Hafızanızı Güçlendirmeye Yardımcı Olacak 13 Beyin Egzersizi

Hafızanızı Güçlendirmeye Yardımcı Olacak 13 Beyin Egzersizi

Beyin yaptığımız her şeyle ilgilenir ve vücudun diğer kısımları gibi ona da bakılması gerekir.

Hafızayı, odaklanmayı veya günlük işlevselliği geliştirmek için beyin egzersizi yapmak, özellikle yaşlandıkça birçok insan için en önemli önceliktir. Bununla birlikte, her yaştan insan, günlük yaşamlarına birkaç basit beyin egzersizini dahil etmekten yararlanabilir, bu yazıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

 

Beyin Egzersizleri

Araştırmalar, hangi yaşta olursanız olun, hafızanızı geliştirmenin ve beyninizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmanın birçok yolu olduğunu göstermiştir. Hafızanızı , konsantrasyonunuzu ve odaklanmanızı artırmak için belirli beyin egzersizlerini yapmak, günlük görevleri daha hızlı ve daha kolay hale getirebilir ve yaşlandıkça beyninizi keskin tutabilirsiniz.

En iyi beyin güçlendirici faydaları sunan 13 kanıta dayalı egzersize daha derin bir dalış yapalım.

 

Bir Yapbozla Eğlenin

İster Eyfel Kulesi’nin 1000 parçalık bir resmini bir araya getiriyor olun, ister Mickey Mouse yapmak için 100 parçayı birleştiriyor olun, bir yapboz üzerinde çalışmak beyninizi güçlendirmenin mükemmel bir yoludur.

Araştımalar yapboz yapmanın birden fazla bilişsel yetenek kazandırdığını ve görsel-uzamsal bilişsel yaşlanma için koruyucu bir faktör olduğunu göstermiştir. Başka bir deyişle, bir yapboz bulmacayı bir araya getirirken, farklı parçalara bakmanız ve bunların daha büyük resmin neresine sığacağını bulmanız gerekir. Bu, beyninize meydan okumanın ve egzersiz yapmanın harika bir yolu olabilir.

 

Kart Uyunlarını Deneyin

En son ne zaman kağıt oynadın?  Yetişkinler için zihinsel olarak uyarıcı aktiviteler hakkında, hızlı bir kart oyununun beynin çeşitli bölgelerinde daha büyük beyin hacmine yol açabileceği açıklanmıştır. Aynı çalışma, bir kart oyununun hafızayı ve düşünme becerilerini geliştirebileceğini de bulmuştur.

Bu denenmiş ve onaylanmış kart oyunlarından birini öğrenmeyi deneyin:

 • Solitaire
 • Briç
 • Poker
 • Blackjack

Kelime Dağarcığınızı Genişletin

Zengin bir kelime dağarcığı, kulağa akıllı gelmeni sağlayacak bir yol sunar. Ama hızlı bir kelime dersini de uyarıcı bir beyin oyununa dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz?

Araştırmalar , beynin daha birçok bölgesinin, özellikle görsel ve işitsel işlem için önemli olan alanlarda kelime hazinesi görevlerinde yer aldığını gösteriyor. Bu teoriyi test etmek için şu bilişsel güçlendirici aktiviteyi deneyin:

 • Okurken yanınızda bir defter bulundurun.
 • Bilmediğiniz bir kelimeyi yazın ve ardından tanımına bakın.
 • Ertesi gün bu kelimeyi beş kez kullanmaya çalışın.

 

Kalbinizle Dans Edin

Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri dans hareketlerini öğrenmenin beyninizin işlem hızını ve hafızasını artırabileceğini açıklamıştır. Başka bir deyişle, dans pistinde bir hamle yapın ve beyniniz size teşekkür edecek.

Test etmek ister misin? Şu dans etkinliklerinden birini deneyin:

 • Salsa, hip-hop veya çağdaş dans dersleri alın.
 • Bir Zumba veya caz egzersiz sınıfını deneyin.
 • Her zaman öğrenmek istediğiniz eğlenceli dans hareketlerini içeren çevrimiçi bir video izleyin.
 • Bir ortak alın ve balo salonu dansını öğrenin.
 • Arkadaşlarınızı toplayın ve çizgi dansına gidin.

 

Tüm Duyularınızı Kullanın

2015 araştırma raporu tüm duyularınızı kullanmanın beyninizi güçlendirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Duyularınıza ve beyninize bir egzersiz vermek için, aynı anda beş duyunuzu da meşgul eden aktiviteler yapmayı deneyin. Aynı anda koklamaya, dokunmaya, tatmaya, görmeye ve duymaya odaklanırken, bir parti kurabiye pişirmeyi, bir çiftçi pazarını ziyaret etmeyi veya yeni bir restoranda yemek yemeyi deneyebilirsiniz.

