Floortime Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Floortime Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Gelişimsel farklılıkları olan bir çocuğun ebeveyni olarak, çocuğunuzun gelişimini desteklemek için terapiye girme süreci göz korkutucu bir görev olabilir. Bir araştırma yaptığınızda, terapi yaklaşımları ve programları hakkında tonlarca bilgi bulabiliriz. Böylece ebeveynler kendilerine sorarlar – çocuğum için en iyi terapi yaklaşımı hangisidir?

Ne yazık ki, bu sorunun kolay bir cevabı yok! Aksine, asıl anahtar, hangi yaklaşımın sizin ve çocuğunuzun değerlerine, tarzına ve kişiliğine uygun olduğunu düşünmektir.

Floortime, çocuğunuzu bir birey olarak göz önünde bulundurarak çocukların kendi güç alanları üzerine inşa etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış eğlenceli, ilgi çekici ve oyun temelli bir yaklaşımdır. DIR Floortime terapi yaklaşımının sizin ve çocuğunuz için uygun olup olmadığını belirlerken göz önünde bulundurulması gereken 10 husus vardır.

 

1. DIR, Gelişimsel, Bireysel ve İlişki Temelli’nin kısaltmasıdır.

DIR yaklaşımı, her çocuğun gelişimsel olarak nerede olduğunu, bir sonraki gelişim adımına ulaşmak için her çocuğun güçlendirmesi gereken becerileri belirlemek için dikkate alır. DIR terapistleri, terapinin onlar için en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olacak olanı belirlemek için her çocuğun bireysel farklılıklarına – yani, benzersiz beğenme ve hoşlanmadıkları, güçlü ve zorluklara – dikkatlice bakarlar. Ek olarak, DIR yaklaşımı her çocuğun hayatındaki ilişkilerin önemini – ebeveynleri, bakıcıları, öğretmenleri ve diğer destek personeli ile – tanımaktadır ve dolayısıyla bu önemli insanlar, özellikle ebeveynler ve bakıcılar, terapi sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak yer almaktadır. başlangıçtan beri.

2. Herhangi bir çocukla DIR yaklaşımı kullanılabilir.

DIR Floortime müdahalesi, belirli bir tanıya veya yaş grubuna özel değildir. Bu yaklaşım, herhangi bir sebepten farklı şekillerde gelişmekte olan her yaştan çocuğa karşı etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

3. DIR öncelikle gözlemsel değerlendirmeyi içerir.

Bir çocukla ilk tanışırken ve o çocukla çalışırken DIR klinisyenleri gözlem yaparak çocuğu gözlemlemek ve tanımak için önemli zaman harcarlar. Bu ilk ve devam eden gözlemler sonucunda, bir terapist çocuğun hangi gelişim kapasitelerinde ustalaştığını ve hangi kapasitelerin desteğe ihtiyacı olacağını belirlemektedir.

4. Floortime, spesifik terapi teknikleri grubunu ifade eder.

Çocuğun gelişimsel hedefleri belirlendikten sonra, bir çocuğun gelişimsel hedeflerine erişmesine yardımcı olmak için, terapist ve bakıcı tarafından oyun içi ve günlük etkileşimler boyunca amaçlı olarak çeşitli terapi teknikleri kullanılır.
 

 

{!GALLERY}