Etkili Online (Çevrimiçi) Öğrenim İçin 8 İpucu

Etkili Online (Çevrimiçi) Öğrenim İçin 8 İpucu

İlk kez çevrimiçi eğitim mi alacaksınız? Topluluğumuzun en iyi yaptığı araştırmalara ve uygulamalara dayanarak, çevrimiçi öğrenmeyi etkili hale getirmek için 8 ipucu hazırladık.

  1. Çalışmak için günlük hedefler belirleyin

Her gün derste neyi başarmayı umduğunuzu kendinize sorun. Net bir hedef belirlemek, motive olmanıza ve erteleme yapmamanıza yardımcı olabilir. Hedef, “Ders modülündeki tüm videoları izleyeceğim ve verilen ödevi yapacağım” gibi spesifik ve ölçülmesi kolay bir hedef olmalıdır. Ve hedefinize doğru ilerlediğinizde kendinizi ödüllendirmeyi de unutmayın.

  1.  Özel bir çalışma alanı yaratın

İlk öğrendiğiniz yerde devam ederseniz bilgileri hatırlamanız daha kolay olacaktır, bu nedenle evde çevrimiçi eğitim almak için özel bir alana sahip olmak öğrenmenizi daha etkili hale getirebilir. Alandaki dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın ve mümkünse yatağınızdan uzak olun. Eğitim gördüğünüz ve mola verdiğiniz yer arasında yapacağınız net bir ayrım, odaklanmanıza yardımcı olabilir.

  1.  Takviminizde çalışmak için bir gün planlayın

Takviminizi açın ve dersleri izlemeye ve ödevleri tamamlamaya ayırabileceğiniz öngörülebilir bir zaman seçin. Bu, eğitiminizde var olan yapılacakların listede son şey haline gelmemesine yardımcı olur.

  1.  Kendinizi sorumlu tutun

Arkadaşlarınıza aldığınız eğitim hakkında bilgi verin, sosyal medya hesaplarınızda bu süreci anlatmaya çalışın. Motive olmanız için bir topluluğa ve arkadaş desteği veya aile ağına sahip olmak bir fark yaratır.

  1. Aktif olarak not alın

Not almak aktif düşünceyi teşvik edebilir, kavramayı artırabilir ve dikkat sürenizi uzatabilir. İster çevrimiçi, ister sınıfta öğreniyor olun, bilgiyi içselleştirmek iyi bir stratejidir. Bu nedenle, bir not defteri alın veya sizin için en uygun dijital uygulamayı bulun ve kilit noktaları not etmeye başlayın.

  1.  Tartışmalara katılın

Eğitim ile ilgili olan tartışma forumları ödevler hakkında sorular sormak, konuları tartışmak, kaynakları paylaşmak ve arkadaş edinmek için harika bir yerdir. Araştırmamız, tartışma forumlarına katılan öğrencilerin eğitimi tamamlama olasılıklarının % 37 daha yüksek olduğunu göstermektedir.

  1. Her seferinde tek bir şey yapın

Çoklu görevlere odaklanmak aynı anda tek bir göreve odaklanmaktan daha az verimlidir. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, birkaç elektronik bilgi akışı ile düzenli olarak uğraşan kişilerin dikkatlerinin kısıtlı olduğunu, bilgileri hatırlayamayacaklarını ya da bir işten diğerine geçmekte zorlanacaklarını tespit ettiler. Her seferinde tek bir şeye odaklanın. Aynı anda birçok şey yapmaya çalışmanıza oranla daha fazla bilgi alır ve görevleri daha fazla üretkenlik ve kolaylıkla tamamlarsınız.

  1. Mola verin

Öğrenmeden sonra beyninizi dinlendirmek, yüksek performans için çok önemlidir. Eğer bir problem üzerinde uzun bir süre çalıştıysanız, bir mola verin. Dışarıda yürümek, duş almak veya bir arkadaşınızla konuşmak size yeniden enerji verebilir ve hatta bu problem nasıl başa çıkabileceğiniz konusunda yeni fikirler sağlayabilir.

Kaynakça: https://blog.coursera.org/8-tips-for-effective-online-learning/