 aylık düzeltilmiş yaşta gevezelik etmeye başlamadıysa, içgüdülerine güvenmeli ve çocuk doktorlarıyla konuşmalıdırlar.

Bebeğiniz işitme konusunda sorun yaşıyorsa, bir odyolog ile randevu ayarlama hakkında doktorunuzla konuşun. Duymayı öğrenmek, konuşmayı öğrenmek için çok önemlidir.

Ebeveynler, Erken Doğanlarının Konuşmayı Öğrenmelerine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Güvenilir bir çocuk doktoru ile yakın bir ilişkiye sahip olmak, ebeveynlerin bebeklerinin en yüksek potansiyellerinde gelişmelerine yardımcı olabilecek en iyi yollardan biridir. Çocuk doktorları, hangi bebeklerin ve çocukların dil ve konuşma terapisi, fizyoterapi ve ergoterapiden ek desteğe ihtiyaç duyabileceklerini bilmek için eğitilirler ve ebeveynlerin doğru terapisti bulmalarına yardımcı olabilirler.

Ebeveynler, bebekleri çok küçük bir dönemde olduğunda bile onunla konuşarak ve iletişim kurarak konuşmayı öğrenmesine yardımcı olabilirler. Bebeğinizle sık sık konuşun, onlar hakkında konuşurken bir şeyleri işaret edin. Bebeğinizin bir şeyi işaret ettiğinde ve gevezelik yapmaya başladığında, onunla konuşarak konuşma girişimlerine yanıt verin.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/when-will-my-preemie-learn-to-talk-2748600