Erken Dönemde İletişim Bozukluklarına İşaret Eden Belirtiler

Erken Dönemde İletişim Bozukluklarına İşaret Eden Belirtiler

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun dil ve konuşma gelişimini tartışırken bu maddelerden herhangi biri size tanıdık geliyor mu?

“Henüz çok konuşmuyor ama ne zaman konuşması gerekiyor?”

“Söylediğim her şeyi anladığından emin değilim…”

“Kendi dili var. Yani onu anlayabiliyorum, ama diğer insanlar anlamakta zorlanıyor, bu tipik mi? ”

Pediatrik dil ve konuşma terapisti olarak, bunlar ailelerden duyduğum en yaygın endişelerden ve sorulardan bazıları. Dil edinimi ve gelişimi, hem siz hem de çocuğunuz için karmaşık bir süreçtir. Neyin tipik neyin tipik olmadığını nasıl anlarsınız? İlk kelimelerin ne zaman gelmesi gerekiyor? Ne zaman yönergelere uyması gerekiyor?

Birçok ebeveyn ve bakıcı, bu uyarı işaretlerinden ve çocuklarının dil ve konuşma gelişimi üzerindeki etkilerden haberdar değildir. Bu nedenle Amerikan Dil-Konuşma-İşitme Derneği (ASHA) son zamanlarda halkı iletişim bozuklukları hakkında eğitmek için ülke çapında yeni bir çaba başlattı. Bu çalışma, iletişim bozukluklarının erken uyarı işaretlerinin tanınmasına odaklanmaktadır.

ASHA, doğumdan 4 yaşına kadar İletişim Bozukluklarının belirtisi olabilecek 6 erken uyarı işareti belirlemiştir:

  • Sosyal etkileşimde bulunmama (bebeklik ve daha sonraki dönemler)
  • Söylenenleri takip etmeme veya anlamama (1 yaştan itibaren)
  • Sadece birkaç ses, kelime söyleme ve jest kullanma (18 aydan 2 yıla kadar)
  • Kelimeler kolayca anlayamam (18 aydan 2 yıla kadar)
  • Kelimeleri birleştirememe (2 yaştan itibaren)
  • Ses üretimi veya kelimeleri söylemede zorluk (3 – 4 yıl)

Tedavi edilmeyen iletişim bozuklukları genellikle daha büyük akademik, sosyal ve gelişimsel sorunlara yol açar. Erken tanı ve müdahale, etkileri azaltmanın veya hatta tersine çevirmenin en güçlü yoludur. Çocuğunuzun iletişim gelişimi ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa, erken uyarı işaretlerine bir göz atın ve çocuk doktorunuzla konuşun.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/early-warning-signs-for-communication-disorders-north-shore-pediatric-therapy/