Göz teması bebeklerin dil becerilerini geliştirmesine nasıl yardımcı olur?

Göz teması bebeklerin dil becerilerini geliştirmesine nasıl yardımcı olur?

Çocuklar konuşmayı öğrenmeden çok önce, sözlü olmayan iletişimi öğrenirler. Bebekler, vücutlarına dokunulmasından, sırtlarındaki sakinleştirici bir ele kadar her şeyin iletişim kurmalarına nasıl yardımcı olduğunu kavrarlar. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bakıcılarıyla iletişim kurmak için göz temasını kullanan bebeklerin artan dil gelişimi gösterdiğini buldu. Bakıcılarının yüzlerine bakarken seslendirmeler yapan bir yaşındaki çocuklar, sık sık göz teması kurmayan 2 yaşındaki akranlarına kıyasla kelime dağarcığını artırdı.

Bir ebeveyn olarak, bu bulguları çocuğunuzla nasıl iletişim kurduğunuza daha fazla dikkat etmek için bir neden olarak kullanabilirsiniz. Bebeğinizle konuşmaya alışkın olabilirsiniz, ancak biraz durun ve sizinle iletişim kurduğu tüm yolları gözlemleyin. Küçük çocuğunuzun ağlaması, yüz çevirmesi, size bakması veya seslerden uzaklaşması, bunların hepsi size bir şeyler anlatmaya çalıştığı yollardır. Bu ipuçlarına, sohbete katılan birine yaptığınız gibi yanıt verin. “Bu yüksek ses seni korkutmuş gibi görünüyor” gibi şeyler söyleyerek ilettiği bilgiler hakkında bebeğinizle konuşun.

Yalnızca çocuğunuzun ağlama veya işaret etme gibi eylemlerine yanıt vermenize gerek yoktur. Bunların dışında bebeğinizin nereye baktığını fark etmek bile size yardımcı olabilir. Çocuğunuzun dışarıda bir sincaba baktığını görürseniz, sincabı işaret edin ve onun hakkında konuşun. Çocuğunuzun dikkatinin nereye yönlendirildiğini fark etmek ve onun hakkında konuşmak iletişim yollarını açacaktır. İki kişinin sözlü ve sözsüz ipuçlarıyla nasıl konuştuğunu görerek, bebekler önemli dil becerilerini öğrenirler.

Bebeğinizle konuşurken mümkün olduğunca sık göz teması kurun. Tıpkı göz temasının yetişkinlere aktif olarak dinlediğimizi göstermesi gibi, aynı şeyi bebekler için de yapar. Göz teması kurduğunuzda, gözlerimizin iletişim araçları olarak nasıl kullanılabileceğini de modelliyorsunuz. Meşgul olduğunuzda ve aynı anda birçok şeyi yapmaya çalıştığınızda bile, konuşurken bebeğinizin gözlerinin içine bakmak için yavaşlamak, onun dil gelişimi için başarılı bir yol kat etmenize yardımcı olabilir.

Kaynakça: https://www.babycenter.com/baby/baby-development/how-eye-contact-helps-babies-develop-language-skills_4000630