Genç Beyni Aktif Tutmak

Genç Beyni Aktif Tutmak

Çocuklarınızın genç beyinlerini yaz boyunca nasıl aktif tutabilirsiniz ve tüm aktiviteleri (kamplar, ev işleri) nasıl dengeleyebilirsiniz?
 

Nöropsikolog Dr. Kristina Hardy, Washington Post’a çocukları yaz boyunca aktif tutma konusuna değiniyor. Burada çocukların düşüncelerini düzenlemeleri ve hafıza becerilerini geliştirmeyi nasıl öğrenecekleri hakkında ipuçları veriyor.

 

 

İyi Uyku
Dr. Hardy her şeyin, çocukların yeterince uyku alması ile başladığını vurgulamaktadır. Yorgun bir çocuk, annesi ve babası ne kadar meşgul olursa olsun, dikkat etmek ve zihinsel becerilerini geliştirmek için zorlanacaktır, bu nedenle en önemli şey çocuğunuzun yeterince uyumasını sağlamaktır.
 

 

 

Basit Görevlerin Düzenlenmesi
Çocuğunuzdan basit malzemelerle bir yemekleri hazırlamanıza yardımcı olmasını isteyin. Örneğin, salatada neler olacağına karar vermenize yardım etmesini isteyebilirsiniz. Küçük çocuklarda pratik yapmak için üç aşama yeterlidir.

Tartışın ve planlayın: Salatada neler olmalı?

Fiziksel olarak harekete geçin: Sebzeleri buzdolabından veya bahçeden alın.

İşe Koyulma: Salatayı birlikte hazırlayın.

Yansıtma: Birlikte yemek yerken nasıl harika salata yaptığınızı konuşun.

Önce planlayarak, sonra ise yorumlama yaparak, çocuğunuzun bir şeyleri bir araya getirmenin ve kavramsallaştırmanın ilk adımı da dahil olmak üzere birden fazla adımı anlamasına yardımcı olursunuz. Bu, zihinsel kalkınmanın görselleştirme, karar verme, bir plana göre harekete geçme ve sonuca göre değerlendirme ile ilgili olması gereken güçlü yürütme işlevini teşvik etmek için önemlidir.

İşleyen Belleği Geliştirme
Çocuğunuzdan üç şeyi hatırlamanıza yardımcı olmasını isteyin. Bu, markette olan üç şey olabilir veya bir arkadaşınızın yanına giderken yanınızda bulundurmanız gereken üç şey olabilir.

Çocuğunuzdan doğrudan yardım isteyin, bu şekilde çocuğunuz odaklanır.

Her şey için zihinsel bir resim oluşturun: Bu çocuğunuzun eşyalarınızı hatırlaması için daha fazla yol yaratmasına yardımcı olur.

Hatırlamanıza yardım etmesini isteyin: Ona önemli bir görev verdiğiniz için çok mutlu olacak.

Verileri toplayın: Zihinsel görüntüleri somutlaştırın.

Basit bir salata hazırlarken yaptığınız gibi üç şeye odaklanmak da, çocuğunuzun çok fazla şeyi hatırlamaya çalışmaktan çekinmeden, egzersizin hatırlama ile ilgili olduğunu kavramasına yardımcı olur.

Bu alıştırma işleyen belleğin oluşturulmasına yardımcı olur. Bu beceriler okulda başarılı olmak için değil, aynı zamanda başka bağlamlarda da önemlidir. Öğretmenler sınıftayken, bir defter ve kurşun kalem çıkarıp belirli bir sayfayı açmak gibi basit işler yapmalarını ister.

Çocuğunuzun doğrudan ve net bir tartışma yoluyla öğrenmesine yardımcı olmak, hala gelişen beynini ve zihnini desteklemek için harika bir yoldur.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/keeping-a-young-brain-active/