Görsel Motor Becerileri Nelerdir?

Görsel Motor Becerileri Nelerdir?

Görsel motor entegrasyonu olarak da bilinen görsel motor becerileri, görsel bilgileri yorumlayabilme ve motor eylemle yanıt verme yeteneğidir. Örneğin bir beyzbol topu görürsünüz ve beyzbol topu yakalamak için ellerinizi hareket ettirerek tepki verirsiniz. Araştırmalar, görsel motor becerilerin akademik performans ve el-koordinasyon becerileri ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Görsel Motor Becerileri Neden Önemlidir?

Görsel motor entegrasyonu koordinasyon faaliyetleri için çok önemlidir. Görsel olarak sunulan bilgiler doğru algılanmazsa, kaslar yanlış motor mesajları ile sonuçlanan yanlış mesajlar alır. Görsel-motor entegrasyonunda eksiklikleri olan çocuklar, spora katılma, el göz koordinasyonu becerileri, göz-ayak koordinasyonu becerileri, iki taraflı koordinasyon (vücudun her iki tarafını bir araya getirme), vücut farkındalığı, günlük yaşam aktiviteleri (örn. çataldaki yiyecekler), görsel bilgilerin kopyalanması, okuma, çizim, el yazısı, matematik problemlerinin sıralanması, geometri, tam motor görevlerinin hızı vb. gibi örneklerdir.

Araştırma, Görsel Motor Entegrasyon Becerilerinin Önemi Hakkında Ne Diyor?

Sadece anaokuluna görsel-motor koordinasyonunun gelişmesi daha sonraki yaşantıda okuma ve matematik becerilerini ilerleteceğini biliyor muydunuz? Araştırmacılar, ikinci sınıf öğrencileri aracılığıyla 259 anaokulu okuduktan sonra, sosyoekonomik olarak dezavantajlı çocuklarda yönetici işlevinin ve görsel-motor entegrasyonunun ertelenme eğiliminde olduğunu ve daha sonra okuma ve matematik öngörülen anaokulunda başarı farkının yaklaşık yarısını açıklayabileceğini bildirmiştir

Diğer araştırmalar, okul öncesi çocukların görsel motor entegrasyonu ve nesne manipülasyon becerilerinin yönetici işlev becerileri ve sosyal davranışlarla ilişkili olduğunu göstermektedir Daha büyük çocuklar için görsel analiz ve görsel motor entegrasyonu görevindeki performans 7-, 8- ve 9 yaşlarındaki akademik performansla anlamlı düzeyde ilişkiliydi. Görsel motor beceriler el yazısında önemli bir rol oynar. Görsel-motor entegrasyon becerilerinin harfleri okunaklı bir şekilde kopyalama yeteneği ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Yazılı ödevler söz konusu olduğunda, görsel-motor entegrasyonunun azalması, yazılı çalışmanın zayıf mekânsal organizasyonuna da katkıda bulunabilir. Ayrıyeten çocuklarda göz-el koordinasyonu becerilerinin de matematik, okuma ve yazma başarısı ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.

Yapabileceğiniz Görsel Motor Entegrasyon Faaliyetleri Nelerdir?

Çocukların okulda ve evde düzgün çalışması için yeterli görsel algısal becerilere ihtiyaçları vardır. Çocuğunuzun görsel becerileri hakkında endişeleriniz varsa, çocuğunuzun bir göz doktoru tarafından kapsamlı bir görme muayenesinden geçmesini sağlayın.

Görsel motor entegrasyonunu teşvik eden bazı faaliyetler şunlardır:

  • Antrenman, antrenman topları becerileri- yakalama, fırlatma, tekme ve vurma. Büyük toplarla başlayın ve daha küçük toplara ilerleyerek daha düşük hız ve daha yüksek hız belirleyerek uygulayın.
  • Harfler ve rakamlar oluşturmak için büyük hareketler uygulayın (örn. tüm kolunuzu ve elinizi kullanarak havada büyük harfleri oluşturan hava yazımı).
  • Şablonlar, noktadan noktaya bulmaca, labirentine ve kolay boyama kitapları kullanın (renklendirmeyi vurgulayarak).
  • Bağcık aktiviteleri uygulama- ipe boncuk geçirme, basit dikiş projeleri ve bağcık kartları gibi
  • Tahta bloklar, büyük kenetleme blokları, küçük kenetleme blokları gibi eşyaları kullanarak aktiviteler yapmak.
  • Sağ / sol gibi yön kavramlarını anlamasını teşvik eden, engellerden kaçınan, durduran / başlatan vb.
  • Çeşitli görsel motor çalışma sayfalarını doldurabilmesi.

Kaynakça: https://www.yourtherapysource.com/blog1/2019/09/26/visual-motor-skills-2/