Geçiş Nesnelerinin Faydaları

Geçiş Nesnelerinin Faydaları

Çocuklar çoğu zaman yanlarında bir şey taşırlar ve hatta bazen o öğeyle konuşur ve onlarla oynarlar. Aynı çocuğun daha fazla gözlemlenmesiyle birlikte, bu nesneyi gün boyunca bir süre boyunca birden fazla yere taşıdığı belirtilebilir. Oyuncağı muhtemelen bir oyuncaktan daha fazlasıdır ve bu nesneler geçiş nesnesi olarak adlandırılır.

Geçiş nesneleri, bir çocuk için anlamlı olan ve kendisini rahat ve güvenli hissetmesine yardımcı olan eşyalardır. Geçiş nesneleri, alışılmadık veya zorlayıcı bir duruma veya ortama girerken küçük çocuklar için yararlı olabilir. Bu nesneler, bir çocuğun ebeveyninden ayrılarak daha kesintisiz bir zaman geçirmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Çoğu zaman, bu nesneler okula ilk kez giderken, çeşitli gruplara veya aktivitelere başlarken, tatilde ve yeni bir arkadaşın evinde oynarken kullanılır. Küçük bir çocuğun geçiş nesnesi ile görülmesi yaygın olmakla birlikte, daha büyük çocuklar da bu nesnelerin faydalarından yararlanabilir (yeni bir okula başlarsa, bir kampa katılırsa veya stresli bir etkinliğe katılırsa).

Geçiş nesneleri ayrıca herhangi bir tedavi gören bir çocuğa fayda sağlayacaktır. Terapi genellikle zorlayıcıdır ve bir çocuğu rahatlık alanından çıkarır. Bu nesneleri terapiye taşımakla birlikte verilen destek ve konfor, çocuğun yeni hedeflere ulaşmasına ve yeni görevleri denemesine yardımcı olabilir. Çocuklar sevdikleri nesneler hakkında terapistleriyle konuşabilirler, bu da onların açılmalarına ve terapide daha yüksek bir konfor ve güvenli hissetmelerine izin verir.

Geçiş nesneleri, oyuncak bebek, süper kahraman figürleri, aile üyelerinin bir resmi veya özel bir battaniye olabilir. Diğer yaygın geçiş nesneleri de şans veren madeni paralar, pelüş oyuncaklar veya özel veya şans duyguları veren herhangi bir şeydir. Bir geçiş nesnesi, taşınacak kadar küçük ve hafif olan herhangi bir şey olabilir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/specialties-and-services/mental-health/benefits-of-transitional-object/