Gençlerle Nasıl İletişim Kurabilir ve Onları Dinleyebilirsiniz

Gençlerle Nasıl İletişim Kurabilir ve Onları Dinleyebilirsiniz

Birçok ebeveynin “Ne zaman… ne diyeceğim?” ile başlayan soruları vardır. Bununla birlikte, ebeveynlerin söylediklerinin daha az önemli olduğunu ve dinlemelerinin daha önemli olduğunu anlamaları gerekir.

1. Ebevyn alarm”ını kapatın. Yargılamadan ve tepki vermeden çocuğunuzu dinleyin. Oğlunuz “Anne, ben bu kızla tanıştım” dediğinde ve siz “Bir ilişkiye başlamak için çok gençsiniz” diyerek tepki verdiğinizde, bu içgüdüsel alarm sağlıklı cinsellik hakkında anlamlı bir konuşma yapmanıza engel olur.

2. Konuyu bir felakete dönüştürmeyin. Gençler ebeveynlerine endişelerle geldiklerinde, olayı anlamaları için güvenli bir alan yaratacak sakinleştirici ve rasyonel bir ortama ihtiyaç duyarlar. Çocuklar olayı ebeveynlerinin düşünceleri yüzünden daha kötü bir şey olarak gördüklerinde, daha endişeli olurlar.

3. Fazla empati kurmayın. Ergenlerin bazen bir ses yansıtıcısına ihtiyaçları vardır. Bazen durumu abartırlar ve bazen geçici duyguları ifade ederler. Aşırı empati kurduğunuzda, duygularını artırabilir ve sizi naif veya aşırı derecede ilgili görebilirler. Kızınızın kavga ettiği arkadaşlarını kınayarak empati kurduğunuzu hayal edin. Ertesi gün kızınızın dün nefret ettiği kızla en iyi arkadaş olduğunda “kötü” duruma düşecek olan siz olursunuz.

Değerleriniz ve Görüşleriniz
 

Gençler ebeveynlerinin değerlerini ve düşüncelerini duymaktan mutluluk duyarlar, ancak bu görüşler yargılayıcı veya küçümseyici bir şekilde paylaşılmamalı ve gencin arkadaşlarını veya kendini savunmaya ihtiyaç duyacak şekilde konumlandıracak kişisel alanlardan kaçınmaya çalışmalıdır.

Ders vermekten kaçının
 

Sürekli ders veren aileleri, çocuklar dinlemez. Ders genellikle küçümseyici veya düşmanca bir yapıdadır ve birbirine sıkıca bağlanmamış soyut bir olasılık dizisi ile verilir. Genç ergenler soyut düşünmezler ve üzgün veya kriz modunda olan tüm gençler soyut olarak verilen dersleri kabul etmezler. Ebeveynler, bilgeliklerini ergenlerin takip edebileceği daha somut bir şekilde aktarabilirlerse verimlerini artırabilirler.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/family-life/family-dynamics/communication-discipline/Pages/How-to-Communicate-with-a-Teenager.aspx