Gençlerle Koronavirüs Hakkında Konuşmak

Gençlerle Koronavirüs Hakkında Konuşmak

COVID-19 adı verilen bir hastalığa neden olan yeni koronavirüs hakkında kesintisiz bir haber döngüsünde sıkışıp kalmış gibi görünüyoruz. Birçok anne baba da en azından arkadaşlar ve diğer aileler arasında kaygılarını paylaşıyor. Gençlerin kendi arkadaşlarıyla konuşmaları ve olası yanlış bilgiler de dâhil olmak üzere bilgi toplamak için web ve sosyal medya sitelerinde gezinmeleri de mümkün olabiliyor.

Gençlerin kendilerini bunalmış hissetmeden yeterince bilgilendirilmelerini, ancak doğru bilgilere sahip olmalarını nasıl sağlayabilirsiniz? Çocuğunuz zaten birçok soru soruyor olabilir. Sormasalar bile, bilgileri açıklığa kavuşturmanız ve endişeleri olup olmadığını sormanız durumunda, genç çocuğunuzun ne duyduğunu öğrenmek iyi bir fikir olabilir.

Yeni koronavirüs hakkında kendi sorularınız varsa, virüs hakkında bir dizi bilgi sunan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri gibi güvenilir kaynakları kontrol edin. Dünya Sağlık Örgütü’nün bir sayfası, yayılan bazı şaşırtıcı sorulara ve yanlış bilgilere doğru cevaplar bulmanıza yardımcı olabilir.

Gençlerin Yeni Koronavirüs Hakkında Sahip Olabileceği Soruları Cevaplamak
 

Başlamadan önce, herhangi bir şeyi netleştirmeniz gerektiğinde çocuğunuzun şu ana kadar bildiği şeylerin neler olduğunu sorun ve çocuğunuzun hangi sorulara sahip olduğunu öğrenin. Aşağıda gençlerin yeni koronavirüs hakkında sorabilecekleri bazı sorular ve önerilen bazı yanıtlar bulunmaktadır.

Bu yeni koronavirüse ne sebep oldu?
 

Koronavirüsler soğuk algınlığına ve gribe neden olur. Koronavirüsün hayvanlarda başladığına ve daha sonra Çin’deki bir canlı hayvan pazarında insanlara geçtiğine inanılıyor.

Neden şimdi?
 

Bu aslında hayvanlarda başlayan ve insanlara yayılan ilk yaygın virüs değildir. Başka bir örnek, 2002’de farklı bir koronavirüsün neden olduğu ciddi akut solunum sendromu (SARS) salgınıdır. Bu virüse karşı tedavi ise eninde sonunda bulunmuştur. Doktorlar, bilim adamları ve hükümet yetkilileri bu yeni koronavirüs konusunda aynı şeyi yapmak için şu anda çok çalışıyorlar.

Bu virüs hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızın bir nedeni, ne kadar hızlı yayıldığı ve birçok farklı ülkedeki insanları ne kadar etkilediğidir. Başka bir neden de, 2002’de yaptığımızdan çok daha fazla bilgi paylaşma yolumuz olması ve paylaşımların artık kendi kendilerine viral olma yeteneğine sahip olmasıdır. Virüsle ilgili tüm yayınları okuduktan sonra sıkıntı yaşadığınızı fark ederseniz, haberlerde ve sitelerde veya uygulamalarda virüs hakkında okuduğunuz şeyleri sınırlamak, yeterince bilgilendirilmek için yararlı olabilir.

Evcil hayvanlarımız hastalanabilir mi?
 

Evde köpekler ve kediler de dâhil olmak üzere evcil hayvanların bu yeni koronavirüsten hastalandığına veya virüsü yaydığına dair çok az kanıt vardır.

Yeni koronavirüsten ölebilir miyim?
 

Yeni koronavirüsten hastalanan çoğu insan ölmüyor. Ölüm oranı muhtemelen haberlerde bildirilenden daha düşüktür, çünkü gripte olduğu gibi, hafif virüs vakaları olan bazı insanlar test edilmek için doktora bile gitmemiş olabilirler.

Yeni koronavirüs nedeniyle okulum kapanacak mı?

 

Bazı topluluklar, virüsler nedeniyle hastalıktan etkilenen topluluklara virüsün hızla yayılmasını önleme fırsatı vermek için okullar da dâhil olmak üzere bazı yerleri geçici olarak kapatmaya karar verebilir.

Güvenli kalmak için evde kalmalı mıyız, bu yüzden mi koronavirüse yakalanmıyoruz?

 

Yeni koronavirüs ile enfekte olan insanların yaklaşık iki hafta boyunca evde kalmaları önerilir. Ayrıca, virüse maruz kalmış olabilecek insanlardan, virüsün herhangi bir semptomunu geliştirmediklerinden emin olmak için bir süre evde kalmaları istenir.

Virüs yoksa ihtiyacınız olan şeyleri yapmaya ve yapmayı sevmeye devam etmelisiniz. Yine de yapacağınız (veya yapmanız gereken) aynı günlük sağlıklı alışkanlıkları uygulayın. Aşağıdakileri yaparsanız doğru yolda olacaksınız:

  • Bir mendile (tek kullanımlık) veya dirseğinize hapşırın veya öksürün. Bu davranışlar mikropların taşınmasını ve diğer insanları hasta etmesini önlemeye yardımcı olur.
  • Tuvalete gittikten sonra, yemekten önce ve burnunuzu boşalttıktan sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Ellerinizi yıkarken 20 saniye kuralına uyun.
  • Mikropların vücudunuza girebileceği yerler olan ağzınıza, gözlerinize ve burnunuza ellerinizle dokunmaktan kaçının.
  • Vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için yeterince uyumaya ve iyi beslenmeye çalışın.

Çocuğunuzu Desteklemek İçin Ek İpuçları
 

Gençlere, virüsü yönetmek için herkesin çok çalıştığını hatırlatın.

Zor gibi görünse de, sakinliği modellemek önemlidir. Gençler, sizi örnek alacaklardır.

Gençlere, sağlıklı davranışları uygularken sizin için önemli olanı yapmaya devam etmenin mümkün olduğunu gösterin.

Planları ayarlamak gerekirse, kararın arkasındaki mantığı anlayabilmeleri için doğrudan ve şeffaf bir şekilde çocuğunuzun yanında olun. Örneğin, güvenli seyahat hakkında yeni tavsiyeler nedeniyle seyahatinizi ertelemeniz gerekiyorsa, çocuğunuza bunu bildirin. Güncel bilgiler için seyahat önerilerini kontrol edin. Gerekli bir yolculuk olmadığı için seyahatin ertelendiğini ve ailenin her gün gerekli olanı yapmaya devam edeceğini de bilgilendirmeye ekleyebilirsiniz.

Kaynakça: https://www.health.harvard.edu/blog/how-to-talk-to-teens-about-the-new-coronavirus-2020031419192