Evde Egzersiz Programına Uyum Nasıl Artırılır

Evde Egzersiz Programına Uyum Nasıl Artırılır

Evde Egzersiz Programına Uyum Nasıl Artırılır

 

 

Engelli çocukların ebeveynleri için evde egzersiz programına uyumun nasıl artırılacağı cevaplanması zor bir soru olabilir. Bazı günlerde ev hayatı, çocuk programları, ev ödevleri ve daha fazlası imkânsız olabilir. Ebeveynlerin, terapi seansları arasında çocuklarıyla birlikte gerçekleştirmeleri için evde egzersiz programları ekleyince aşırı yük gibi hissedebilirsiniz. Terapistler olarak, bir evde egzersiz programına ebeveyn katılımının çocuklar ve hatta kendileri üzerinde olumlu etkileri olabileceğini biliyoruz. Örneğin, bir çocuğa bağımsız olarak giyinmeyi öğretmek çok zor olabilir, ancak bir kez beceri kendileri yapabildiklerinde, bir ebeveynin yardım etmesi azalır. Ebeveynlerin evde egzersiz programlarını daha kolay taşıması için ellerinden gelen tüm yardıma ihtiyaç duyduklarının farkında olmalıyız. Aşağıdaki son araştırmalara göre, terapistin evde egzersiz programı uygulaması büyük bir fark yaratabilir.

 

 

Evde Egzersiz Programına Uyum Artırma Önerileri

 

Son araştırmalar, sağlık profesyonellerinin ve ebeveynlerin farklı davranışlarının, engelli çocuklar için sıklık ve süre açısından evde egzersiz uyumunu etkileyip etkilemediğini araştırdı. Ebeveynler, 18 farklı erken müdahale tesisinde, doktorların ve terapist müdahalelerinin ebeveynleri bir evde egzersiz programına (EEP) bağlı olmaları konusunda nasıl etkilediğini belirlemek için bir anketi tamamladılar. Sonuçlar aşağıdakileri gösterdi:

 

 

EEP’nın öngörülen sıklığına ve süresine bağlılık oranı benzer çıktı (yaklaşık%61)

Egzersizleri günlük rutinlerine entegre etmekte rahat olan ebeveynlerin sıklık ve süreye bağlılık olasılığı daha yüksektir

Uzman, aşağıdakiler hakkında bilgi verdiğinde EEP’nın tamamlanma sıklığı üzerinde önemli bir etki yarattı: alıştırmaların ilerlemesi, evrimi ve kullanışlılığı, günlük rutine dahil etmenin yolları, takip sırasında becerileri kontrol etme ve EEP uyumunu sorma.

 

 

Sonuç

Araştırmacılar, hekimlerin ve terapistlerin egzersizlerin amacı, EEP için talimatlar, EEP günlük rutine dahil etme ve becerileri kontrol ederek ve EEP uyumunu sorarak takip ederek EEP uyumunu artırmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

 

 

Kaynakça: https://www.yourtherapysource.com/blog1/2020/06/01/increase-home-exercise-program-compliance/