Fizyoterapistlerin Elektriksel Stimülasyonu (Uyarım) Kullandıkları 6 Yol

Fizyoterapistlerin Elektriksel Stimülasyonu (Uyarım) Kullandıkları 6 Yol

Elektriksel uyarım, kapsamlı bir fizik tedavi programının bir parçasıdır ve fizik tedavide yaygın olarak kullanılan terapötik bir yöntemdir. Genel olarak adlandırıldığı gibi farklı elektriksel uyarım türleri ve adlandırılmaları vardır. Bu farklı türler rehabilitasyon programınız boyunca farklı hedeflere ulaşmanız için kullanılabilir.
 

Yaralanmalardan veya hastalıktan sonra hareket becerinizi kısıtlandıysa, normal hareketliliğinizin yenilenmesi ve düzenlenmesi için fizik tedaviden faydalanabilirsiniz. Fizyoterapistiniz, daha iyi hareket etmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için elektriksel uyarım yöntemini kullanabilir.

 

İşte fizyoterapistinizin fizik tedavi sırasında elektriksel uyarımı nasıl kullandığına dair bazı örnekler. Elektriksel uyarım kullanılırken, fizyoterapistinizin neler yapmaya çalıştığını basit bir şekilde anlayarak, rehabilitasyon programınıza tam olarak odaklandığınızdan emin olabilirsiniz.

1) Transkutanöz Elektriksel Nöromüsküler Stimülasyon (TENS)
Transkutanöz Elektriksel Nöromüsküler Stimülasyon (TENS), ağrı durumlarını kontrol etmek için fizyoterapistiniz tarafından kullanılan bir elektriksel uyarım türüdür. Elektrik, cildinizdeki ağrıları beyninize ileten sinir uçlarını uyarır. Bu sinyaller, hissettiğiniz acının azalmasını sağlar.

Dikkat etmeniz gereken bir faktör vardır. TENS pasif bir tedavidir ve çoğu başarılı rehabilitasyon programı da, aktif egzersizler üzerine inşa edilen programlardır. Aktif bir rehabilitasyon programının parçası olarak ağrılarınız kontrol ettirmek için sadece TENS yöntemini kullandığınızdan emin olun.

2) Nöromüsküler Elektriksel Uyarım (NMES)
Fizyoterapistiniz, kaslarınızın büzülme ve kasılma durumunu iyileştirmeye yardımcı olmak için elektrik uyarımı kullanabilir. Bu yöntem özellikle ameliyat, yaralanmalar veya uzun süreli hareketsizlikten sonra gerekli olabilir.

Nöromüsküler elektriksel uyarım (NMES) genellikle kaslarınızın düzgün bir şekilde nasıl kasılacağını öğrenmesi için kullanılır. Fizyoterapistiniz NMES’i uygularken, elektrotları kasların düzgün bir şekilde büzülmeyen belirli alanlarına yerleştirir. Elektriksel uyarılar verilir ve bu uyarılar kaslarınızı kasılmasını sağlar. Elektrik kaslarınızı uyarırken, hasarlı kasın nöromüsküler uyarı alımını iyileştirmek için bu yöntemle tedavi olmaya devam etmeniz gerekir.

Bazı özel uyarım birimleri, fonksiyonel NMES kullanır. Yürüme ve ulaşım gibi fonksiyonel aktiviteler sırasında cihaza, cihazı hızlıca açıp kapatabilen küçük bir anahtar eklenir. Bu birimler inmelerden veya yaralanmalardan sonra hafif felç veya kas atrofisinin neden olduğu fonksiyonel bağımsızlığın yeniden kazanılmasına yardımcı olabilir.
{!GALLERY}
3) İdrar Tutamama Durumu İçin Elektriksel Uyarım
İdrarınızı tutmakta güçlük çekiyorsanız, fizyoterapistiniz idrar salınımı durdurmaya yardımcı olan uygun kaslarınızı kullanabilmeniz için elektriksel uyarımı kullanabilir. Ayrıca, Fizyoterapistiniz elektriksel uyarımı biyolojik geri dönüt olarak da kullanabilir.

4) Tetikleyici Noktaların Azaltılması İçin Elektriksel Uyarım
Eğer kas spazmınız varsa ve tetikleyici noktalar fazlaysa, fizyoterapistiniz belirtileri azaltmaya yardımcı olmak için elektriksel uyarımı kullanabilir. Elektrik, etkilenen kası kasmak ve gevşetmek için kullanılabilir ve bu da kastaki gerilimi azaltır.

Elektriksel uyarımdan sonra yapılacak aktif gerilme egzersizlerinin, tetikleme noktalarını azaltmaya yardımcı olmak için gerekli olduğunu unutmayın. Çoğu araştırmalar elektriğin belirtileri azaltabileceğini göstermektedir. Ancak kaslarınızdaki bazı tetikleyici noktalar hala kalabilir.

5) Elektriksel Uyarım ile İlaç Alımı
İyontoforez, ilaç uygulamak için fizyoterapistiniz tarafından kullanılan bir elektriksel uyarım şeklidir. Elektrik, ilacı cildinizden hasarlı dokularınıza doğru iter.

İyontoforez yöntemi, deksametazon gibi antienflamatuar ilaçların verilmesi için sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda kas spazmını azaltmak veya kas dokusunda veya tendonlarda oluşabilecek kalsiyum birikintilerini azaltmak için kullanılabilir.

6) Yaraların İyileştirilmesi İçin Elektriksel Uyarım
Bazı fizyoterapistler, yara ve hasar bakımında uzmanlardır ve hasarın iyileşmesini sağlamak için elektriksel uyarımı kullanabilirler. Yüksek voltajlı elektriksel uyarımın, yönetilmesi ve iyileşmesi zor olan yaralarda ve hasarlarda faydalı olduğu gösterilmiştir. Elektrik, iyileşmeye yardımcı olmak için hasarların kenarlarındaki dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur.

Fizyoterapistiniz, daha iyi hareket etmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için egzersiz ve ev programları yazan bir hareket uzmanıdır. Bazen, elektriksel uyarım gibi harici destekler ve yöntemler, aktif rehabilitasyon programınızı güçlendirmek için kullanılabilir. Fizyoterapistinizin elektriksel uyarımı kullandığı farklı yolları öğrenirseniz, terapistinizin rehabilitasyon programınıza elektrik eklediğinde sizin için sürpriz bir durum oluşmaz.

Kaynakça
https://www.verywellhealth.com/uses-for-estim-in-physical-therapy-2696091