Etkili Ebeveynlik İçin İpuçları

Etkili Ebeveynlik İçin İpuçları

Ebeveynlik söz konusu olduğunda, her iki ebeveyn de aynı çatı altında yaşasın ya da yaşamasın, disiplin, rutin ve çocuk için genel beklentiler konusunda birleşik bir cephe sağlamak önemlidir. Buna birlikte ebeveynlik denir. Her bir ebeveynin değer sistemi ile ilgili ebeveyn iletişimi, uygun davranış biçimlerini teşvik etmek için gereken tutarlılık açısından önemlidir.

İstenen sonuçların ne olabileceğinden bağımsız olarak, birlikte ebeveynlik yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

İstenen sonuçları belirleyin.

Herhangi bir tetikleyici durumdan önce, her iki ebeveynin de oturması ve çocuklarından ne istediklerine dair net ve somut beklentiler ortaya koyması önemlidir.

  • Her ebeveynin rahatça yerine getirebileceği disiplin tarzı nedir (müzakereye dayalı mı / açık diyaloga izin verilecek mi, daha mı otoriter olunacak vb.)?
  • Hangi davranışlar tolere edilebilir veya edilemez?

Bu yolla, zorlu durumlarda, ebeveynlerin çocukla birlikteyken ya da ayrıyken sahip oldukları tepki modu aynıdır. Bu tutarlı birlikte ebeveynlik, çocuğa olumsuz davranışların ebeveynin fikrini değiştirmeyeceğini gösterecektir. Örneğin, bir çocuk ağlamaya başlarsa ve nöbet geçirirse, ebeveynler sakin kalır ve davranışı görmezden gelir mi? Yanıtın ve tepkinin ortamlar ve ebeveynler arasında tutarlı kalması gerekir.

İletişim kurmak

Tartışmaya açık bir ortam sağlamak için düşüncelerinizi ve duygularınızı işlemek ve iletmek önemlidir. Sorunları çözmek için duygularınızı ve düşüncelerinizi ifade etmekten çekinmeyin, ancak bunu kapalı kapıların arkasında yapmayı unutmayın. Eşiniz çocukların önünde yanıltıcı bir şey söylüyor olsa bile, bu duruşu koruduğunuzdan ve dehşet ya da anlaşmazlıklarınızı çocuklardan uzak tuttuğunuzdan emin olun. Ebeveynler fikir olarak birbirlerinden ayrıldığında, çocuklar istedikleri her şeyi elde etmek için ebeveynlerini nasıl böleceklerini öğrenebilirler.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/important-tips-co-parenting-effectively/