Gaslighting Nasıl Belirlenir?

Gaslighting Nasıl Belirlenir?

Gaslighter’ların Sizi Manipüle Etmek İçin Söylediği 6 Şey

Ashley Laderer

  • Gaslighting, bir istismarcı, bir kurbanı gerçeklik algısını çarpıtarak kontrol etmeye çalıştığında meydana gelir.
  • Gaslighting’e bir örnek, bir partnerin taciz edici bir şey yapması ve ardından bunun olduğunu inkar etmesi olabilir.
  • Gaslighter’lar ayrıca kurbanlarını zihinsel olarak uygun olmadıklarına veya çok hassas olduklarına ikna edebilir.

Gaslighting, özellikle romantik ilişkilerde herkesin başına gelebilecek bir tür duygusal istismardır.

İstismarcılar, ilişkide kontrolü sürdürmek ve kurbanlarının kendi akıl sağlıklarını sorgulamalarını sağlamak için kurbanlarına gaslight uygularlar.

Ek olarak, gaslighting’in etkileri, mağdurun bunun gerçekleştiğinin farkında bile olmayabileceğinden, istismarcı bir ilişkiden ayrılmasını daha da zorlaştırabilir.

İşte bu çok gerçek duygusal istismar biçimini tanımanıza ve ele almanıza yardımcı olacak yaygın gaslighting durumlarının altı örneği.

1. “Bu asla olmadı.”

Gaslighting genellikle kurbanın kendinden şüphe etmesine neden olur. Psikoterapist ve lisanslı evlilik ve aile terapisti Tina B. Tessina, birinin taciz edici bir şey yapacağını veya söyleyeceğini ve ardından bunun olduğunu inkar edeceğini söylüyor.

Tessina, “Kurban, içgüdülerini sorgulamaya başlar ve istismarcı tarafından yaratılan ve manipüle edilen ‘gerçekliğe’ giderek daha fazla güvenir. Bu aynı zamanda istismarcıya bağımlılık duygusunu da arttırır” diyor.

2. “Çok hassassın.”

Bu, gaslighter tarafından kurbanın duygularını en aza indirmek ve geçersiz kılmak için kullanılan bir ifadedir.

Mağdur, incindiğini veya hayal kırıklığını ifade etmeye çalışırsa, gaslighter onlara hiç yoktan büyük bir anlaşma yaptıklarını söyleyebilir.

“Amaç, kendiniz için ayağa kalkmaya çalıştığınız için bile sizi aptal hissettirmek. İstismarcı bir partner, kurbanın kendi algılarına güvenme yeteneğini bozduğunda, mağdurun istismarcı davranışa katlanması ve onun içinde kalması daha olasıdır. ilişki,” diyor Tessina.

3. “Korkunç bir hafızan var.”

Bu, gaslighter’ların kurbanların kendilerinden şüphe duymalarını sağlamak için kullandıkları bir başka yaygın ifadedir. Tabii ki, herkes belirli detayları hatırlamakta sorun yaşar, ancak Tessina, gaslighter’ların kurbanlarını bir bütün olarak hafızalarından şüphe ettireceklerini ve çok sayıda duruma yayılacağını söylüyor.

Tessina, “Bunu yapıyorlar çünkü bir kurbanın kendisini sorgulamasını sağlamak, gaslighter’ın merkezinde yer alıyor. Bir kurban artık onların değerlendirmelerine güvenmediğinde, istismarcı tam kontrol altındadır” diyor.

4. “Sen delisin – ve diğer insanlar da öyle düşünüyor.”

Tessina, kurbanların şüphe duymasını sağlamanın yanı sıra, gaslighting kurbanlarının kendi akıl sağlığını sorgulamasını bile sağlayabilir.

Gaslighter ayrıca kurbanın ailesini ve arkadaşlarını zihinsel olarak dengesiz olduklarına ikna etmeye çalışabilir, böylece kurbanın iddialarını daha da itibarsızlaştırabilirler.

Tessina, “Bu, kurbanın hikayelerine inanılma olasılığını azaltır ve onları [istismar edici bir ilişkiden] ayrılmalarını mümkün kılacak kaynaklardan koparır” diyor.

Bu, özellikle erkeğin kadına gaslighting uyguladığı erkek-kadın romantik ilişkilerinde yaygındır. 2019 tarihli bir makaleye göre, bunun nedeni toplumun bazen kadınları erkeklere göre daha mantıksız ve duygularını daha az kontrol eden biri olarak tasvir etmesi olabilir.

5. “Seni incittiğimi düşündüğün için üzgünüm.”

Bu ifade bir özür gibi görünse de, öyle değil. Bunun yerine, Tessina, bunun bir istismarcının sorumluluğu saptırması ve kurbanı suçlaması için bir yol olduğunu söylüyor.

Bu tür bir özür, kurbanın kendi yargısını sorgulamasına ve gerçekten aşırı tepki gösterip göstermediğini merak etmesine neden olur. Mağdurun, istismarcının olayları yorumlamasına güvenmesine yol açabilir.

6. “Nasıl tepki vereceğimi bilmeliydin.”

Bu, istismarcının sorumluluğu kurbana yönlendirmesinin başka bir yoludur. Bu, mağdurun gerçekten yanlış bir şey yapmadığı bir durum hakkında kendini suçlu hissetmesine veya incinmesine neden olabilir.

Tessina, “Gaslighting, gerçekleri çarpıtarak davranışlarını kişisel olarak sahiplenmekten kaçınmayı içerir. Gaslighter, kurbana daha iyi bilmeleri gerektiğini söyleyerek suçu kurbanın üzerine atıyor, çünkü sadece konuşmakla kalmıyor, aynı zamanda istismarcının tepkisi de oluyor” diyor Tessina.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.