Evt Nedir- Estill Ses Terapisi

Evt Nedir- Estill Ses Terapisi

Estill Ses Terapisi (EVT): çalışmak için sesin kontrolüne odaklanan, onu performansın müzikal ve sanatsal yönlerinin incelenmesinden ayıran, karışıklık olmadan bu iki yönün her biri üzerinde daha etkili bir ses eğitimi sistemidir.

Şarkıcı, öğretmen, bilim insanı ve araştırmacı Jo Estill tarafından tasarlanan EVT ses konusunda onlarca yıllık araştırmanın sonucudur. Diğer birçok yöntem ve sistem, hala yaratıcısının dehasından ve keşiflerinden yararlanmaktadır. EVT, her türlü şarkı söyleme veya oyunculuk stilini tamamlar ve bazı durumlarda ses terapisi olarak kullanılır.

EVT, ses üretimine, kalitesine ve rezonansa katkıda bulunan gırtlak ve ses yolu içindeki yapıları birbirinden ayırır. Aynı zamanda fizyolojik işlevlerini tanımlar, olasılıklarını araştırır ve diğer yapıların hareketleri üzerinde tek başına ve bağımsız olarak kontrollerini öğretir. Ek olarak, pozisyonlarının her birine atama veya öngörülebilir bir akustik sonucu koşullandırma, daha ayrıntılı bir kontrol geliştirmek için girişim olasılığını azaltır. Bu, sanatçılara sorunları hızla düzeltmek veya istenen sonucu elde etmek için özel araçlar sağlayarak sanatsal olasılıkları artırır. Bu, farklı çizim ve boyama tekniklerini keşfederek ifade potansiyelini artırabilen bir ressama benzer.

Farklı ses kaliteleri üretmek için izole olarak eğitilmiş farklı seçenekler birleştirilebilir. Ses olasılıkları neredeyse sonsuz olsa da, Jo Estill’in dehası sayesinde referansları 6 noktadan (4 basit ses kalitesi, Konuşma, Falsetto, Sob ve Twang ve 2 karmaşık ses kalitesi, Belting ve Opera) ayırabiliyoruz.

EVT’ye özgü olan şey, yalnızca ses kalitelerinin algısal veya akustik bir tanımını değil, aynı zamanda fizyolojilerinin ayrıntılı bir açıklamasını da vermesidir. Bu, belirli bir ses kalitesi üretirken ses üretimi sırasında yapıların katkıda bulunduğu farklı pozisyonların belirlenmesine de yardımcı olur. Her kalite, onu eğitmek için belirli bir figürle en güvenli ve en tanınmış versiyonunda sunulur. Bu, ses sağlığı için risk oluşturmadan egzersizleri değiştirmek ve karıştırmak için en iyisidir.

Kontrol ve farkındalık sağlar: ses uzmanına daha fazla güvenlik ve genişleme aralığı, değişen dinamikler, rezonans, projeksiyon, tınılar ve daha fazlası gibi sesin önemli yönleri üzerinde çalışma yeteneği sağlar.

Fizyolojinin doğru bilgisi ve kas hareketleri hakkında daha fazla farkındalık sağlar: farklı egzersizlerin tüm pratik uygulamalarında ve bunların ses performansına aktarılmasında ses sağlığının güvenliğini garanti eder.

Estill Voice Training®’in yaratıcısı Jo Estill, “herkesin güzel bir sesi olduğuna” ve bu güzelliğin sesin hareketli kısımlarını ve onları nasıl kontrol edeceğimizi anladığımızda ortaya çıkabileceğine inanıyordu. Bu uğurda Estill Voice Training, Estill Voice Ses Eğitimi’ni vererek hem sesi daha iyi kullanmaya yönelik bilgi veriyor hem de profesyonellerin başkalarının sesini daha iyi kullanmaları için rehberlik etmesini sağlıyor.

Kaynakça: https://francescomecorio.com/blog/whatis-evt/