Fobiler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fobiler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fobi, bireyin bir durum, canlı, yer veya nesne hakkında aşırı, irrasyonel bir korku yaşamasına neden olan bir tür anksiyete bozukluğudur.

Bir kişi fobisi olduğunda, tehlikeli olduğunu düşündüklerinden kaçınmak için genellikle hayatlarını şekillendirir. Hayal edilen tehdit, atağın neden olduğu gerçek tehditlerden daha büyüktür.

Fobiler teşhis edilebilir zihinsel bozukluklardır.

Kişi, fobilerinin kaynağı ile karşılaştığında yoğun bir sıkıntı yaşayacaktır. Bu normal çalışmalarını engelleyebilir ve bazen panik ataklara neden olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 19 milyon insanın fobisi vardır.

Fobiler Üzerine Hızlı Gerçekler

-Fobiler basit korku duyumlarından daha ciddidir ve belirli tetikleyicilerin korkularıyla sınırlı değildir.
-Bireylerin fobilerinin irrasyonel olduğunu bilmelerine rağmen, korku reaksiyonunu kontrol edemezler.
-Belirtiler arasında terleme, göğüs ağrıları, iğne ve iğneler olabilir.
-Tedavi, ilaç tedavisi ve davranış terapisi içerebilir.
-Amerika Birleşik Devletleri’nde 19 milyon insanın fobisi var.

Fobi Nedir?

Fobi, abartılı ve mantıksız bir korkudur.

‘Fobi’ terimi genellikle belirli bir tetikleyiciden korkmak için kullanılır. Ancak, Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafından tanınan üç tür fobi vardır. Bunlar şunları içerir:

Spesifik fobi: Bu, belirli bir tetikleyiciden oluşan yoğun, irrasyonel bir korkudur.

Sosyal fobi veya sosyal anksiyete: Bu, toplumun aşağılanmasının ve sosyal bir durumda başkaları tarafından seçilmesinin veya yargılanmasının derin bir korkusudur. Büyük sosyal toplantılar fikri, sosyal kaygısı olan biri için korkutucudur. Utangaçlık ile aynı değildir.

Agorafobi: Bu, eğer bir kişi aşırı panik yaşarsa, asansörde ya da ev dışında olmak gibi, kaçmak zor olacağından korkuyor. Genelde açık alanların korkusu olarak yanlış anlaşılıyor, ancak asansör gibi küçük bir alanda veya toplu taşıma araçlarında tutulmak için de geçerli olabilir. Agorafobili kişilerde panik bozukluğu riski daha yüksektir.

Spesifik fobiler, yılanlar gibi bir bireyin günlük yaşamında sıkça oluşamayan tanımlanabilir bir neden ile ilişkilendirilebilecekleri için basit fobiler olarak bilinir. Bu nedenle bunların günlük yaşamı önemli ölçüde etkilemesi muhtemel değildir.

Sosyal kaygı ve agorafobi, tetikleyicileri daha az kolay tanındığından, karmaşık fobiler olarak bilinir. Karmaşık fobileri olan insanlar, evden ayrılmak ya da büyük bir kalabalığın içinde olmak gibi tetikleyicilerden kaçınmakta zorlanabilir.

Bir kişi korkularının nedenini ortadan kaldırarak etrafındaki hayatlarını düzenlemeye başladığında bir fobi teşhis edilebilir hale gelir. Normal bir korku reaksiyonundan daha şiddetlidir. Fobisi olan kişilerin kaygılarını tetikleyen herhangi bir şeyden kaçınmaları için aşırı güç ihtiyacı vardır.

Belirtiler

Fobisi olan bir kişi aşağıdaki belirtileri yaşayacaktır. Fobilerin çoğunda yaygın olarak görülürler:

-korku kaynağına maruz kaldığında kontrol edilemez kaygı hissi
-bu korkunun kaynağının ne pahasına olursa olsun kaçınılması gerektiği duygusu
-tetiğe maruz kaldığında düzgün çalışamama
-korkunun irrasyonel, mantıksız ve abartılı olduğunu, duyguları kontrol edememe ile birlikte olduğunu kabul etme

Bir kişinin fobisinin nesnesine maruz kaldığında panik ve yoğun endişe duyguları yaşama olasılığı yüksektir. Bu hislerin fiziksel etkileri şunları içerebilir:

-terlemek

-anormal solunum

-hızlandırılmış kalp atışı

-titreme

-sıcak basması veya titreme

-boğulma hissi

-göğüs ağrıları veya gerginliği

-midede kelebekler

-karıncalanma ve uyuşma

-kuru ağız

-karışıklık ve oryantasyon bozukluğu

-mide bulantısı

-baş dönmesi

-baş ağrısı

Anksiyete hissi basitçe fobinin nesnesini düşünerek üretilebilir. Küçük çocuklarda, ebeveynler ağladıklarını, çok yapışkan olduklarını veya bir ebeveyn veya nesnenin bacaklarının arkasına saklanma girişiminde bulunduklarını görebilirler. Ayrıca sıkıntılarını göstermek için sinir krizi atarlar.
 

{!GALLERY}