Hanen Metodu ile Aile Koçluğu

Hanen Metodu ile Aile Koçluğu

Hanen eğitimi bir aile ve koçluk eğitimidir. Bu eğitim sosyal beceri eksikliği olan ya da otizmli olan çocuklar üstünde uygulanabilir. Bu seminerle beraber çocuklarda gözle görülür bir şekilde sosyal beceri alanında gelişim sağlanır. Çocukların sosyal iletişimlerini değerlendirdikten sonra atılacak olan adımlarında belirlenmesinde bu aile ve koçluk eğitiminden yararlanılabilir.

Bununla beraber aile ve çocuk arasındaki etkileşimi arttırmak amacıyla da bu eğitim kullanılabilir. Hanen’ın “More than words” programından alınan etkileşim stratejilerinden yararlanıldığı için aileler için de oldukça faydalı olacaktır. Bu eğitimin ana felsefelerinden biri çocuklarında sosyal iletişim sorunu olan ailelerinde tedaviye katkı sağlayabilmesidir. Bu yüzden ailelerde kendilerini tedavinin bir parçası gibi hissederek çocukları için vermiş oldukları emeğin karşılığını da olumlu anlamda görebilmiş olurlar.

Otizmli çocuklarda görülen en büyük sorunlardan birinin sosyal beceri eksikliği ya da insanlarla olan etkileşim sorunu olduğu için aileleriyle olan bu paylaşım onların gelişimlerini destekleyecektir.

Kaynakça: Photo credit by National Cancer Institute

http://www.hanen.org/Professional-Development/Training-for-Early-Interventionists/4IS.aspx

https://www.dilgem.com.tr/tr/hanen-to-socialize–u