Gelişme Dönemi Ağrıları

Gelişme Dönemi Ağrıları

Geçen gün kızım kolunu tutarak geldi ve “Kolum çok ağrıyor.” dedi.
 

Sorunu teşhis etmeye yönelik tüm soruları sordum: “Düştün mü? Bir şeye mi çarptın?” Kolunda sıyrıklar, çizikler, morluklar ve diğer görünür yaralar var mı diye inceledim ve hiçbir şey görmediğimde Dr. Mom’un sesi kulağıma geldi, “Muhtemelen, sadece gelişme dönemi ağrısı çekiyor.”

 

Acı çeken çocuklar nedeni belli olmayan bu ağrıları zaman zaman hissedebiliyorlar.

Kızım yanımda ayrıldığında merak ettim: “Gerçekten de büyümeye ilişkili ağrılar mı?”

Yedi yaşındaki çocuğumda bir hastalık tanılamadığım için mutluyum. New Yorklu bir çocuk doktoru olan Cheryl Wu, çocukların yaklaşık % 10-40 arasının gelişme dönemi ağrıları yaşayabildiğini söylüyor ve Dr. Jorge Gomez, “Kas-iskelet uzmanları büyümeyle ilişkili ağrıları belirli bir tanı olarak görüyor.” diyor ve tanı koyulmadan önce aşağıdaki kriterleri dikkate almamızı söylüyor.

 

  • Ağrı normal aktiviteye müdahale etmez.
  • Çocuk normalde çok aktiftir.
  • Ağrı akşam saatlerinde veya gece geç saatlerde meydana gelir.
  • Çocuk baldırdaki, dizdeki ve uyluktaki derin ağrılardan şikâyetçidir.
  • Başka hastalık belirtisi yoktur.
  • Fiziksel muayeneler de normal çıkar.

 

Gerçek gelişme dönemi ağrıları yaşayan çocuklar, ağrılardan dolayı şikâyet edebilirler ancak yüksek seviyede aktiflik göstermeye de devam ederler. Çekilen acı oynamayı, koşmayı ve diğer aktiviteleri engellemez. Ek olarak, gelişme dönemi ağrılarının çoğu kollarda veya vücudun diğer alanlarında değil bacaklarda hissedilir.

Öyleyse, çocuğunuzun yaralanıp yaralanmadığını veya yalnızca büyümeyle ilişkili ağrılar yaşadığını nasıl anlarsınız? Acıyı çevreleyen gizemi çözmenin en önemli kısmı doğru soruları sorup doğru tanıyı koymaktır.

Çocuğunuz ağrıdan dolayı şikâyetçiyse, ek sorunları dışlamak için bir doktor tarafından tıbbi muayene yapılmalıdır. Doktor, ateş, kızarıklık, eklem tutulması veya yaralanması, ciltte morluk ve kırık kemikler gibi başka bir duruma işaret edebilecek diğer sorunların belirtilerini kontrol edecektir.

Muayene sonucu sorun çıkmamışsa, çocuk gerçekten de gelişme dönemi ağrılarıyla ilişkili rahatsızlıklar yaşayabilir. Bu ağrılar ılık kompresyonlarla, banyolarla ve yatmadan önce yapılabilen kas egzersizleriyle kolayca rahatlama gösterebilir.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/6-signs-of-growing-pains/