Hamileliğin Onbeşinci Haftası

Hamileliğin Onbeşinci Haftası

Vücudunuzda normalden yaklaşık %20 daha fazla kan dolaşmaktadır. Kalbiniz daha çok çalışmaktadır ve bu size birkaç yan etki ile birlikte bir hamilelik “ışıltısı” verebilir:

  • Daha yüksek veya daha düşük kan basıncı
  • Burun ve dişeti kanamaları
  • Baş ağrıları.

Saçlarınız sıklaşabilir ve tırnaklarınız daha hızlı uzayabilir.

Tıbbi nedenlerle bir amniyosenteze ihtiyacınız varsa, 15. haftadan itibaren bu yapılabilir.

Aileniz

Ebeveynlerinizin hayatınızda oynadıkları rolü ve kendinizin ebeveyn olarak nasıl olacağınızı düşünmeniz oldukça yaygın bir durumdur. Aileniz çok uzakta yaşıyorsa veya sizin için önemli biri artık hayatta değilse, hamile olduğunuzda yokluklarını daha güçlü hissedebilirsiniz.

Hamilelik aileleri yakınlaştırabilir. Özellikle bazı kadınlar annelerini veya aileleriyle daha fazla zaman geçirmeyi sevdiklerini düşünmektedirler. Genellikle bu, hamile olmanın sevinci veya aileye yeni bir bebeğin beklentisini paylaşmakla ilgilidir.

Bazı insanlar ailelerinin hayatlarında olmamasını tercih ederler. Zorluklarla dolu geçmiş deneyimlerinizin duygularını çok daha fazla hissedebilirsiniz ve hamilelik güçlü veya acı verici düşünceler ve tepkiler yaratabilir.

Eğer böyle bir durumun içindeyseniz, güvendiğiniz biriyle konuşmak veya profesyonel yardım almak iyi bir fikirdir. Doktorunuzla veya bir uzmanla konuşabilirsiniz. Ayrıca birçok hastanede destek ve danışmanlık verebilen ruh sağlığı çalışanları vardır.

Doğum öncesi randevular, hem fiziksel hem de duygusal sağlığınız, yaşam tarzınız ve refahınız hakkında konuşmak için sizin için şanstır. Ebeveyn olmaktan endişe ediyorsanız veya ilişkilerinizde aile içi şiddet dahil olmak üzere bazı sorunlar varsa, bu konular hakkında bir uzman ile konuşmanız iyi bir fikir olabilir. Aslında, doğum öncesi hizmetlerin çoğu size hamilelik sırasında aile içi şiddet hakkında sorular sorar. Böylece ihtiyacınız varsa destek alabilirsiniz.

Hamileliğinizin Onbeşinci Haftasında Bebeğiniz

Bebeğiniz hızla kilo almaktadır:

  • 9.5 cm ölçülerinde ve yaklaşık 80 gram ağırlığındadır.
  • Bebeğinizin vücudu artık kafasından daha hızlı büyümektedir.
  • Bebeğiniz başparmağını emebilir.
  • Lanugo adlı ince bir saç örtüsü bebeğinizin vücudunu örtmeye başlamıştır.

Kaynakça: https://raisingchildren.net.au/pregnancy/week-by-week/second-trimester/15-weeks

Bu yazı Ebe ve Fizyoterapist Ferda Saraçoğlu tarafından çevrilmiştir.

Ücretsiz Danışma Hattı: (0541) 910 69 10