Hamileliğin Onyedinci Haftası

Hamileliğin Onyedinci Haftası

Bu hafta içinde daha fazla vajinal akıntı olabilir, bu nedenle hijyenik pedler kullanışlı olabilir. Akıntının rengi değişirse veya kötü kokarsa, doktorunuza danışın.

Bu dönemlerde çok fazla enerjiniz olabilir. İnsanlar muhtemelen hamile olduğunuzu fark etmeye başlayacaktır. Hamilelik sütyenleri, hamile kıyafetleri veya geniş kıyafetler için alışveriş yapma zamanı gelmiş olabilir.

Sağlıklı Kilo Alımı

Hamilelik sırasında “iki kişi için yemek yemeniz” gerektiği söylentileri doğru değildir. Miktartan çok, gıda kalitesi önemlidir.

Sağlıklı kilolu kadınların hamilelik boyunca 11-16 kg arası almaları önerilir. Ancak hamileyseniz ve fazla kiloluysanız, başlangıç ​​ağırlığınıza bağlı olarak 0-11 kg arası kilo almanız önerilir. Bu bebeğinizin normal büyümesini sağlar, ancak sizin için ekstra kilo alımını sınırlar. Kadınlar farklı oranlarda ve zamanlarda kilo aldığından, hamilelik sırasında sizin için en iyi kilo alımı hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Sağlık uzmanınız randevularınızda kilonuzu kontrol edebilir.

Sağlık uzmanınız 18-20. haftalar arasında ultrason taraması yapmanızı tavsiye edecektir. Bebeğiniz bu taramada gerçek bir bebek gibi görünecektir, bu durum genellikle çok heyecan vericidir. Ancak 20 haftalık ultrason taraması, bebeğinizin gelişimini ve vücut kısımlarını ve plasentanın konumunu kontrol eden bir tarama prosedürüdür. Bebeğinizin yüksek komplikasyon veya anormallik riski olduğu söylenmesi durumunda nasıl hissedebileceğinizi ve ne yapacağınızı önceden düşünmeniz iyi bir fikir olabilir.
 

Hamileliğinizin Onyedinci Haftasında Bebeğiniz

Bebeğiniz sürekli büyümektedir ve artık plasentadan daha ağır olabilir:

  • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 13 cm uzunluğunda ve yaklaşık 150 gram ağırlığındadır.
  • Bebeğinizin dış cinsel organları tamamen oluşmuştur.
  • Böbrekleri çalışmaktadır ve bebeğiniz her 50 dakikada bir idrarı geçirmektedir. Bebeğiniz ayrıca amniyotik sıvı içinde bir miktar idrarı (steril) yutabilir. Bu oldukça normaldir.
  • Yüksek sesler bebeğinizi korkutabilir.
  • Bebeğinizin tat tomurcukları çalışmaktadır ve bebeğiniz tatlı ve acı arasındaki farkı anlayabilir.

Kaynakça: https://raisingchildren.net.au/pregnancy/week-by-week/second-trimester/17-weeks

 

Bu yazı Ebe ve Fizyoterapist Ferda Saraçoğlu tarafından çevrilmiştir.

Ücretsiz Danışma Hattı: (0541) 910 69 10