 

Yeni Bir Beceri Öğrenin

Yeni bir beceri öğrenmek sadece eğlenceli ve ilginç değil, aynı zamanda beyninizdeki bağlantıları güçlendirmeye de yardımcı olabilir.

2014 araştırması ayrıca yeni bir beceri öğrenmenin yaşlı yetişkinlerde hafıza işlevini geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Her zaman nasıl yapılacağını öğrenmek istediğiniz bir şey var mı? Belki de arabanızı nasıl tamir edeceğinizi, belirli bir yazılım programını nasıl kullanacağınızı veya bir ata nasıl bineceğinizi öğrenmek istersiniz? Artık bu yeni beceriyi öğrenmek için bir iyi nedeniniz daha var.

 

Başka Birine Yeni Bir Beceri Öğretin

Öğrenmenizi geliştirmenin en iyi yollarından biri, bir beceriyi başka birine öğretmektir.

Yeni bir beceri öğrendikten sonra onu pratik yapmalısın. Bunu başka birine öğretmek, kavramı açıklamanızı ve yaptığınız hataları düzeltmenizi gerektirir. Örneğin, bir golf sopası sallamayı öğrenin, ardından adımları bir arkadaşınıza öğretin.

 

Müzik Dinleyin veya Çalın

Mutlu melodiler dinlemek, sessizliğe kıyasla daha yenilikçi çözümler üretmeye yardımcı olur. Bu, kendinizi iyi hissettiren bazı müzikleri yaratıcı düşüncenizi ve beyin gücünüzü artırmanıza yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Ve nasıl müzik çalınacağını öğrenmek istiyorsanız , şimdi başlamak için harika bir zaman çünkü beyniniz hayatınızın herhangi bir noktasında yeni beceriler öğrenebilir. Bu yüzden piyano, gitar ve hatta davul gibi bir enstrümanı çalmaya başlamak için asla çok yaşlı değilsiniz.

 

Yeni Bir Rota Seçin

Günlük görevleriniz söz konusu olduğunda, sıkışıp kalmayın. Bunun yerine, aynı şeyleri yapmanın yeni yollarını denemeye istekli olun.

Her hafta işe gitmek için farklı bir rota seçin veya bisiklet sürmek veya araba kullanmak yerine toplu taşıma kullanmak gibi farklı bir ulaşım yöntemi deneyin.

 

Meditasyon Yapın

Günlük meditasyon vücudunuzu sakinleştirebilir, nefesinizi yavaşlatabilir, stresi ve endişeyi azaltabilir.

Sessiz bir yer bulun, gözlerinizi kapatın ve her gün beş dakika meditasyon yapın.

 

Yeni Bir Dil Öğrenin

Çok sayıda araştırmaya göre, iki dillilik daha iyi hafıza, gelişmiş görsel-mekansal beceriler ve daha yüksek yaratıcılık seviyelerine katkıda bulunabilir. Birden fazla dilde akıcı olmak, farklı görevler arasında daha kolay geçiş yapmanıza ve yaşa bağlı zihinsel gerilemenin başlamasını geciktirmenize de yardımcı olabilir.

 

Tai Chi’yi Deneyin

Tai chi’nin , ruh sağlığınız da dahil olmak üzere birçok yönden sağlığınıza fayda sağlayabileceği bir sır değil . Ayrıca, hayat dengesiz göründüğünde sizi merkeze almaya da yardımcı olabilir.

Düzenli bir tai chi uygulaması yapmak stresi azaltmaya, uyku kalitesini artırmaya ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma uzun vadeli tai chi uygulamasının beyinde yapısal değişiklikleri tetikleyebileceğini ve beyin hacminde artışa neden olabileceğini buldu.

Yeni başlayanlar, farklı hareketleri öğrenmek için bir ders alarak en iyisini yaparlar. Ancak temelleri öğrendikten sonra, her zaman, her yerde tai chi pratiği yapabilirsiniz.


Başka Bir Kişiye Odaklanın

Herhangi biriyle bir sonraki buluşmanızda, onlarla ilgili dört şeyi not edin. Gömleklerinin veya pantolonlarının rengini gözlemleyebilirsiniz. Gözlük mü takıyorlar? Şapkaları var mı ve eğer öyleyse, ne tür bir şapka? Saçları ne renk?

 

Son Olarak

Beyin sağlığınıza odaklanmak, hangi yaşta olursanız olun konsantrasyonunuzu, odaklanmanızı, hafızanızı ve zihinsel çevikliğinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Beyin egzersizlerini günlük yaşamınıza dahil ederek zihninize meydan okuyacak, bilişsel becerilerinizi geliştirecek ve muhtemelen yol boyunca yeni ve zenginleştirici bir şeyler öğreneceksiniz.

 

Kaynakça

Bu makale Sara Lindberg tarafından yazılmıştır. Orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.