Gecikmiş Konuşması Olan Bir Çocuğa Yardım Etmek

Gecikmiş Konuşması Olan Bir Çocuğa Yardım Etmek

Çocuğunuz, çocuk doktorunuzun bu yaşta söyleyebileceğini söylediği kelimeleri söylemekte zorlanıyor mu? Eğer öyleyse, çocuğunuzun konuşması gecikmiş olabilir. Bazen, çocuğunuzla çalışmak bir dereceye kadar akranlarını yakalamasına yardımcı olabilir, ancak bu genellikle yeterli değildir. Gecikmiş konuşma ile mücadele eden çocukların çoğunun, akranlarını yakalaması için dil ve konuşma terapisi yoluyla biraz yardıma ihtiyacı vardır. Gecikmiş konuşma ile mücadele eden küçük çocuklara nasıl yardım edileceğiniz hakkında bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

Çocuğunuza Konuşmasında Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Hem ebeveynlerin hem de bakıcıların, gecikmiş konuşma ile mücadele eden çocukların konuşmalarını teşvik etmek için yapabilecekleri birkaç şey vardır. Bu kişiler bir çocukla ne kadar çok konuşurlarsa, çocuğun cevap verme olasılığı o kadar fazladır. Onlarla doğrudan konuşmayı denemek ve yanıt vermeleri için gereken süreyi almalarına izin vermek için her gün bire bir zamanınız olduğundan emin olun.

Yapabileceğiniz başka bir şey ise, kelimelerinizi açıkça dile getirdiğinizden emin olmaktır. Hızlı veya argo terimlerle konuşmaya eğilimliyseniz, bu davranışları engellemeye çalışın. Yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşun, böylece çocuğunuz ne söylediğinizi en iyi şekilde anlayabilir, ayrıca bu aynı kelimeleri size nasıl söyleyeceklerini bilmelerini sağlar.

Tipik bir yanıtın ne olması gerektiğini görebilmeleri için genişletilmiş yanıt seçenekleri sunarken çocuğunuzun size söylediklerini tekrarlayabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz “gidiyoruz” derse, “nereye gidiyoruz?”, “Mağazaya gidiyoruz” veya “eve gidiyoruz” gibi seçeneklerle cevap verebilirsiniz, böylece çocuğunuz ilk cümlelerine nasıl kelime ekleyeceğini görebilir.

Dil ve Konuşma Terapisi, Gecikmiş Konuşması Olan Çocuklara Yardımcı Olmak İçin Harika Bir Seçenektir

Çocuğunuz girişimlerinize yanıt vermiyorsa veya konuşmasına yardımcı olmak için verebileceğinizden biraz daha fazla yöne ihtiyaç duyuyorsa, dil ve konuşma terapisi almasını bir düşünün. Bu, çocuğunuzun oyun oynarmış gibi tasarlanmış olan farklı etkinlikler üzerinde çalışmasını sağlar. Bu, konuşmayı daha iyi öğrenmeyi, daha uzun kelimeler kullanmayı ve kelimeleri yaşlarına uygun şekilde kullanmayı sağlar. Çocuğunuzun dil ve konuşma terapisine başlamasına yardımcı olmak istiyorsanız, profesyonelleri bugün arayın. Size ve çocuğunuza daha etkili iletişim kurmayı öğretmelerine yardımcı olun.

Κaynakça: https://www.speechandot.com/helping-toddler-speech-delay/