Fonksiyonel Oyun Çocuklara Nasıl Fayda Sağlar?

Fonksiyonel Oyun Çocuklara Nasıl Fayda Sağlar?

Çocuk gelişimi uzmanları, fonksiyonel oyunun, küçük çocukların dahil olduğu en basit oyun türü olduğunu düşünmektedir. Uzmanlar genellikle fonksiyonel oyunu “ilk oyun aşaması” olarak adlandırırlar. Bu aşama, küçük çocukların kendilerini eğlendirmek için oyun oynamaya nasıl başladığını karakterize etmektedir. Bu oyun aşaması bebeklik döneminde başlar ve genellikle 2 yaşa kadar devam eder.

 

Küçük Çocuklar Kutuları Neden Seviyorlar?

Çocuğunuz hayali dünyalar ve hayali arkadaşlar icat etmeye başlamadan önce, genellikle bir oyuncağı tam olarak olduğu şey için sevecektir. Bloklar onlar için büyülüdür. Onları bir teleskop veya değerli taş olarak hayal edilebikleri için değil, sadece blok oldukları için. Çocuğunuz onları bir deliğin içine atabilir, zeminde yuvarlayabilir veya yüksek bir sandalyenin üzerinden tekrar tekrar yere bırakabilir.

Bu aslında “oyuncakların” küçük çocuklar için çok önemli olmadığı anlamına gelir. Tüm ebeveynlerin daha önce gördüğü gibi bir karton kutu, keşfedilecek çok etkileyici özelliklere sahip olduğundan, çocukları yeni bir tren seti kadar memnun edecektir.

Dramatik oyundan farklı olarak, fonksiyonel oyun oyuncakları veya günlük eşyaları sembolik yollarla kullanmayı içermez. Bunun yerine, küçük çocuğunuz bir nesnenin doğal fiziksel özelliklerine odaklanacaktır (bu nesne bir oyuncak olsun veya olmasın).

 

Oynamanın Verdiği Keyif

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz, nesneyi etkileşime sokup incelerken, hem oyun hem de dünyası hakkında bilgi edinmek için hislerini (görme, işitme, görme, tat ve koku) kullanmaktadır. Çocuğunuz bir nesnenin parlak renklerine, nesneye bir kaşıkla vurduğunda çıkardığı sese, nesnenin yanlarının pürüzsüz hissine veya yaydığı yeni ve olağandışı kokulara ilgi duyabilir.

Kaliteli oyuncaklar çocuğunuzun duyularını harekete geçirmelidir. Ayrıca, çekilecek, emilecek ve beşiklerden atılacak kadar güvenli olmalıdırlar. Özellikle küçük çocuklara verilen oyuncaklar ve malzemeler, Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu tarafından belirlenen güvenlik standartlarına uygun olmalıdırlar.

Fonksiyonel oyunun bir başka özelliği de genellikle tekrarlamayı içermesidir. Örneğin, yeni yürümeye başlayan çocuklar bir topu bir zemin üzerinde defalarca tekrar tekrar yuvarlayabilirler. Bunu da sadece dönen renkleri görmek ve topun zıplamanın çıkardığı sesi duymayı sevdikleri için yapabilirler. Görüntü ve ses onları oldukça memnun etmektedir.

 

Fonksiyonel Oyunun Faydaları

Çocuklar, bebeklerin veya boş tuvalet kağıdı tüplerinin sunduğu duyusal zevklerden memnun olsalar da, oyun süresinden duyusal uyarımdan çok daha fazlasını alırlar. Fonksiyonel oyun sırasında yaygın olan basit tekrarlanan aktiviteler aslında erken okur yazarlık, motor ve düşünme becerilerini geliştirir. Örneğin, çocuğunuzun şu şekilde oynayabileceğini düşünün:

  • Otomobilleri renklerine göre sıraya dizme. Nesneleri tanımlama ve sınıflandırma gibi becerileri geliştirir.
  • Birbirine geçen blokları bir araya getirme. El-göz koordinasyonu oluşturur.
  • Bir arabayı duvara çarpmak ve geri hareket etmesini izlemek. Sebep-sonuç kavramını tanıtır.

Fonksiyonel oyun “ilk oyun aşaması” olarak bilinir, ancak çocukların hem okulda hem de hayatta kullanmak için ihtiyaç duyacakları karmaşık becerileri geliştirmelerini sağlar.

 

Kaynakça

Bu yazı Maureen Ryan tarafından yazılmıştır. Orijinal linke buradan ulaşabilirsiniz.