Gençlerde Beden İmajı İle İlgili Endişeler

Gençlerde Beden İmajı İle İlgili Endişeler

Günümüz toplumunda, medyadan ve sosyal paylaşım platformlarından büyük ölçüde etkilenme ve beden imajı üzerinde yoğun bir odaklanma var. Reklam mesajları genellikle, sağlıktan ziyade kilo vermeye, görünüşe ve yağ yakmaya odaklanır. Gerçek şu ki, bir kişinin beden ölçüsündeki sayı, o kişinin sağlığını belirlemez. Sağlık kavramı genetik, yaşam tarzı, aktivite düzeyi ve beslenmenin olduğu fonksiyonlar topluluğudur. Güzel olmayı tanımlamanın tek bir yolu yoktur.
 

Medyanın kişileri belirli bir ideal imaja doğru itmesi, özellikle olumsuz mesajları içselleştirmeye daha duyarlı olan çocuklar ve gençler için tehlikeli ve bazen de yaşamı tehdit edici bir durum haline gelebilir. Yeme bozuklukları, çocuklar ve gençlerdeki ideale yönelik baskının ortaya çıktığı bir durumdur ancak medya ve sosyal baskılar buna katkıda bulunan tek faktör değildir.

 

 

Çocuğunuzun beslenme ve sağlığı açısından üzerinde durmanız gerekenler şunlardır:

 

 

 • Kilo her zaman sağlık durumu için bir belirti değildir. Sağlık, büyüklük veya ağırlıktan bağımsızdır. Her birey, zamanla değişen ve vücutlarının sağlık için ideal ağırlık aralığı olan doğal bir noktaya sahiptir. Aşırı kilo kaybı önemli fiziksel komplikasyonlara ve kalbi, beyni, böbrekleri, kasları, vb. tehdit eden durumlara yol açabilir.
 • Çocuğunuzun yeme davranışları veya kilosu hakkında endişeleriniz varsa, bunları çocuğunuzun doktoruyla konuşun. Ebeveyn kaygısı, bir yeme bozukluğunun veya gelişim bozukluğunun güçlü bir göstergesi olabilir. Doktorların da insan olduğunu ve diğer kişilerin gördüğü medya mesajlarına maruz kaldıklarını bilmek önemlidir. Çocuğunuzun doktorunun endişelerinizi yeterince ciddiye almadığını ya da sağlığı yerinde olan çocuğunuz için kilo vermesine yoğun bir şekilde odaklandığını düşünüyorsanız endişelerinize, toplumsal baskılara ve yeme bozukluklarına iyice değindiğinizden emin olun, çocuğunuzun en iyi savunucusu sizsiniz.
 • Çocuğunuzun geliştirmesini istediğiniz davranış ve inançları onun için modelleyin. Bir ebeveyn olarak, beden imajınızla olan ilişkiniz çocuğunuzun beden imajı inançlarını etkileyecektir.
 • Gönderdiğiniz mesajların farkında olun. Vücut şekli, ağırlık ve kıyafet büyüklüğü gibi şeylere dayanarak kendinizi (veya başkalarını) olumsuz eleştirmek çocuğunuzun da aynısını yapmasına neden olabilir. Aynı şekilde, kilo kaybı için de kendinizi (veya başkalarını) övmek ve ödüllendirmek de, yalnızca ağırlığın birinin değerini belirlediği mesajını güçlendirebilir.
 • Çocuğunuza, insanların fiziğinden çok kişiliği ile tanımlandığını anlatın. Sağlıklı insanlar farklı şekil ve boyutlarda olabilir ve önemli olan şefkat, yaratıcılık, nezaket ve ruhtur.
 • Tüm ailenizi yemek planlamasına ve sağlıklı beslenmeye dâhil edin. Çocukların ve gençlerin gelişmesi için sağlıklı beslenme şarttır. Evinizde, genellikle besin değeri düşük olan yağsız, şekersiz yiyecek trendlerine odaklanmak yerine, çeşitli yiyecek gruplarıyla düzenli ve sağlıklı beslenme kültürünü geliştirin.

 

Gelişmekte olan bir yeme bozukluğuna işaret edebilecek belirtiler şunlardır:

 

 • Ani kilo kaybı veya kazancı,
 • Kalorilere ve besinlerin içeriklerine aşırı odaklanma,
 • Çocuğun geçmişte sevdiği yiyeceklerden kaçması,
 • Aile içinde veya halka açık yerlerde yemek yemeyi reddetmek,
 • Aşırı egzersiz yapma,
 • Vücudunu gizlemek için bol kıyafetler giymek de dâhil olmak kıyafetlerinin şeklinin değiştirilmesi,
 • Kaygı, huzursuzluk, üzüntü ve geri çekilme gibi duygusal değişiklikler

 

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/addressing-body-image-concerns-in-teens/