/g/ Sesinin Üretimini Desteklemek İçin Evde Yapabileceğiniz Uygulamalar

/g/ Sesinin Üretimini Desteklemek İçin Evde Yapabileceğiniz Uygulamalar

Küçük çocukların dil ve konuşma becerileri geliştikçe bazı konuşma sesi hataları yapmaları yaygındır. Bu hatalara bir örnek /k/ yerine /t/ sesini (/kapı/–/tapı/), bir diğeri de /g/ yerine /d/ sesini koymaktır (/gel/–/del/). Bununla birlikte, 3 yaşına gelindiğinde, tipik olarak gelişmekte olan çocuklar / k / ve / g / ünsüz seslerini doğru bir şekilde üretebilirler.

Çocuğunuz bu seslerle ilgili zorluk yaşıyorsa, önce /k/ sesi üzerinde çalışmak için bazı püf noktaları deneyin. Çocuğunuz /k/ sesine hakim olduktan sonra /g/ üzerinde çalışmaya hazırdır. /k/ ve /g/ kardeş sesler olarak kabul edilir, yani ağızda aynı yerde üretilirler, dilin arkası yumuşak damağa doğru yükselir. Ancak, /k/ ötümsüzdür, yani ses kullanılmadan üretilir ve /g/ ise ötümlüdür ve ses kullanılarak üretilir.

Çocuğunuz /g/ sesini üretemiyorsa, evde şu püf noktalarını deneyin:

Bir ayna kullanın. Bu, çocuğun ağzında neler olduğunu görmesi için görsel destek sağlayacaktır.

Çocuğunuza /g/ sesini uygulayacağınızı ve dilinin “arkaya gitmesi” gerektiğini açıklayın. Daha sonra sesi, çocuğunuzun dilinizin yükseldiğini görmesi için yeterince geniş ve ağzınız açık olacak şekilde modelleyin.

Çocuğunuz su ile gargara yapabiliyorsa, “gargara” sesini susuz yapma alıştırmasını deneyin. Bu, dilinin /g/ sesi için nerede olması gerektiğini hissetmesine yardımcı olacaktır. “Harika! Bu sesi ağzınızın arkasında duydum.” şeklinde geri dönüt vermeyi unutmayın.

/k/ sesine benzer şekilde, /g/ sesini ayrı ayrı denerken çocuğunuzun dilini yavaşça tutmak için bir tahta çubuk kullanmayı deneyin. “İyi iş çıkardın! Dilini arkadan geriye giderken gördüm.” gibi geri dönütlerle birden fazla denemeden sonra çubuk olmadan tekrar deneyin.

Bu ses için çocuğunuza sesini kullanmasını hatırlatın. Eğer bununla ilgili bir sorunu varsa, sesi modellerken titreşimi hissedebilmesi için onun elini boğazınıza koyun. Sonra, kendi boğazını hissetmesini sağlayın ve aynısını yapmaya çalışın. “İyi iş çıkardın! Bu sefer sesini duydum.”

Çocuğunuz yere sırt üstü uzansın. Dili doğal olarak bu pozisyonda ağzının arkasına çekilecektir. /g/ sesini izole olarak deneyin. Yerde yatmayı oyuna da dönüştürebilirsiniz. Masanın altına /g / sesi ile başlayan nesnelerin resimlerini yapıştırın ve çocuğunuz el feneri ile her yeni resim bulduğunda /g/ sesini izole olarak üretmeye çalışsın.

Çocuğunuz /g/ sesin izole olarak üretebildiğinde, hece düzeyinde ve sonra da sözcük başı ​​pozisyonunda üretimler deneyin. Doğru /g/ sesini korumak için sesin ilk olarak sözcüğün geri kalanından ayrılması gerekebilir, ancak devam eden uygulamalar ile çocuğunuz sesleri birleştirebilmelidir. Buradan, kelimelerdeki farklı pozisyonları, ardından ifadeleri / cümleleri deneyebilirsiniz.

Çocuğunuz evde /k/ veya /g/ sesi ile zorluk yaşamaya devam ederse, becerilerin tam değerlendirmesini tamamlamak için lütfen bir dil ve konuşma terapistine danışın.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/helping-your-child-produce-the-g-sound-at-home-north-shore-pediatric-therapy/