Floortime Terapisti Olmak İçin Hangi Aşamaları Tamamlamalıyız?

Floortime Terapisti Olmak İçin Hangi Aşamaları Tamamlamalıyız?

DIRFloortime Sertifika Programı içerisinde 4 basamaklı bir uzmanlık gelişimi söz konusudur. Yani, söz konusu 4 farklı uzmanlığı elde edebilmek için sırasıyla 1-2 ve 3. Sertifikaların alınmış olması gerekir. “DIR101: DIR ve DIRFloortime’a Giriş” dersinin başarıyla tamamlanmış olması bu sertifika programına dahil olabilmenin önkoşuludur. Adı geçen aşamalı uzmanlık sertifikaları şunlardır.

 

1. DIRFloortime Temel Uygulayıcı Sertifikası (DIR-Temel)

 

DIR201’in başarıyla bitirilmiş olması şarttır.

2. DIRFloortime Yetkinlik Sertifikası (DIR-Yetkin)

DIR201 ve DIR202’nin başarıyla bitirilmiş olması şarttır.

3. DIRFloortime İleri Düzey Eğitmen Sertifikası (DIR-Eğitmen

DIR201, DIR202 ve DIR2013’ün başarıyla bitirilmiş olması şarttır.

4. DIRFLoortime Uzman Eğitim Lideri Sertifikası (DIR-Uzman Eğitim Lideri)

DIR201, DIR202, DIR203 ve DIR204’ün başarıyla bitirilmiş olması şarttır.

DIR Dersleri Hakkında Bilgi: Aşağıda listelenen kurslara katılabilmek için herhangi bir mezuniyet derecesi ve şartı aranmamasına karşın, DIR204 kodlu eğitimi sadece üniversitelerin Ergoterapi, Dil ve Konuşma Terapisi, Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Tıp, Müzik Terapisi ve ilgili diğer bölümlerinden mezun kişiler alabilmektedir.

1. DIR101: Herhangi bir önşartı bulunmamaktadır. Tamamlayan kişilere KATILIMCI SERTİFİKASI verilir. Bu kursun ücreti 200$ + KDV’dir.

2. DIR201: Önşart olarak DIR101 Kursu bitirilmiş olmalıdır. Haftada 2 saatlik oturumlar halinde düzenlenen 14 haftalık bir çevrimiçi eğitimdir. İlk dört işlevsel, duygusal, gelişimsel kapasite olan düzenleme, ilgi, amaçlı ve karşılıklı iletişim ve de benlik algısı ve sorun çözme kapasitelerine dair bir eğitimdir. Katılımcılar vaka sunumları, ders sırasındaki katılım düzeyleri ve forum sorularına verdikleri cevaplara göre değerlendirilmektedir. Başarılı olanlara DIRFloortime Temel Uygulayıcı Sertifikası verilir. Bu kursun ücreti 789$ + KDV’dir.

3. DIR202: Önşart olarak DIR201 kursu bitirilmiş olmalıdır. Haftada 2 saatlik oturumlar halinde düzenlenen 14 haftalık bir çevrimiçi eğitimdir. Tüm işlevsel, duygusal ve gelişimsel kapasitelerin geliştirilmesini hedeflemekle birlikte üst düzey kapasitelere daha çok ağırlık verilen bir eğitimdir. Söz konusu kapasiteler; benlik algısı ve sorun çözme, duygusal ve mantıklı düşünme, duygusal açıdan farklı düşünme gibi üst düzey kapasitelerdir. Katılımcılar vaka sunumları, ders sırasındaki katılım düzeyleri ve forum sorularına verdikleri cevaplara göre değerlendirilmektedir. Başarılı olanlara DIRFloortime Yetkinlik Sertifikası verilir. Bu kursun ücreti 789$ + KDV’dir.

4. DIR203: Önşart olarak DIR202 kursu bitirilmiş olmalıdır. Haftada 2 saatlik oturumlar halinde düzenlenen 14 haftalık bir çevrimiçi eğitimdir. Bu kursta katılımcılara anne-baba ya da bakıcı gibi diğer yetişkinleri çocuklarıyla nasıl iletişim kurmaları gerektiği konusunda nasıl eğitebilecekleri öğretilir. Katılımcıların, kendileri diğer yetişkinleri eğitirken çekilmiş videolarını göndermeleri gereken bir kurstur. Katılımcılar vaka sunumları, ders sırasındaki katılım düzeyleri ve forum sorularına verdikleri cevaplara göre değerlendirilmektedir. Başarılı olanlara DIRFloortime İleri Düzey Eğitmen Sertifikası verilir. Bu kursun ücreti 789$ + KDV’dir.

5. DIR204: Önşart olarak DIR203 kursu bitirilmiş olmalıdır. Haftada 2 saatlik oturumlar halinde düzenlenen 14 haftalık bir çevrimiçi eğitimdir. Eğitime başlamadan en az 12 ay önce DIRFloortime Temel Uygulayıcı Sertifikası almış olmak ve en az 3 ay önce de DIRFloortime İleri Düzey Eğitmen Sertifikası almış olmak şarttır. Katılımcılar vaka sunumları, ders sırasındaki katılım düzeyleri ve forum sorularına verdikleri cevaplara göre değerlendirilmektedir. Başarılı olanlara DIRFloortime Uzman Eğitim Lideri Sertifikası verilir. Bu kursun ücreti 599$ + KDV’dir.