Genç Çocukların Bağımsız Olmaları için Gerekli Olan 7 Yaşam Becerileri

Genç Çocukların Bağımsız Olmaları için Gerekli Olan 7 Yaşam Becerileri

Çocuğunuzun 18 yaşına girmesi, evden taşınmaya ve kendi başına yaşamaya hazır olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuza gerçek dünyada yaşamak için gerekli olan yaşam becerilerini öğretmedikçe, bağımsız olmak için zorluk yaşaması oldukça olasıdır.

Aslında, pek çok genç yaşam becerisinden yoksun oldukları için ‘bumerang çocukları’ haline geliyorlar. Ebeveynlerinin maddi, fiziksel ve duygusal desteği olmadan geçinme konusunda zorluk çekiyorlar.

Gençlerin bağımsızlık kazanmak için ihtiyaç duydukları temel yaşam becerileri şunlardır:

1. İş Becerileri

Çocuğunuz liseden mezun olduğu için hemen bir işi tutabileceğini düşünmeyin. İşgücünün kuralları bir lisenin sınırlarından oldukça farklıdır. Gençlerin bir iş başvurusunu nasıl tamamlayacaklarını, mülakatlara nasıl katılacaklarını ve bir yöneticinin talimatlarını nasıl takip edeceklerini bilmeleri gerekmektedir.

Lise sürecinde bir yarı zamanlı iş veya bir yaz işi, gençinizi gelecekteki bir kariyere hazırlayabilir. Ek olarak, ev işleri ve düzenli ev sorumlulukları atamak, çocuğunuzu çalışma dünyasına hazırlayabilir.

2. Ulaşım Becerileri

Çocuğunuzun ehliyet sahibi olması, mutlaka ulaşım becerileri olduğu anlamına gelmez. Gençler A noktasından B noktasına nasıl gideceklerini bilmelidirler. Bu, iş çıkışı saatlerinde ulaşımın nasıl kullanılacağını bilmeyi veya GPS kullanmayı içermektedir.

Tabii ki, tüm gençler nasıl araç kullanılacağını bilmiyorlar veya sürücü ehliyetine sahip değildirler. Bu durumlarda, çocuğunuzun toplu taşıma araçlarını nasıl kullanacağını bilmesi önemlidir.

Ergenlik çağındaki çocuğunuzun iş için seyahat etmesi gerekebilir ya da başka bir şehirdeki üniversiteye gitmek için bulunduğu şehri terk etmeyi planlıyorsa, yeni bir şehirin ulaşımını öğrenmesi gerekebilir.

3. Hedef Belirleme Becerileri

Genç yaştaki çocuğunuz, ister kilo vermek ile, isterse de şirket merdivenleri yolunda ilerlemekle ilgileniyor olsun, hedef belirleme becerilerine sahip olması önemlidir.

Çocuğunuza nasıl bir hedef belirlemesi gerektiğini öğretin. Ardından, bu hedeflere ulaşmak için nasıl harekete geçileceği hakkında konuşun. İlerlemeyi nasıl izleyeceğini bilen bir gencin motive olma olasılığı daha yüksektir.

Sık sık hedef belirleme becerileri üzerinde çalışın. Çocuğunuzun başarmak istediği bir şeyi tanımlamasına ve ardından bunu gerçekleştirmesine yardımcı olun. Ulaştığı her yeni hedefle, gelecekte daha da yüksek hedeflere ulaşmak için yeteneğine güvenecektir.

4. Duygu Düzenleme Becerileri

Dünyadaki tüm akademik beceriler veya atletik yetenekler çocuğunuzu yalnızca belirli bir yere kadar getirebilir. Gençlerin duygularını nasıl düzenleyeceklerini bilmesi de önemlidir.

Sonuçta, eğer çocuğunuz öfkesini kontrol edemezse, aksilikleri iyi idare edemeyecektir. Ya da, endişeyle baş edemezse, asla konfor bölgesinin dışına çıkamayacaktır.

Çocuğunuza rahatsız edici duygularla sağlıklı bir şekilde nasıl başa çıkacağını öğretin. Zamanla, zor şeyler yapma yeteneğine güvenecektir.

5. Acil Durumlarla Başa Çıkabilme Becerileri

Çocuğunuz acil bir durumla başa çıkmak zorunda kaldığında düşünmek için vakti olmayacaktır. Bu nedenle, ebeveynlerin gençlerine acil durumlarla nasıl başa çıkacaklarını öğretmek için onlara zaman ayırmaları zorunludur.

Bir yangın, ciddi bir yaralanma veya doğal afetler, çocuğunuzun bir noktada karşılaşabileceği acil durumlardan sadece birkaçıdır.

Çocuğunuzun elektrikler kesildiğinde veya cep telefonu sinyalleri çalışmadığında ne yapacağını bildiğinden emin olun. Teknolojiyle büyüyen çocuklar, genellikle gerçek acil durumlarda elektroniklerin her zaman mevcut olmadığını unuturlar.

6. Temel Ev Yönetimi Βecerileri

Söz konusu ev işleri olduğunda çocuğunuzun ayağınızın altında olmamasını istersiniz, ancak gençinizin bir evi nasıl yöneteceğini bilmesi önemlidir. İster bir yurt odasında kalıyor olsun, ister bir daire kiralamış olsun, bazı temel becerileri bilmesi gerekecektir.

Gençlere temel yemek hazırlama becerilerini öğretin. Basit onarımları nasıl yapacağını ve ne zaman profesyonel yardım alması gerektiğini bildiğinden emin olun. Ayrıca, çamaşırlarını nasıl yıkayacağını ve tuvaleti nasıl temizleyeceğini bilene kadar onu evden göndermeyin.

7. Finansal Beceriler

Çocuğunuza öğreteceğiniz en önemli becerilerden biri parayı nasıl ele alacağınızdır. Ne yazık ki, birçok genç bir bütçenin nasıl oluşturulacağı veya bir çek defterinin nasıl dengeleneceği konusunda hiçbir fikre sahip olmadan evden ayrılıyorlar. Bu yüzden çoğu farketmeden borç altına girmektedir.

Gençlerin temel para yönetimi becerilerini öğretmek için zaman harcayın. Kredi kartı borcunun tehlikelerini ve yatırımın önemini bildiğinden emin olun. Bu becerileri erkenden öğretmek, çocuğunuzun yaşam kalitesinde büyük bir fark yaratabilir.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/life-skills-your-teen-needs-to-be-independent-2609033