Hamileliğin Otuzaltıncı Haftası

Hamileliğin Otuzaltıncı Haftası

Bebeğinizin doğması için heyecanlı, gerçekten yorgun ve hatta biraz sabırsız olabilirsiniz.

Bebeğinizin kafası pelvik boşluğunuza geldiyse, pelvisinizde daha fazla baskı hissediyor olabilirsiniz. Hatta bebeğin kafasının rahim ağzınıza baskı yaptığını hissedebilirsiniz, bu da oldukça rahatsız edici olabilir. Muhtemelen tuvalete daha sık gitmeniz gerekecektir.

İyi haber şu ki, bebeğiniz aşağıya doğru hareket ettikçe nefes almanız biraz daha kolay olacaktır.

Çalışma Düzenlemeleri
 

Mümkünse çalışmaya ara vermek için iyi bir zaman olabilir. Bebeğiniz doğmadan önce kendinize zaman ayırmak, kendinizi dinlenmiş ve doğuma hazır bir şekilde hissetmenize yardımcı olabilir. Mümkünse, dinlenmek ve gerçekten zevk aldığınız özel şeyleri yapmak için  kendinize zaman ayırın.

Henüz çalışmaya ara veremiyorsanız, mümkünse çalışma saatlerinizi azaltmayı veya daha hafif görevler yapmayı düşünün. Neyin mümkün olduğu hakkında işvereninizle konuşun ve endişelerinizi doktorunuzla tartışın.

Grup B streptokoktesti (GBS)
 

Grup B streptokoklar (GBS) genellikle vajina ve anüste yaşayan bakterilerdir. Genellikle size zarar vermezler. Ancak bakteriler doğum sırasında bebeğinize geçerse, bebeğinizin hastalanmasına ve bir enfeksiyon kapmasına neden nolabilir.

Yaklaşık 36-38. haftalarda, doktorunuz GBS’nizin olup olmadığını görmek için vajinadan bir örnek almak isteyebilir. Eğer GBS’niz varsa, doğum sırasında bebeğinize enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için size intravenöz antibiyotikler verilecektir. Tam olmamasına rağmen az da olsa GBS için belirli bir risk faktörünüz varsa, yine de doğum sırasında antibiyotik verilir.

Erken Doğum
 

Doğum sancısı yaşıyor olabileceğinizden endişe duyuyorsanız ancak henüz bebeğiniz için hazır değilseniz, en kısa sürede doktorunuzu veya hastaneyi arayın.

Muhtemelen bundan sonar doktorunuzla haftalık ziyaretleriniz olacaktır. Vajinal bir doğum planlıyorsanız bile, sezeryan hakkında bilgi edinmeye değerdir. Bu şekilde, acil bir durumda doğum yapmanız gerekirse neleri bekleyeceğinizi bileceksiniz.

Ebeveyn Οlmayı Düşünmek
 

"Ebeveyn olmak benim için ne ifade ediyor?", "Nasıl iyi bir ebeveyn olabilirim?" Bu soruları düşünmek, kendinizi ödüllendirmenize ve gerçekçi bir deneyim için hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Ebeveyn olmak size büyük bir anlam ve amaç duygusu verebilir. Çocuğunuzla yapacağınız şeyleri dört gözle bekliyor ve çocuğunuzla devam ettirmek istediğiniz özel rutinleri, aktiviteleri düşünüyor olabilirsiniz.

Hamileliğinizin Otuzaltıncı Haftasında Bebeğiniz
 

Bebeğinizde görülen değişimler şu şekildedir:

  • Bebeğiniz baştan aşağıya yaklaşık 34 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 2,5 kg ağırlığındadır.
  • Bebeğinizin kafası vücudu ile orantılıdır.
  • Bebeklerin çoğu bu aşamada ters dönmüş ve doğuma hazırdır. Bazıları birkaç hafta daha bekler, bazıları ise doğum sancısı başlayana kadar ters dönmez.

Kaynakça: https://raisingchildren.net.au/pregnancy/week-by-week/third-trimester/36-weeks