Hareket ve Koordinasyon

Hareket ve Koordinasyon

Yürümeye yeni başlayan çocuğunuz sürekli koşmaya, tekmelemeye, tırmanmaya, zıplamaya gitmek ister gibi görünecektir. Uzun olmayan dikkat süresi şimdilerde daha kısa görünebilir. Onunla bir oyun başlatmayı deneyin, hemen farklı bir oyuna yönelecektir. Koştuğu esnada onunla aynı yöne gidin, hızlıca başka bir yöne dönecektir. İki ve üç yaşları arasındaki bu yıl boyunca süren enerji kesinlikle sizi hareket halinde tutacaktır. Ancak bu hızlı kalp atışları, aktivite seviyesini ve vücudunu güçlendirecek ve koordinasyonunu geliştirecektir.

Aylar içerisinde, çocuğunuzun koşması daha doğru ve daha koordine olacaktır. Ayrıca, topa vurmayı ve topu yönlendirmeyi, bir yere tutunarak kendi başına merdivenlerden yukarı ve aşağı yürümeyi ve kendisini çocuk sandalyesine güvenle oturtmayı öğrenecektir. Biraz yardımla, tek ayak üstünde bile durabilir.

Çocuğunuzun Yürüyüşünün Gelişmesi

 

Çocuğunuzun yürüyüşünüzü izleyin ve yürümeye yeni başlayan çocuğunuzun, yayılmış yürüyüşünü nasıl bir kenara bıraktığını göreceksiniz, bunun yerine daha yetişkin, ve ayağını daha sağlam bastığını göreceksiniz. Bu süreçte, vücudunu manevra etmeyi, geriye doğru yürümeyi ve çok keskin olmayan köşelerden dönme konusunda çok daha ustalaştığı göreceksiniz. Hareket ederken, ellerini kullanmak, konuşmak ve etrafa bakmak gibi başka hareketleri de yapabilir.

Çocuğunuzun motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak etkinlikler bulma konusunda endişelenmeyin. Muhtemelen bunu kendisi yapabilecektir. Eğlenceye katılabildiğinizde, bu yaştaki çocukların birinin sırtına binmeyi, yuvarlamayı ve küçük yerlerden inmeyi sevdiklerini unutmayın. Oyunlarınız ne kadar çok koşup tırmanmayı içeriyorsa o kadar iyidir.

Yapabiliyorsanız, gün boyunca dışarı çıkmak için kaçabileceği, oynayabileceği ve keşfedebileceği zamanlar belirleyin. Bu, sinirlerinizde aşınma ve yıpranmayı en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun açık havada koşması, evdeki duvarlara ve mobilyalara çarpmasındansa daha güvenlidir. Dışarıdayken, onun için en uygun ve güvenli olan bahçeyi, oyun alanını veya parkı seçin. Ancak, çocuğunuzun kendi kendini kontrol etme ve yargılama becerileri, motor becerilerinin oldukça gerisinde kaldığından, uyanık kalmanız ve güvenlik ve yaralanmaları önleme işlemlerini her zaman öncelik listenizde yüksek tutmanız gerektiğini unutmayın.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/toddler/Pages/Movement-and-Coordination.aspx