Güçlü İradeli Çocuklarla Nasıl Başa Çıkılır?

Güçlü İradeli Çocuklarla Nasıl Başa Çıkılır?

Birçok çocukla birlikte çalışıyorum ve hepsi de çeşitli nedenlerle bana geliyorlar. Her biriyle çalışırken zevk alıyorum ancak dürüst olmak gerekirse, “güçlü ve istekli” tanısıyla gelen çocuklarla çalışmaktan gerçekten zevk alıyorum. Bu çocuklara ebeveynlik yapmak zaman zaman zor olabilir. Onları bir seans için sadece 45 dakika alabileceğimin farkındayım ancak onlarla çalışmaktan gerçekten zevk alıyorum.

Ne istediklerini biliyorlar ve onu nasıl elde edeceklerini biliyorlar (en azından yaptıklarını düşünüyorlar) ve hedeflerine ulaşana kadar durmuyorlar.

Yorgun (haklı olarak) ebeveynler de bana sarkık gözlerle bakıyorlar ve çocuklarına “daha ​​esnek olmaları” gerektiğini öğretmem için yalvarıyorlar. Ama ben bu çocukların sahip olduğu kararlılıktan zevk alıyorum. Evet, inatçı ve zor olabilirler ve ne zaman olursa olsun isteklerini belirtecekler çünkü bu çocukların tutkusu var.

İstekli çocuklar yorucu olabilir, orası kesin. Fakat aynı zamanda da lider olma eğilimindedirler. Yönlendirmeyi öğrendiklerinde sağlıklı riskler alırlar, başarısızlıkla mücadele etmeyi ve denemeye devam etmeyi öğrenirler. Gerçekten güçlü iradeli çocukları sevmek için çok neden vardır.

 

Rutinlere ve Kurallara Güvenin.

 

İstekli çocuklar zorlu mücadeleleriyle tanınırlar. Bir açık bulurlarsa, saldırırlar. Rutinler ve kurallar ise tüm çocuklar için harika bir temel sağlar ve özellikle istekli çocuklar için faydalı olabilir.

Onları yüzlerce kural ve beklentiyle baskılamamaya çalışın. Yol boyunca mümkün olan her türlü güç mücadelesinden kaçınamazsınız ancak kuralların ve beklentilerin bir listesi günlük olarak sinirlerinizi hoplatan bazı mücadelelerden kaçınmanızı sağlayabilir.

 

Aksiyonun Tadını Çıkarın!

İstekli çocuklar genellikle doğası gereği kötülerdir. Küçük lider her zaman zor yoldan öğreniyor gibi görünüyorsa, bunun nedeni en iyi deneme yanılma yolunu öğrenmesindendir. İstekli çocukların büyük fikirleri var ve fikirlerini kendi başlarına test etmeyi tercih ediyorlar.

 

Gerçekçi Olun.

İstekli çocuklar ve ebeveynleri arasında birçok güç mücadelesinin olduğunu biliyorum çünkü çocuklar çok güçlü görüşlere sahipler ve onlara bağlı kalmaya da meyilliler. Her iki taraf da % 100 doğru olduğuna inandığında, sağlıklı tartışmalar sağlıksız tartışmalara hızla dönüşebiliyor.

Gerçekçi kurallar ve beklentiler belirlemelisiniz ve bunlara uymak zorundasınız ve haklı olmak zorunda değilsiniz. Son sözü söylemek zorunda da değilsiniz. Bu yaptığınız sadece iradeli çocuğunuz için ateşi körükler.

Çocuğunuz bu özel güç mücadelesini kazanamasa bile, çocuğunuzu görüşlerinize katılması için zorlamayın. Bazen güçlü iradeli çocuklar, düşüncelerini ve fikirlerini yakın tutma fırsatına ihtiyaç duyarlar. Onlara şans verin.

 

Dikkatle Dinle.

Kararsız küçüklerin çok güçlü görüşlere sahip olmaları ve bu fikirleri sık sık paylaşmayı tercih etmeleri göz önüne alındığında, ebeveynler zaman zaman zorlanabilir. Anlıyorum. Çok yorucu olabilir ve bazen 8 yaşındaki çocuğunuzun neden telefon istediğini tartışmak istemezsiniz.

Dinlemek önemlidir. Fikirleri paylaşmak, istekli çocukların bir şeyleri nasıl yürüttüğünü gösterir. Bazen inatçı görünüyorlarsa, güçlü inançları ve bütünlükleri olduğundan dolayıdır. Bunu dünyayla da paylaşmak istiyorlar.

Çocuğunuzu dinleyin ve empati kurun. Bu inatçılığı olumlu bir şekilde yönlendirmelerine yardımcı olun. Yani çocuğunuz gerçekten bu telefonu istiyor mu? Telefonu elde edemeyebilir ancak bu süreçte bazı önemli kişilerarası becerileri öğrendiğini hissedecektir.

 

Onlara İnanın.

Küçük liderleriniz sizleri her gün zorluyor olabilir ancak onlara inanmanız için size ihtiyaçları var. Değişme potansiyellerine inanın. “Zor” davranışlarını daha olumlu bir şeye aktarma yeteneklerine inanın. Büyük liderlere dönüşme becerilerine inanın.

Bu çocuklar inatçı bir karakterden etkili bir liderliğe doğru ilerlerken sadece küçük bir rehberliğe ve çok büyük bir sabra ihtiyaçları vardır.

 

Kaynakça: https://www.everydayfamily.com/slideshow/survive-strong-willed-child/